A vaginagőzölés gyakorlatilag nem más, mint forró, gyógynövényekkel teli vödör fölötti ülés. A gőzölés pártolói szerint ez egy ősi technika a vagina méregtelenítésére, amely következtében a menstruáció kevésbé fájdalmassá válik, és akár még termékenyebbek is lehetünk tőle. Azonban az igazság ennél sötétebb.
Nincs meggyőző modernkori, tudományos kutatás a vaginagőzölés előnyeiről, sőt inkább arról számolnak be az orvosok, hogy csúnya sérüléseket is szerezhetünk a fortyogó gyógynövényes széken ülve. Egy amerikai hüvelyfal-süllyedéses nő például égési sérüléseket szerzett, amikor napokon keresztül végezte a vaginagőzölést abban a reményben, hogy így megúszhatja az orvosi beavatkozást. A vagina körüli terület kifejezetten érzékeny, és nagyon nehézkes az ott keletkező égési sérüléseket kezelni, de ennél még talán nagyobb probléma az új szépséghóborttal az, hogy a forró vízbe kerülő gyógynövények akár erős allergiás reakciót is válthatnak ki vaginatájékon.
Másrészről pedig nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a testünk csodálatosan ki van találva, a vaginának nagyszerűen működő öntisztító rendszere van, nem szorul „méregtelenítésre”. A vagina pH-egyensúlyáért olyan baktériumok felelősek, amelyeket ha külső beavatkozással – például gőzöléssel – felborítunk, akkor akár fertőzéseket is összeszedhetünk. Különösen nagy a fertőzésveszély a postpartum időszakban, ezért is kavart nagy port Chrissy Teigen vaginagőzölése két évvel ezelőtt.
Ha komoly menstruációs vagy általános alhasi fájdalmaink vannak, akkor egyértelműen orvosi kezelésre van szükségünk, ha azonban csak a menstruációs időszakban könnyítenénk a közepes alhasi fájdalmakon, akkor a veszélytelen melegítőpárnák, forró vizes menstruációs palackok vagy melegítőtapaszok lehetnek alternatívák. De ha csak unatkozunk, vagy kipróbálnánk valami újat, akkor se válasszuk a vaginagőzölést!
Fotó: Getty Images