- Mutatunk olyan gyerekneveléssel kapcsolatos könyveket, amelyek a neurotipikus, és olyat is, melyek az atipikus – ADHD-val, autizmussal vagy éppen szorongásos zavarral élő – gyerekek szüleinek segíthetnek.
- Melyek most a legjobb, 21. században is használható és valóban hasznos gyereknevelési könyvek?
- Selmecziné Valach Renáta gyerekpszichológus segítségével válogattuk össze a magyar nyelven is elérhető gyerekneveléssel kapcsolatos könyveket.
Minden kornak megvoltak a gyerekneveléssel kapcsolatos iránytűi, gondoljunk csak Dr. Spockra vagy Ranschburg Jenőre. A 21. század azonban egészen új kihívásokat hozott a szülők számára, mint amivel korábban bármikor szembe kellett nézniük.
Selmecziné Valach Renáta gyerekpszichológus egy nagyszerű könyvklubot vezet, ahol minden hónapban egy gyerekneveléssel kapcsolatos értékes könyvet elemeznek ki vezetésével a szülők. Segítségével összeszedtük, milyen gyermekneveléssel kapcsolatos könyvek lehetnek segítségükre a szülőknek a mai felgyorsult világban.
5 legjobb gyerekneveléssel kapcsolatos könyv neurotipikus gyerekek szüleinek
1. Bojti Andrea: A magabiztos szülő
Mára végre megértették a szülők, hogy nem elégséges az egészséges lelkű gyerekek felneveléséhez, ha ételt és fedelet biztosítanak a szülők nekik. Ez azonban azzal is jár, hogy számtalan kérdése és szorongása van maguknak a szülőknek is a gyermekükkel kapcsolatban. Vajon sérül a kötődés, ha tegnap mérgemben rákiabáltam a gyerekre? Normális, ha az óvoda második hetében még mindig sírással indul a reggel? Traumatizálom a zokogó babát, ha nem tudom rögtön felvenni?
Számtalan ilyen kérdést kap nap mint nap a gyermekpszichológusként dolgozó szerző a saját bizonytalanságuktól szenvedő kisgyermekes szülőktől. Az internetről áradó információdömpingben pedig egymásnak ellentmondó elméletek, kéretlen, sokszor laikus tanácsok és ítélkező megjegyzések záporoznak rájuk.
Miért különleges a könyv? Bojti Andrea klinikai gyermek- és ifjúságpszichológus valós eseteken keresztül mutatja be a gyereknevelés alapdilemmáit, és igazít el az egymásnak ellentmondó elméletek útvesztőjében. A csecsemő- és kisgyermekkorra fókuszáló könyv gyakorlati tanácsokkal segít a szülői önismeret útjára lépni, hogy képesek legyünk egyre tudatosabban kezelni a hozott mintáinkat és a váratlan vagy elkeserítő gyereknevelési helyzeteket. A szakember beavat számos általa használt gyermekpszichológiai módszerbe is, amelyek elemeit sikerrel alkalmazhatjuk saját családunkban. (Open Books)
2. Tosha Schore – Patty Wipfler: Hallgasd meg!
„A legtöbben olyan nagy, tiszta eszmékkel vágunk bele a gyereknevelésbe, mint a feltétel nélküli szeretet, az elfogadás, a tisztelet és a kölcsönös bizalom. Aztán amikor a másfél éves totyogónk üvöltve leveti magát a földre, mert nem eheti meg a kutyakaját, vagy a gyerekeink az asztalnál ölre mennek az utolsó szelet tortáért, akkor csak vakarjuk a fejünket, hogy hogyan is néz ki ilyenkor a feltétel nélküli szeretet meg a tisztelet és az elfogadás a gyakorlatban…”
Mit tegyünk, amikor szembesülünk a gyereknevelés kemény oldalával? Vegyük kezünkbe ezt a roppant gyakorlati gyereknevelési könyvet, ami bevált, működő válaszokat és empatikus tanácsokat ad.
Miért különleges ez a gyereknevelési könyv? A valódi történetek segítségével szemlélteti azt a tényleg működő eszköztárat, amit használhatunk a hétköznapokban a gyereknevelésben. Nélkülözhetetlen útmutató szülőknek és szakembereknek arról, miként építhetnek és ápolhatnak mély kapcsolatokat a gyerekekkel, és miként tudják a konfliktusokat szeretetteljesen feloldani. (HVG Könyvek)
3. Szél Dávid: Tabuk és dilemmák a gyereknevelésben
A nagy sikerű Apapara című kötet gyakorló pszichológus, apa és férj szerzője ezúttal megosztó témákról, kőbe vésett hiedelmekről, féltve őrzött titkokról és tudattalan tabukról ír. Nem szeretünk ezekről beszélni a gyerekeinkkel, mivel – bár gyakran magunknak sem valljuk be – nem feltétlenül vannak válaszaink ezekre a dilemmákra. Mégis megkerülhetetlen a 21. században a halál, pénz, klímakatasztrófa vagy éppen a társadalmi egyenlőtlenségek.
