A Szegény párák volt az idei Oscar-díj második legtöbb díjra jelölt filmje, amelyből négyet sikerült díjra váltania a készítőknek. Ebből számunkra kétségtelenül a legfontosabb, hogy Mihalek Zsuzsa, magyar berendező Oscar-díjas lett. A két látványtervezővel, James Price-szal és Shona Heathszel együtt a magyar berendező, Mihalek Zsuzsa megkapta az Oscar-díjat a Szegény párák című filmen végzett munkájáért a legjobb látványterv kategóriájában.
Hollywoodban már napok óta tudtuk, hogy a magyar szakember nem fog részt venni az Oscar-gálán, de alkotótársai, Shona Heath és James Price minden lehetőséget megragadtak, hogy megemlítsék és dicsérjék Zsuzsa tehetségét és ízlését.
Kulisszatitkok az Oscar 2024 magyar nyertesről
Az Akadémiai Múzeumban szerdán a hivatalos Oscar-panelon beszéltek a filmbéli Bella babájáról és ágyáról, amelyek Zsuzsa saját tárgyai voltak. Most a díj átvétele után közvetlenül a sajtószobában tovább méltatták a berendezőt. A felvetésre, hogy sajnos nincs velünk a szakember, James Price azonnal reagált: „De itt van! Láthatja mindenki. Ez a bizonyíték, hogy itt van…” – emelte magasra az Oscar-szobrot. „Teljesen” – tette hozzá Shona Heath.
A friss Oscar-díjas designer megosztott néhány személyesebb információt Zsuzsával kapcsolatban. „Zsuzsa szereti a szép dolgokat, és még néhány saját tárgyat is behozott a produkcióba, amelyek igazán fontos részletei lettek a jelenetnek. Nem volt köztünk sok (verbális) kommunikáció, mert Zsuzsa angolja nem túl erős. De rögtön megértette a film lényegét, ráérzett, hogy mit szeretnénk és teljes szívvel benne volt az alkotásban. Ő és a csapata lenyűgözőek voltak, ahogy az egész magyar stáb legjobbjai is – a kidolgozásuk felülmúlhatatlan volt.”
James Price is utalt arra, hogy egy művészi alkotás folyamatában hogyan tűnnek el a nyelvi akadályok. „Beszéltünk korábban, és megkérdezte, hogy szerinted a nyelv nem lesz probléma? De mi úgy gondoltuk, hogy nem. Képekkel foglalkozunk. Ez minden, amire szüksége van.”
Az Oppenheimer elsöprő sikere mellett csekélynek tűnik a Szegény párák Oscar-díjainak száma, de Emma Stone győzelme a Legjobb női főszereplő kategóriában emlékezetes marad és a filmet azzá teszi. Sőt, arra is emlékezni fogunk, hogy a színésznő ruhájának szétment a hátsó zipzárja és így kénytelen volt szétnyílt ruhában – de meglehetősen természetesen kezelve a helyzetet – átvennie a díjat. Emma Stone euforikus örömmel, könnyek közt mondta el köszönőbeszédét.
Magyar alkotók az Oscaron
Hagyomány Hollywoodban, hogy az Akadémia impozáns Múzeuma ad helyet az Oscar hivatalos Oscar-néző partijának. Három szinten, külső és belső terekben zajlik a nagyszabású parti, a Hollywoodra panorámás hatalmas kupolában, a színházteremben és az utcaszinten is. A helyszínek közt mozgólépcsővel és lifttel lehet közlekedni. A liftben találkoztam össze Turán Eszter producerrel, Nagy Fruzsina és Tihanyi Ildikó jelmeztervezőkkel. A magyar filmes szakemberek közül Esztert már ismertem és ő mutatta be a jelmeztervezőket. A producert megkérdeztem, hogy mi járatban van Los Angelesben. „Éppen két Netflix-projekt közben vagyok, az egyiket (Helicopter Heist TV-sorozat) most fejeztük be és a másikat (Troll 2. című film) most kezdtük el. Mivel a döntéshozók a filmiparban LA-ben vannak, ezért itt kell lennem promotálni azt, hogy jöjjenek velünk forgatni! És ha már itt vagyok, beugrottam az Oscar-buliba!”
A partin ott volt Balázs Ádám zeneszerző is, akit Deák Kristóf, Oscar-díjas rendező Mindenki című filmje kapcsán ismerhetünk. A zeneszerző kint volt 2017-ben az Oscar-gálán, sőt az azt követő évben is élvezte az Oscar-partikat, így rutinosan mozgott a mostani buliban is. Tőle megtudtam azt az érdekességet, hogy Timothée Chalamet első filmjének, a Slingersnek ő volt a zeneszerzője.
A Oscar Nighton számtalan Oscar-jelöltekkel dolgozó stábtag, Emmy- és Grammy-díjas színész jelent meg, és akikkel beszéltem, mindannyian más és más filmeket és szakembereket gondoltak esélyesnek az Oscar-szobrokra. Ez is mutatja, hogy milyen erős és színes felhozatala volt az idei díjátadónak.
Fotó: Getty Images, Vida Virág