Netflix új dokumentumfilmje, az Amerikai gyilkosság: Gabby Petito eddig soha nem látott SMS-eket, naplóbejegyzéseket, közösségi médiás tartalmakat, családi interjúkat és rendőrségi testkamerás felvételeket mutat be, amelyek hátborzongató részletességgel tárják fel, mi vezetett a 22 éves Gabby Petito tragikus halálához. Ahogy az 2021 őszén, nem sokkal Petito eltűnése után kiderült, a nőt a barátja, Brian Laundrie gyilkolta meg.
Gabby Petito mostohaapja, Jim Schmidt térdre rogyott, amikor a nyomozók 2021. szeptember 19-én megtalálták Petito holttestét Wyoming Bridger-Teton Nemzeti Erdőségében, közel egy hónapos keresés után. Később a férfit kérték fel, hogy azonosítsa a mostohalányát, aki – Schmidt elmondása szerint – magzatpózban feküdt a földön hetekig, elhagyatva, „mint egy darab szemét, valaki által, akinek szeretnie kellett volna őt”.
Pedig kezdetben minden olyan tökéletesnek tűnt. Brian Laundrie látszólag egy rendkívül szerető és odaadó barát, majd vőlegény volt – mint ahogy az abuzív partnerek többsége is általában annak mutatja magát. A pár izgatottan indult neki az egész országot átszelő utazásnak a kisbuszukkal – egy utazásnak, amelyet Gabby vlogként szeretett volna dokumentálni. Ám végül csak egyikük tért haza.
A Netflix új dokusorozatát nézve Gabby Petito tragikus történetén keresztül nagyon érzékletesen, a szemünk láttára bontakozik a bántalmazás egy rendkívül gyakori, mégis kevesek által ismert formája, a kényszerítő kontroll mechanizmusa. A kényszerítő kontroll olyan viselkedés, amely során a bántalmazó fenyegetéssel, megalázással, megfélemlítéssel és más bántalmazási formákkal igyekszik uralmat szerezni az áldozata felett, és félelemben tartani őt.
Dr. Lisa Fontes, pszichológus korábban így beszélt a bántalmazásnak ezen formájáról: „Ha a partnered szörnyű neveken szólít, az pszichológiai bántalmazás, amely lehet egyszeri vagy ismétlődő. A kényszerítő kontroll azonban ennél összetettebb: magában foglalja az elszigetelést, a nyomon követést és ellenőrzést, a szexuális kényszert és néha – de nem mindig – a fizikai erőszakot is.” Szakértők szerint a kényszerítő kontroll minden bántalmazás alapja.
A következőkben végigvesszük azokat az intő jeleket az Amerikai gyilkosság: Gabby Petito című háromrészes sorozatból, amelyeket időben felismerve, lehetőségünk lehet elmenekülni egy bántalmazó kapcsolatból.
Mesébe illő udvarlás
Brian Laundrie azt állította, hogy első látásra szerelmes lett Gabby Petitóba, amikor megpillantotta őt egy New York-i csemegeüzlet előtt, és félrehúzódott, hogy beszélhessen vele. Kilenc hónappal később Petito Floridába költözött a férfihez. „Ez egy kicsit gyors… biztos vagy benne?” – kérdezte a lányától annak idején az édesanyja, Nichole Schmidt.
Az édesanyának igaza volt, a tempó valóban gyors volt, de nem véletlenül.
A kényszerítő kontrollt alkalmazó partnerek gyakran használnak love bombingot, azaz szerelembombázást egy kapcsolat elején. Ilyenkor túláradó figyelemmel és szeretettel veszik körbe a célpontjukat, ezzel igyekeznek rávenni őket a túlságosan gyors elköteleződésre. Amikor Laundrie az első évfordulójuk után megkérte Gabby kezét, azt mondta, egy szentjánosbogár szállt a lány gyűrűsujjára – „így tudtuk, hogy az univerzum is azt akarja, hogy együtt legyünk”.
Az ilyen „lelki társ” és „végzet” típusú narratívákat is gyakran használják manipulációra a bántalmazók.

Gabby Petito tragédiája a Netflix új dokusorozatában
A tettek számítanak, nem a szavak
Laundrie virágnyelven írt másoknak is, ezzel próbálva lekenyerezni Petito környezetét. Egy név nélkül említett barátnőjüknek például ezt üzente egy születésnapján: „Ma van a nemzeti kék madár nap (tényleg). A kék madár szépségéről és dalának öröméről ismert… Ne aggódj az apróságok miatt, kék madár. Boldog születésnapot.” Egy másik alkalommal pedig egy cetlit hagyott neki azzal a szöveggel, hogy akár élete szerelme is lehetne – ám az érzés nem volt kölcsönös a lány részéről.
A közösségi média nem mutatja meg a teljes képet
„A közösségi médiában a legboldogabbnak tűnő emberek gyakran a legsötétebb titkokat rejtegetik” – mondta Rose Davis, Gabby Petito közeli barátja. A dokumentumfilm rengeteg videót mutat be, amelyeken Petito és Laundrie látszólag boldogan utazgatnak az országban – pedig a valóság egészen más volt. A kontrolláló és manipuláló partnerek ügyesen rejtegetik valódi énjüket a külvilág elől, így a környezet semmit sem fog tudni arról, mi történik valójában a zárt ajtók mögött.
A barátok és család gyakran megérzik, hogy valami nincs rendben
Amikor Rose Davis édesanyja megkérdezte a lányától, milyen volt megismerni Petito barátját, a lány így felelt: „Nagyon kedves srác… de van benne valami fura.” Később kiderült, hogy Laundrie hátborzongató művészi alkotásai és érdeklődése is tükrözte a férfi sötét oldalát. Petito halála után Laundrie telefonján olyan fotókat is találtak, amelyeken egyedül kirándult és állati csontvázakat fényképezett.
Az elszigetelés a cél
A bántalmazás lényege a hatalom és az ellenőrzés megszerzése – minél kevesebb ember van az áldozat életében, és a függetlenségét minél inkább be tudja szűkíteni, annál könnyebb lesz átvenni az irányítást felette.
Kiderült, hogy mielőtt a páros útnak indult volna, Brian Laundrie fenyegetve érezte magát Gabby Petito munkája és az ottani barátai miatt. Hogy a lányt elszigetelje a munkatársaitól, rendszeresen sértő kifejezésekkel illette Petitót és lenézően beszélt a Taco Bell-beli munkatársairól. Gabby Petito emiatt bűntudatot kezdett érezni, és azt mondta a barátnőjének, rossz embernek érzi magát.
Bár Gabby Petitót már nem lehet visszahozni, a tragédiája viszont rávilágít arra, milyen fontos felismerni a kényszerítő kontroll, illetve az egyéb bántalmazási formák jeleit, és időben segítséget kérni. Ahogy mostohaapja, Jim Schmidt mondta: „Bár Gabbyt elvesztettük, sok más embert sikerült megmenteni az ő történetének köszönhetően.”
Forrás: MS Magazine Fotó: Imdb