Kalózkalapból virágszirom, keréktárcsából porzó – interjú Milan Madge-dzsal, a LEGO virágcsokrok tervezőjével

2025. március 27.
Az építés öröme kortól, nemtől és érdeklődési körtől független, a kínálatban mindenki garantáltan megtalálja a szívének kedves készletet. A dán játékgyártó az utóbbi időben egyre gyakrabban kedvez a virágok szerelmeseinek, rózsacsokrok és pozsgások, tarka bokréták és cserepes növények sokaságának LEGO kockákból épült változatával színesíthetjük az otthonunkat. Hogy hogyan is készülnek ezek az élethű szettek, arról a LEGO Csoport egyik dizájnere mesélt nekünk.

Tervezőnek lenni a LEGO Csoportnál álommelónak tűnik. Hogy válhat valaki azzá, illetve mi a te sztorid?

A LEGO Csoport dizájnrészlegén különböző hátterű emberek dolgoznak, mindannyian egyedi nézőpontot képviselnek, így más-más módon közelítik meg a projektjeinket. Én például terméktervezést tanultam az egyetemen, és egy rövid ideig játéktervezéssel foglalkoztam, mielőtt Dániába költöztem volna, hogy a LEGO Csoportnál vállaljak munkát. Gyerekkoromban rengeteget építettem, de valamiért sosem gondoltam, hogy ezt hivatásszerűen is lehet űzni. Nem tudom, mit képzelhettem, honnan származnak a készletek, de az biztos nem fordult meg a fejemben, hogy tervezők dolgoznak rajtuk. Aztán az egyetemi éveim vége felé adódott az a varázslatos lehetőség, hogy gyakornokként csatlakozhattam a céghez. Teljesen váratlanul ért, megkaptam gyerekkorom álommunkáját, amiről nem is sejtettem, hogy akarom.

Milan Madge, a LEGO tervezője

Az elmúlt években egészen különböző stílusú LEGO szetteken dolgoztál a Disney-kastélytól a Concorde repülőgépig, a Mona Lisától a Jóbarátok Central Perk kávézójáig. A te döntésed, hogy melyik projektben veszel részt?

Nem az a lényeg, hogy melyik projektben dolgozom, sokkal inkább a kockákkal való kísérletezés és tanulmányozás éltet. Örömömet lelem abban, hogy különböző vásárlókkal kerülhetnek kapcsolatba: igyekszem megérteni, hogy miért fontosak nekik bizonyos ikonok, szereplők, majd próbálom ezek történetét beleszőni az adott készletbe. A projektek változatossága lehetőséget ad arra, hogy tanuljak, hogy szakértőket kérdezzek, de arra is, hogy a kockákkal problémákat oldjak meg. Az egyik hónapban egy NASA-mérnökkel, a következőben pedig egy művészeti galéria kurátorával beszélgethetek – ez a változatosság izgalmassá teszi a munkám. A LEGO Csoport hitvallása, a „Learning through play” (játszva tanulás – a szerk.) mindenkire vonatkozik, aki LEGO kockákból épít, beleértve a tervezőket is. Hogyan tervezzek egy LEGO Concorde-hoz futóművet? Nos, a legjobb kiindulási pont, ha mindent megtanulok arról, hogyan működik az igazi repülőgép. Hogyan építsek meg egy olyan festményt, mint a Mona Lisa vagy Van Gogh napraforgói? Kiderítem, hogyan festette meg az alkotója.

Leonardo da Vinci legnagyobb munkája 3D-ben

Van álomprojekted?  

Már számos álomszerű projektben volt szerencsém dolgozni – a gyerekkori álmaimtól (kalózhajók és kastélyok) kezdve, mint a művészeti, természeti és repüléssel kapcsolatos témákig. Rengeteg álomprojektem van még, de egyelőre beszélek róluk; azt remélem, hogy egy napon lesz lehetőségem megtervezni és bemutatni nektek őket.

Amikor a Space Shuttle Discovery űrsiklót tervezted, a NASA szakértőihez fordultál. Hasonló a helyzet akkor is, amikor virágkészleteken dolgozol, beszélsz például botanikusokkal?

Természetesen! A Botanicals szettek tervezésekor mindig konzultálunk virágkötőkkel, illetve a színek, a kompozíció, a fajok és azok kulturális jelentősége kapcsán is számos más szakértő véleményét kikérjük. A hitelesség rettentően fontos a számunkra, nemcsak a pontos másolás miatt, hanem a csokrok felépítése és a virágok közötti kapcsolat szempontjából is. A tapasztalt virágkötők tudására támaszkodva egy csokorba köthetünk egymást kiegészítő virágokat, olyanokat, amelyeket szokás összepárosítani, de készíthetünk a konvenciókkal szakító kompozíciókat is.

