A lockdown az a főnév, amelyet oly sokan átéltünk a világon 2020-ban. Nem véletlenül találta ezt az év szavának a Collins Dictionary, amely szerint a lockdown jelentése „az utazás, társas érintkezések és a nyilvános terek használatának szigorú korlátozása”. A szó használata robbanásszerűen növekedett meg a koronavírus-járvány miatt. Az interneten leírt tartalmak, könyvek, újságok és a rádióban, televízióban elhangzott anyagok archívuma, a Collins Corpus szerint hatezer, nem tévedés, 6000 százalékos növekedés volt tapasztalható az év eleje óta a lockdown használatában. 2019-ben csupán négyezerszer fordult elő a kifejezés, míg idén több mint 250 milliószor.
„A nyelv mindig reflektál a világ eseményeire. 2020-ban pedig a pandémia uralta a közbeszédet – mondta a Collins nyelvi konzultánsa, Helen Newstead. – Azért a lockdownt választottuk az év szavának, mert hatással volt a munkára, tanulásra, vásárlásra és a szocializálódásra. Míg sok ország már egy második kijárási korlátozással néz szembe, nem olyan az idei év szava, amit ünnepelhetünk, ellenben tökéletesen összefoglalja, mi történik ma a világban.”
Más, a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos szavak is felkerültek a listára, mint például maga a koronavírus, a távolságtartás, az önizoláció. Bár a listára nem fért fel, a BLM, azaz a Black Lives Matter, amely szintén jelentős, 581 százalékos növekedést produkált idén.
A Collins Dictionary a korábbi években is kiválasztotta az év szavát: 2019-ben a klímasztrájk, 2018-ban az egyszer használatos, 2017-ben az álhír, 2016-ban pedig a Brexit tematizálta legjobban a közbeszédet.
2020 leggyakrabban használt szavainak listája:
- Lockdown: kijárási korlátozás; az utazás, társas érintkezések és a nyilvános terek használatának szigorú korlátozása
- Koronavírus: az RNS-vírusok bármely törzse, amely légúti fertőzést okoz. Ide tartozik a Covid–19-et okozó vírus is.
- Furlough: ideiglenesen elküldeni a dolgozókat a munkahelyükről
- Key worker: olyan területeken dolgozó személyek, akik elengedhetetlenek a társadalom működéséhez, működtetéséhez (orvosok, tanárok, ápolók, rendőrök, bolti eladók, stb.)
- Megxit: Harry és Meghan Markle függetlenedése a brit királyi családtól
- Mukbang: koreai szó; olyan videó vagy webközvetítés, amelyben a közvetítő személy túlzott mennyiségű ételt fogyaszt el a közönség szórakoztatására
- Önizoláció: valamely fertőző betegség gyanúja miatt önkéntesen karanténba vonulni
- Távolságtartás: meghatározott távolságot tartani más emberektől, hogy megelőzzük a fertőző betegség terjedését
- TikToker: az a személy, aki rendszeresen megoszt magáról TikTok videókat
Olvastad már?
Forrás: The Guardian
Fotó: Unsplash