- A göndör haj más szerkezetű, ezért több hidratálást és speciális ápolást igényel.
- A jó vágás kiemeli a természetes esést, és könnyebbé teszi a formázást.
- A megfelelő termékek segítenek megszelídíteni a szöszös, rendezetlen tincseket.
A hajsimítással a kilencvenes években kezdtünk ismerkedni, de a hajvasaló mint alapkellék csak a kétezres években került be a legtöbb nő fürdőszobájába. A tükörsimára egyenesített frizura évtizedekre meghatározta a trendeket. Nem kevés időnek kellett eltelnie, hogy a hajunk „visszanyerje a szabadságát”, és újra igazán divatba jöjjön megmutatni a természetes göndörségét.
Pedig a göndör haj ápolásának alapműve, Lorraine Massey The Curly Girl Method című könyve már 2001-ben megjelent, de úgy tűnik, időre (és közösségimédia-felületekre) volt szükség ahhoz, hogy a kontrollált tükörsimaság mellett teret nyerjen magának a hullámzó természetesség. Hogy miért és hogyan történt ez a változás, arról Kucsera Zsolt mesterfodrász mesél.
Forma és textúra
„Jó néhány évvel ezelőtt lehetett már tapasztalni, hogy a nők egyre büszkébben viselik a hajukat a maguk természetességében – kezdi a mesterfodrász. – És én is mindig arra törekedtem, hogy a vágással, a frizura kialakításával a haj természetes esését hangsúlyozzam – napjainkra ez hatalmas trend lett. Többek között a Covid-járványnak köszönhetően, akkoriban ugyanis előtérbe kerültek az otthon is megvalósítható, lazább stílusok. De egyébként is azt gondolom, hogy a fodrászok feladata, hogy teljes szépségében megmutassa a haj természetességét. Mert a göndör vagy hullámos haj akkor igazán csinos, ha nem »csak úgy lóg«, hanem formára vágott, könnyen kezelhető, és akár az egyszerű kézi szárítás után is jól mutat.”
„Ma már számtalan göndör hajra fejlesztett termék létezik, ami szuper, hiszen mindenki megtalálhatja a neki leginkább megfelelőt, de az a tapasztalatom, hogy a kozmetikumok halmozása helyett a haj hidratálására kellene fókuszálni. Nem mindig az erős fixáló adja a ennek a hajtípusnak a legszebb textúrát. Sokszor már attól is szebben göndörödik az addig szöszös, kusza haj, hogy megfelelően ápolt és hidratált. A sampont a fejbőr állapota szerint válasszuk, a mosás utáni ápolóról (balzsam, maszk) azonban a haj minősége szerint döntsünk. A styligtermékekről pedig annak megfelelően döntsünk, hogy milyen végeredményt szeretnénk.”
Ezeket válaszd göndör hajra
Tej: Intenzívebb hidratálást igénylő, nagyon göndör, száraz hajra való, amikor nem a fixálásra, hanem az ápolásra kell koncentrálni.
Spray: Vizesen és szárazon is használható, és a loknik felfrissítésre is remek. A kócos hajszálakat egy jó hajspray simítja, definiálja, de nem fixálja különösebben.
Hab: Vékonyabb szálú hajra való, erősebb tartást és volument ad.
Zselé: Kimondottan jól fixál – ha lazább, természetesebb végeredményt szeretnénk, lehet hajhabbal keverni.
Formázó krém: Közepesen erős fixálást és ápolást biztosít.
Sós spray: Erősebb fixálásra vagy frissítésre is jó. A tengerben fürdést követően érezhető tapadós, tincses érzetet biztosít – a tengervíz szárító hatása nélkül.
Olaj: Ideális hajápoló, vizesen és szárazon is bevethető. Mosás előtti kifésüléshez is ajánlott, óvja a szálakat és könnyebben kezelhetővé teszi a hajat mosás után.
Fotó: Getty Images
A cikk teljes verzióját keresd a legfrissebb Marie Claire lapszámunkban!