La Belle Otero
A hölgy neve valóban összeforrt a cannes-i Carlton luxusszállodával; bár a sarokkupolák formája és az anatómia nem annyira találkozik, mindenesetre egy érdekes anekdotaként maradt ránk, akár igaz az inspiráció, akár nem. Az viszont valós, hogy az egyébként korántsem klasszikusan szép arcú Augustina del Carmen Otero Iglesiasért bolondultak a férfiak. A spanyol származású színész- és táncosnő nemcsak a párizsi Folies Bergére színpadát hódította meg, de számos uralkodó szívét is. Ágyában megfordult többek közt II. Vilmos német császár, I. Albert monacói herceg, II. Miklós orosz cár, VII. Eduárd brit király, de állítólag majdnem miatta ment csődbe II. Lipót belga király is.
Kalandos élet és tragikus sors – Ők voltak a történelem rossz lányai
Nem voltak sem engedelmesek, sem szűziesek, sőt. A korban, amelyben éltek, igazi rossz lányoknak, vagy ahogy hivatalosan nevezték, bukott nőknek számítottak. Ennek ellenére, vagy éppen ezért, a nevüket máig megőrizte a történelem. Ki volt Lola Montez és Marie Duplessie?A szegényen felnövő, majd szolgálóként dolgozó, később andalúziai cigánylány szerepben karriert csináló hölgyért még párbajoztak is, és a szóbeszéd szerint legkevesebb hat férfi lett öngyilkos miatta. Az I. világháború után vonult vissza, mai árfolyamon 4,3 milliárd forintért vett egy házat – a teljes vagyonát azonban több mint 7 milliárd forintnak megfelelő frankra becsülték. Élete végére ebből nem maradt sok, fényűző életvitele és – játékszenvedélyéből fakadóan – a monte carlói kaszinó gyakori látogatása teljesen felemésztette azt. Szegénységben, egy nizzai hotelszobában halt meg szívrohamban 1965-ben.
Liane de Pougy
Az Anne-Marie Chassaigne néven született szépség 16 évesen szökött meg otthonról egy tengerésztiszttel, akitől azon nyomban fia is született. A bántalmazó házasságból egy légyott szakította ki, férje ugyanis egy ágyban kapta Éguilly 5. márkijával. A férj rálőtt, a golyó a csuklóján súrolta. Eddig semmi jó nem néz ki ebből a sztoriból, holott ez adta a végső lökést, hogy kiszálljon a házasságából: 400 frankért eladta rózsafa zongoráját, és felszállt egy párizsi vonatra. (Fiát otthagyta férjére, utólag el is ismerte, hogy igen csak rossza anya volt – tegyük hozzá, félig még gyerekként.) A francia fővárosban Valtesse de la Bigne luxusprostituált tanította ki, közben ugyanazt az utat járta be, mint kolléganőinél szokás volt: táncosnőként érvényesült, utazott a társulattal, ismert lett.
Mély műveltségre sohasem tett szert, de szerteágazó érdeklődésének köszönhetően széles spektrumon volt képes csevegni, amely tudását főként könyvekből merítette – ezeket ugyanis falta. Maga is írt többet – hallgatott ugyanis a világsztár Sarah Bernhardt tanácsára, hogy a száját inkább csak fogja be. Az ország egyik leghíresebb celebritása lett, állítólag Dumas is róla mintázta A kaméliás hölgy című műve főhősnőjét. Örökösen kereste a megfelelő kitartót, míg végül 1910-ben feleségül ment Ghika herceghez, akivel 18 évig éltek együtt. Fia csatatéri halála az I. világháborúban a vallás felé fordította, egy születési rendellenességekkel küszködő gyerekeket patronáló egyházi szervezetnek gyűjtött pénzt – ő hozta be adakozónak Coco Chanelt is. Férje halála után Anna-Mária nővérként csatlakozott egy katolikus apácarendhez.
Fotó: Wikimedia Commons