Miután hollywoodi hírességek, köztük Jennifer Aniston, Reese Witherspoon, Charlize Theron és Kerry Washington is csatlakozott a #WomenEmpoweringWomen kihíváshoz és posztolt magáról fekete-fehér szelfit a megfelelő hashtagekkel ellátva, hatalmas lendülettel söpört végig a közösségi oldalakon a kihívás. Ám a kezdeményezés pontos eredetéről és okáról nem sokan tudnak, ahogy Jennifer Aniston ezt maga is bevallja fekete-fehér fotója mellett.
#WomenSupportingWomen vagy #ChallengeAccepted?
A kihívás pontos eredete nem teljesen tisztázott. Bizonyos jelek arra utalnak, hogy Alexandra Ocasio-Cortez amerikai képviselőnő határozott beszéde, míg mások egy brazil újságírónő, Ana Paula Padrão Instagram-posztja váltotta ki a virális kihívást. A legtöbb közösségi oldalon azonban egy török mozgalomhoz kötik, amely kicsivel több mint egy hete indult, miután brutálisan meggyilkolta a 27 éves Pınar Gültekint korábbi partnere, Cemal Metin Avci. A fiatal nő esete felszínre hozta az országban oly gyakran előforduló, és sokszor végzetes családon belüli erőszak problémáját.
Ami Törökországban történik, nagyon is valóságos és súlyos, ám azóta többfelé ágazott az Instagram-kihívás, és a „melyik hashtag volt előbb?” kérdés elvonja a figyelmet a valódi célról, így csökkentve a globális cselekvésre való felhívás erejét.
Mi történik a nőkkel Törökországban?
Először a The Guardian számolt be Európában Pınar Gültekin meggyilkolásáról, felhívva a figyelmet arra, hogy a nőkkel szembeni erőszak hosszú ideje fennálló probléma Törökországban, amelyet a koronavírus-pandémia csak tovább súlyosbított. „A nőkkel szembeni erőszak és az úgynevezett becsületgyilkosságok mélyen gyökerező és gyakori esetek Törökországban. Egy 2009-es prevenciós stratégia szerint a 15 és 60 év közötti török nők 42 százaléka esett már áldozatául a férje vagy partnere által elkövetett fizikai vagy szexuális erőszak valamilyen formájának.” A probléma évről évre súlyosabb: 2019-ben 474 nőt gyilkolt meg a partnere vagy a családja. Ez a szám évtizedek óta a legrosszabb adat, ám 2020-ra a járvány és a korlátozások miatt még magasabbra ugorhat ez a szám.
Olvastad már?
A We Will Stop Femicide nevű civil szervezet, amely a nők elleni erőszak megállításáért küzd, ráadásul azt állítja, hogy ezek a magas számok nem is fedik teljesen a valóságot, mivel a hatóságok nem vallják be a pontos statisztikákat. Gültekin meggyilkolása, sok más áldozat mellett, ráadásul egybeesett azzal a növekvő nyomással, amely a török kormányra is nehezedik az isztambuli egyezmény eltörlése miatt. Kicsi, ám erőteljes lobbiszervezetek folyamatosan petíciókat nyújtanak be az isztambuli egyezmény bevezetése érdekében Törökországban is, ám egyelőre a parlament még vitatja a jövőjét.
Hogyan támogathatjuk valóban a török nőket?
Szép dolog a szelfi posztolása, ám ha őszinték akarunk lenni magunkkal, akkor tudjuk, hogy ettől a török kormány nem veszi komolyabban az isztambuli egyezményt, és nem segítünk vele valójában az áldozatoknak. Viszont nem igényel nagyobb energiát az sem, ha tényleg támogatni szeretnénk a török nőket, mint egy kép posztolása az Instagramra.
1. Írjuk alá a petíciót az isztambuli egyezmény megmentéséért
Az isztambuli egyezmény hivatalos neve 6248. törvény. Bár nem mondták ki nyíltan, ám a török kormány minden szándéka arra utal, hogy szabotálják ennek a törvénynek a ratifikálását. Az online petíció aláírásával és megosztásával követelhetjük a nők jogainak betartását, és elérhet olyan nőkhöz is, akik nincsenek tisztában meglévő jogaikkal. A petíciót itt írhatjuk alá.
2. Adományozzunk női menekültotthonoknak Isztambulban
Ha körülményeink engedik, anyagi támogatást is nyújthatunk isztambuli női menedékhelyeknek. Az Amerikai Egyetem Török Klubja, amely a mozgalom élére állt, az alábbi otthonokat ajánlja:
Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı (Lila Tető Női Menedékház Alapítvány)
Ezt az átmeneti otthont 1990-ben alapították feminista aktivisták, hogy segítsenek a nők elleni erőszak áldozatainak. A menedékházba kerülőknek segítenek újraépíteni az életüket, jogorvoslatot nyútajank, ugyanakkor a törvényhozás számára is javaslatokat dolgoznak ki, hogy ezzel segítsék a nemi alapú diszkrimináció leküzdését az országban. Itt támogathatjuk az átmeneti otthont.
Small Projects Istanbul
A nemzetközi szervezet 2015 óta van jelen Isztambulban, hogy a szíriai, közel-keleti és észak-afrikai konfliktusok elől menekülőket segítse. Munkájuk középpontjában a gyerekek, fiatalok és nők segítése, oktatása, lelki támogatása áll, emellett közösségépítő tevékenységet is ellátnak. Itt támogathatjuk a Small Projects Istanbul szervezetet.
3. Kövessük az Amerikai Egyetem Török Kulturális Klubjának információit
A szervezet az elsők között hívta fel a figyelmet Pınar Gültekin meggyilkolására. Ugyanakkor folyamatosan beszámolnak a fejleményekről, és tesznek közzé olyan információkat angol nyelven, amelyekből tájékozódhatunk, milyen formában tudunk segítséget nyújtani az áldozatoknak.
Olvass tovább!
Amikor vér folyik, már késő – felhívás a családon belüli erőszak áldozataiért
Az utóbbi hetekben komoly sajtónyilvánosságot kapott több, gyilkosságig fokozódó családon belüli erőszak eset is, amik közül kettőben az apa a gyerekét is megölte. Mindez nagy közfelháborodást keltett, de a kezdeti felzúdulás után az esetek jó eséllyel ismét a süllyesztőbe kerülnek.Forrás: Marieclaire.com, The New York Times, The Guardian
Fotó: Unsplash