A Disney-filmek nem gyerekeknek valók?!
Manapság nagyon ügyelnek rá a stúdiók, hogy milyen meséket készítenek a gyerekeknek, ám nem volt ez mindig így. Szinte mindenki tud olyan rajzfilmet mondani a saját gyerekkorából, ami olyan mély hatással volt rá, hogy a mai napig emlékszik arra a bizonyos jelenetre, amitől félt. Egy friss kutatás szerint a Dumbó vezeti ezt a listát.
Hogy megvizsgálják, mennyire gyerekbarát rajzfilmek a Disney-mesék, 1371 felnőttet kérdeztek meg arról, mi a véleményük az egyes történetekről. Az 1941-ben készült Dumbó rajzfilmről vélekedtek úgy a legtöbben, hogy sok olyan jelenet van benne, ami nem gyerekeknek való. A válaszadók 26 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nem mutatná meg a gyerekeinek.
A Dumbót az 1953-as Pán Péter követte, ami a kutatásban résztvevők negyede szerint olyan mese, amit jobb, ha nem látnak a gyerekek. Mindkét mesénél kiemelték a rasszista, bántalmazó elemeket, amik a legfőbb problémák ezekkel a filmekkel a válaszadók szerint. A Pán Péterben a dohányzós jelenet, míg a Dumbóban a pszichedelikus hallucináció a legfélelmetesebb a nyilatkozatok alapján.
Ám nem csak a régi rajzfilmeket találták aggályosnak a vizsgálat alanyai. A listán a harmadik helyet az 1991-es Szépség és a Szörnyeteg foglalja el (valószínűleg a Stockholm-szindróma és a bestiális utalások miatt), míg a válaszadók 15 százaléka a nagy klasszikust, az 1989-es A kis hableányt sem vetítené le gyerekeinek.
Az elmúlt évtizedekben a Disney politikája sokat változott. Már nem az a film csúcspontja, hogy brutális módon végeznek a főgonosszal, ezen kívül már nem fordulhat elő, hogy a szereplők dohányoznak, és lefejezés sem látható a jelenetek között.
Olvastad már?
Mit tanítottak a Disney-filmek a lakberendezésről?
Nem volt hiábavaló az a sok-sok óra, amit Aladdin, a 101 kiskutya vagy éppen a Mulan nézésével töltöttünk gyerekkorunkban.
Forrás: Mental Floss
Fotó: Unsplash