Miért különleges ez a gyereknevelési könyv? A friss kutatási eredményekkel és szemléletes példákkal illusztrált szülőnevelési könyvből fogódzót kaphatunk izzasztó helyzetekhez és kényelmetlen kérdésekhez. A szellemes, tabudöntögető és hiánypótló kötetet olvasva rájövünk, hogy olykor azt is mondhatjuk: fogalmam sincs. Ettől nem leszünk kevésbé hiteles, tudatos szülők. (HVG Könyvek)
4. Daniel Siegel – Tina Payne Bryson: A gyermeki elme
A kétéves kisgyerek hisztizni kezd a boltban. Az óvodás nem hajlandó reggel felöltözni. Az ötödikes otthon duzzog, pedig elmehetne a barátaival játszani. Miért nehezítik meg a gyerekek oly gyakran szüleik és nevelőik életét? Ez az úttörő jellegű és nagyon gyakorlatias könyv bemutatja, hogy ezek a néha megmagyarázhatatlannak tűnő megnyilvánulások az agy fejlődésének, a személyiség kialakulásának természetes velejárói.
Miért különleges ez a gyereknevelési könyv? Konkrét eszközöket kapunk a kezünkbe a kötetből. Tizenkét nevelési technikát ismertetnek, amelyekkel a szülők elősegíthetik mindezt. Elvetik az olyan megközelítéseket, amelyek mindenáron a teljesítményt és a tökéletességet állítják a középpontba. Ehelyett olyan módszerekre összpontosítanak, amelyekkel a gyerekek jobban önmaguk lehetnek, könnyebben megtalálhatják a helyüket a világban, nagyobb rugalmasságra és több erőre tehetnek szert. (Ursus Libris)
5. Mona Delahooke: Az agy-test módszer
Az angol eredetiben a gyermeknevelési könyv címe Brain-Body Parenting volt, ami valószínűleg kifejezőbb, mint a magyar Az agy-test módszer. Talán ez lehet az oka annak is, hogy nálunk nem kapott elég figyelmet a nagyon is hasznos kötet. Számtalan elhibázott, elmérgesedett nevelési helyzet abból fakad, hogy – akár a legjobb szándékkal, de – félreértjük gyermekünk viselkedését, és nem a mögöttes szükségletekre reagálunk. A könyv erre kínál magyarázatot és megoldási módszereket a szülőknek.
Miért különleges ez a gyereknevelési könyv? Egészen egyedi és paradigmaváltó megközelítése segít, hogy teljesen más nézőpontból lássák a szülők gyermekük működését. Ha tudjuk, mi történik éppen a gyerekünkkel, a válaszreakciónk is sokkal jobb lehet. (Kulcslyuk Kiadó)
5 legjobb gyermekneveléssel kapcsolatos könyv atipikus gyerekek szüleinek
Külön kihívást jelent a gyereknevelésben a szülőknek, ha a gyerek ADHD-vel, autizmussal vagy éppen szorongásos zavarral él. Mutatjuk, milyen gyerekneveléssel kapcsolatos könyvek adhatnak támogatást, mutathatnak utat a szülőknek!
1. Edward M. Hallowell – John J. Ratey: Szétszórtság
Amerikában több mint kétmillió példányban kelt el a gyereknevelési könyv, melynek szerzői maguk is az ADHD-vel vagy az ADD-nek nevezett figyelemhiányos zavarral viaskodva élték életüket, majd tanultak meg együtt élni vele a felismerése után. Művükben számos tipikus emberi sorsot, gyerekekről és felnőttekről szóló esettanulmányt bemutatva hozzák közelebb a problémát az olvasóhoz.
Miért különleges ez a gyereknevelési könyv? Részletes leírásokkal és sok-sok praktikus tanáccsal segítik az érintett felnőtteket éppúgy, mint a gyerekek szüleit, tanárait. A könyv alapjaiban változtathatja meg a figyelemzavaros emberek viselkedéséről alkotott felfogásunkat, és hozzájárul ahhoz, hogy ők is boldogabb, teljesebb életet éljenek. (Ursus Libris)
2. Rafa Guerrero: Marci szemével a világ
A hiperaktivitással párosuló figyelemzavar – közismert nevén az ADHD – az egyik leggyakrabban diagnosztizált neurológiai rendellenesség gyermek-és kamaszkorban. Ebben a könyvben Marci történetén keresztül ismerhetjük meg az ADHD leggyakoribb megnyilvánulási formáit.