Meg sem tudom számolni, hány Botanicals szettet építettem. Többek között azért, hogy a cicákra veszélyes növények látványát is élvezhessem az otthonunkban. Mekkora nehézség egy virágot LEGO kockákból megtervezni? Hiszen a természetben semmi sem tökéletesen szimmetrikus, mint mondjuk az építészetben.

A virágok tervezése a LEGO építési rendszerének a természetéből adódóan valóban nem egyszerű feladat. A rendszert ugyanis arra találták ki, hogy a gyerekek megépíthessék az őket körülvevő világot, hogy egyszerű geometriai formákból házakat és teherautókat rakjanak össze. És hát egy virág a maga organikus és kerek vonalaival ettől nem is állhatna távolabb. De minden készletnek megvannak a maga kihívásai. A Discovery űrsiklónál például az okozott fejtörést, hogy egy 18 méteres jármű mechanizmusát és belső tereit hogyan lehet egy 50 centis LEGO modellbe átültetni (annak ellenére, hogy a miénknek nem kellett az űrbe menni). Néha szerkezeti, néha funkcióbeli, néha esztétikai kihívásokba ütközünk. A LEGO Botanicals esetében az lett a megoldás, hogy merünk elszakadni a sémáktól, és másképp tekintsünk a kockákra. Például a Rózsaszín virágcsokorban lévő boglárka szirmaihoz az egyik minifigura fejszéjét használtuk – épp olyan ívű volt, amit kerestünk.

A Rózsaszín virágcsokor fejsze- és pajzselemeket is tartalmaz

Mitől válnak realisztikussá a LEGO virágok? Mely szempontok a legfontosabbak? A szín, a szirmok száma, az arányok?

Az a tapasztalatunk, hogy a LEGO Botanicals kedvelőinek a hitelesség rendkívül fontos. Így amikor arról döntünk, hogy melyik virágot mintázzuk meg, mindig figyelünk a színekre és a formákra. Az irodánk tele van tervrajzokkal, még fejlesztés alatt álló virágokkal. Néhány talán csak a megfelelő kompozícióra vár, amelybe tökéletesen beleillik, néhány pedig arra, hogy egy tervező megtalálja azt a bizonyos elemet, amelytől élethűvé válhat.

Egy hasonlóan váratlan elemet, mint a fejsze? Gyakran megesik, hogy más készletekből hasznosítotok újra egy-egy darabot?

Abszolút! A Botanicals termékcsalád különlegessége, hogy innovatív módon használjuk a kockákat: meglepjük az embereket a váratlan elemekkel, ezzel is játékosságra ösztönözve őket. A már említett fejszén túl pajzs is található egy középkori szettből a Rózsaszín virágcsokorban. A Vadvirágcsokorban egy autó keréktárcsája a pipacs porzója, és egy hajó evezői a gerbera szirmai.

Első ránézésre fel sem tűnnek az evezők, ugye?

De hadd említsem meg a személyes kedvencemet, a csillagfürtöt! Olyan elemet kerestünk, ami emlékeztet ennek a dekoratív virágnak a jellegzetes formájára. Végül egy 1989-es kalózkészletben bukkantunk rá a telitalálatra, a kalózkapitány kalapjára. Azért ez az örök favoritom, mert szeretek eljátszani a gondolattal, hogy amikor a nyolcvanas években a tervezők ezen az elemen dolgoztak, álmukban sem gondolták volna, hogy csillagfürtsziromként fogja végezni. És ez is a LEGO kockák sokoldalúságát bizonyítja: tényleg bármit megépíthetsz!

A magenta és lila színű szirmok valójában kalózkalapok

Van olyan virág, ami még nincs a tervezőasztalodon, de nagy örömmel dolgoznál rajta?

Nem éppen virág, de növény. Közép-Angliában nőttem fel, így aztán nagyon kedvelem a tölgyfákat. Szóval egy LEGO tölgyfa a válaszom. Azt hiszem, az egyik legcsodálatosabb dolog a növényekben, és ezáltal a Botanicals kollekcióban is, hogy különböző embereknek és kultúráknak különböző jelentéssel bírnak. Lehet, hogy csupán a látványuk miatt szereted a virágokat, lehet, hogy komolyabb viszony fűz hozzájuk, de mindannyiunknak van egy ilyesfajta kötődése a természethez.

A világ négy országában készítenek LEGO kockákat, az egyik gyár Nyíregyházán található. Én már jártam ott, életem egyik legnagyobb élménye volt.

Sajnos én még nem jutottam el a magyar gyárba, de nagyon remélem, hogy lesz rá lehetőségem!

Szerinted melyik híres magyar épület érdemelne LEGO kockákból készült verziót?

Ez egy jó kérdés, annyi fantasztikus épület van, nem hiszem, hogy tudnék választani.

Elárulod, hogy min dolgozol jelenleg?

Nem akarom lelőni a poént, de annyit mondhatok, hogy a Botanicals kollekció újdonságait érdemes figyelni.

Fotó: LEGO

Riporter