Dudás Lilit és Kiss Gergelyt, a Scitec Nutrition Életmódváltók programjának két mentorát kérdeztük, hogy melyek a legfontosabb lépések az átalakuláshoz vezető úton.
1. Hosszú távon csak az életmódváltás segít
Rövidtávú diéta helyett a megoldást az életmódváltás jelenti, amely során úgy érheted el kitűzött célodat (legyen az fogyás, sportteljesítmény vagy egyéb), hogy szervezetedtől nem vonod meg a szükséges táplálékot, ugyanakkor rendszeres mozgással több energiát használsz fel – hangsúlyozzák a szakértők.
2. Legyél motivált!
A változást nagyon kell akarni, a sikeres életmódváltás mindig egy radikális döntéssel kezdődik – mondja Dudás Lili személyi edző, aki saját fogyási tapasztalatait adja át vendégeinek és követőinek. Sokat segíthet, ha rendszeresen elképzeled magadat 1-2 év múlva, vágyad elérése után.
3. Apró tervekkel, lépésről-lépésre
Tűzz ki apró részcélokat, amelyek eléréséért küzdhetsz. Így gyakran érhet sikerélmény, amely átsegít a nehezebb napokon is.
4. Rendszeres étkezés, egészséges alapanyagokból
Ha hosszú távra rendezkedsz be, kerülj el mindenfajta megvonáson alapuló diétát. Kiss Gergely személyi edző, mentor szerint a napi 4-5 étkezés betartása rendkívül fontos, nem szabad koplalni. Különösen a reggelit kell alaposan megtervezni, hiszen ez a nap legfontosabb étkezése. A jó hír viszont az, hogy a vacsorát sem szabad kihagynod, mert már az is koplalásnak számít, amely a szervezetet raktározásra sarkallja. Tehát, ehetsz akár 6 után is, persze nem mindent: sovány húst, zöldséget, esetleg zsírszegény tejterméket.
5. A táplálékkiegészítők nagyon sokat segítenek
A rohanó hétköznapokon gyakran nehéz tartani az előírt étkezéseket. Ha nincs időd bevásárolni vagy nyugodtan étkezni, segíthet például egy jóízű protein shake, amellyel kiválthatsz egy tízórait vagy uzsonnát. Csak víz kell hozzá és egy shaker, amellyel összerázod az összetevőket, felhörpinted és már mehetsz is a dolgodra.
6. Mozgás nélkül nincs eredmény
A heti mennyiség és a mozgásforma egyéni adottságok és célkitűzések szerint változhat, de a heti két alkalom a minimum, amelyet be kell iktatnod. Persze, minél több, annál jobb – mondják a szakértők. Dudás Lili úgy fogalmaz, hogy legalább heti 2 óra intenzív átmozgatásra van szükségünk. Akár négyszer fél órát, akár kétszer egy órát tudsz beszorítani a heti tervedbe, már megtetted a szükséges minimumot. Kiss Gergely hozzáteszi: míg a heti 2 edzés szinten tart, a jelentős fogyáshoz bizony legalább 3 edzés szükséges. Ebben legyen kardió és súlyzós edzés is.
7. Ne felejtkezz meg a vitamin- és fehérjepótlásról!
Ahogy a teljesítményed javul, egyre intenzívebben mozogsz, úgy érezheted, hogy szervezeted plusz tápanyagokat igényel. Rendszeres edzés mellett még akkor is szükséged van vitamin- és fehérjepótlásra, ha egyébként vegyes, kiegyensúlyozott étrendet követsz. A fehérje, vagyis a protein az izmok regenerálódásában is nagy szerepet játszik
8. Mélyedj el a témában!
Fontos része a fejlődésünknek, ha elmélyülünk az egészséges ételvitelhez kapcsolódó témákban. Lili tanácsa, hogy csatlakozz életmódváltó csoportokhoz, tanulj új recepteket és ismerkedj meg a célodat segítő termékekkel. Kérdezz bátran a téma szakértőitől, ha elakadsz az utadon.
9. Dobd ki a mérleget!
Vagy legalábbis felejtsd el a napi/heti méredzkedést – javasolja Kiss Gergely. Mivel hosszú távra tervezel, könnyen lehet, hogy a súlyod sokáig stagnálni fog. Ettől nem kell megijedni, elég, ha érzed a változást magadon és mondjuk a ruháidon. Sokkal többet segít, ha havonta lefotózod magadat, majd összehasonlítod a képeket.
10. Ne sürgesd a változást!
Ahogy a rossz szokások is akár évekig tartottak, úgy a pozitív változás sem megy 1-2 hónap alatt – mondja Kiss Gergely. Aki nyárra jól szeretne kinézni, már most váltson aktív életmódra, mert a testnek időre van szüksége az átalakuláshoz. 6 hónap alatt szép eredményt lehet elérni, de már 3 hónap után szemmel láthatók lesznek a változások, persze, ha tartod magadat a személyi edződ által javasolt, egyénre szóló tervhez.
Fotó: Profimédia – Red Dot