Ahhoz, hogy az ilyenfajta rendellenességgel élő gyerekek normális életet tudjanak élni, nagyon fontos, hogy úgy viszonyuljunk hozzájuk, mint Zoli bácsi, a nevelési tanácsadó. Vagyis tisztelettel és előítéletek nélkül. A könyv végén megtalálhatók a szerző javaslatai, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az ADHD-val küzdő gyermekeket jobban megértsék. Az ADHD ugyanis az egyik legkevésbé megértett rendellenesség.
Miért különleges ez a gyereknevelési könyv? A könyv célja, hogy elősegítse a gyermekekhez való érzékeny viszony kialakítását. Ezért fontos, hogy a könyvet a szülő a gyermekkel együtt lapozza át. A történetet olvasva a gyermek a könyv lapjain feltett kérdéseket is megválaszolhatja, elvégezheti a javasolt feladatokat, gondolatait és élményeit pedig megoszthatja a felnőttel. (LINGEA)
3. Andrew Solomon: Alma a fájától
Az alma nem esik messze a fájától – tartja a mondás –, de mi van akkor, ha ez mégsem igaz? Andrew Solomon egy évtizeden keresztül írta korszakalkotó művét, amely olyan szülőkről és gyermekeikről szól, akik különböznek az átlagtól.
A több mint háromszáz meginterjúvolt család között akad, amelyik a siketséggel, más a Down-szindróma vagy az autizmus kihívásaival szembesül; de csodagyerek is felbukkan a könyv szereplői között, ahogyan olyan is, aki erőszakban fogant, vagy idővel ráébredt, hogy nem a biológiai neméhez tartozik.
Miért olyan különleges ez a gyereknevelési könyv? Az Alma a fájától őszinte, felkavaró könyv, amely a tradicionális értelemben vett család fogalmát gondolja újra, miközben nem hallgatja el a különbözőség árnyoldalait sem. Az utóbbiak ellenére mégis minden egyes sorából sugárzik az elköteleződés, a tolerancia, az elfogadás és a szeretet. (Libri Kiadó)
4. Elaine N. Aron: Szuperérzékeny gyerekek
Milyen a gyereked? Szinte mindenre érzékeny, a viszketős ruháktól a zajos helyekig? Élénk képzelőerővel bír, ijesztőnek találja az átlag gyerekfilmet vagy félős új helyzetekben? Fontos számára, hogy mindent jól csináljon, de rosszul tűri a kritikát és könnyen megsértődik? Ismerős jellemvonások?
Akkor ő is a gyerekek azon 20 százalékába tartozik, akik átlag feletti érzékenységgel születtek: szuperérzékenyek. Kreatívak, lelkiismeretesek, és tűnhetnek visszahúzódónak, kényesnek vagy hisztisnek. Bár nyugati társadalmunk nem ideális táptalaj számukra, megfelelő szülői, nevelői odafigyeléssel boldog, egészséges és a társadalomba jól beilleszkedő felnőtté válhatnak.
Miért olyan különleges ez a gyereknevelési könyv? A Szuperérzékeny gyerekek segít, hogy jobban megértsük ezeknek a kicsiknek a működését, és gyakorlati tanácsokat ad arra, hogyan támogassuk őket a világból rájuk ömlő rengeteg inger elviselésében.(Sensum Donium)
5. Bruce D. Perry – Maia Szalavitz: Szeretni születtünk
A ketrecbe zárt fiú – és más történetek egy gyerekpszichiáter jegyzetfüzetéből című kötet szerzőinek új könyve ismét fontos kérdéseket feszeget. Megoldja az empátia a világ összes problémáját? Természetesen nem. De kevés probléma oldható meg együttérzés nélkül.
Empátia nélkül nincs sem egészséges egyén, sem egészséges közösség. A születés pillanatától kezdve, amikor a csecsemő ujjai ösztönösen belekapaszkodnak a felnőtt ujjaiba, testünk és agyunk bensőséges kapcsolatokat keres – kötődést, amit az empátia tesz lehetővé, a rendkívüli képesség, hogy szeretni tudunk, és meg tudjuk osztani érzéseinket másokkal.
Miért olyan különleges ez a gyereknevelési könyv? Lebilincselő könyvében a nagy sikerű szerzőpáros, Maia Szalavitz újságíró és Bruce D. Perry gyerekpszichiáter arra a kérdésre keresi a választ, hogy miként alakul ki az empátia, miért elengedhetetlen mind az egyéni boldogsághoz, mind a társadalom működéséhez. Rámutatnak, miért veszélyes modern világunk atomizálódása, a technológiai eszköztár és a munkaalapú kultúra hogyan hat empátiánkra, közösségeinkre. (Park Kiadó)
Fotó: Getty Images