A magyar társadalomban is sokaknak ismerős lehetnek a hagyományos, erős maszkulin értékeket valló, szexista férfiak, és azt is jól tudjuk, hogy az ilyen figurák többnyire nem igazán foglalkoznak saját lelki egészségükkel. Ezt most már egy kutatás is bizonyítja: az American Psychological Association nagy mintával (19.453 kísérleti személlyel) dolgozó kutatása szerint a maszkulin normákkal azonosuló férfiaknak alapvetően rosszabb a mentális egészsége, részben azért is, mert problémáikkal nem igazán fordulnak pszichológusokhoz vagy más szakértőkhöz.
Fotó: Profimedia – Red Dot
A kísérletben azt mérték, hogy a vizsgált személyek mennyire azonosulnak 11 maszkulin normával, melyek az alábbiak voltak:
- vágy a győzelemre
- az érzelmi irányítás szüksége
- kockázatvállalás
- erőszak
- dominancia
- playboy-viselkedés (szexuális éhség)
- önmagába vetett hit
- nők felett gyakorolt hatalom
- a munka priorizálása
- a homoszexualitás megvetése
- vágy a magasabb státuszra
A kutatásból kitűnt, hogy minél inkább azonosulnak a férfiak ezekkel az értékekkel, annál nagyobb esélyük van mentális problémákra, különösen ennél a három értéknél: „önmagába vetett hit”, „nők felett gyakorolt hatalom”, „playboy-viselkedés”. Ezek kapcsolhatóak leginkább a szexista viselkedéshez, ezért a kutatók szerint kijelenthető, hogy a szexizmus és a mentális problémák között korreláció mutatható ki. Az egyetlen faktor, amelyik nem mutatott összefüggést a rossz mentális egészséggel, a „munka priorizálása” volt.