- Maga a pénz heves érzelmeket válthat ki az emberekből. A pénzügyi szakértők segíthetnek megfelelően kezelni ezeket az érzéseket a szorongással együtt.
- Sőt, abban is a segítségedre lehetnek, hogy megfelelő költségvetési terveket készíts.
- Megmutatjuk a pénzügyi szakértők pénzkezeléssel kapcsolatos tanácsait!
Ahhoz képest, hogy a pénz mennyire központi szerepet játszik az életünkben, sokunkat soha nem tanítottak róla kifejezetten. A családunk és barátaink pénzkezelési szokásain keresztül tanultunk a pénzügyekről. Ebből vontunk le – gyakran hiányos – következtetéseket, és ezeket vittük magunkkal a felnőttkorba. Csoda hát, hogy olyan sok embernek feszült a kapcsolata a pénzzel?
Minden azzal kezdődik a pénzügyi szakértők szerint, hogy átnézed a jelenlegi anyagi helyzetedet, és megtudod, havonta mennyi pénzt keresel, és mennyit költesz.
Íme a pénzügyi szakértők pénzkezelési tanácsai, amiknek a segítségével sikeresen legyőzheted a szorongást:
1. Ne légy magad alatt
Az a pénzügyi probléma, amellyel az emberek a leginkább küzdenek, a szégyenérzet. A szégyen elengedése segíthet továbblépni és megszabadulni a szorongástól. A szakértők azt tanácsolják, hogy igyekezz megérteni, miért cipelsz magaddal ennyi pénzügyi terhet. Ha rájössz, hogy miért csinálod azt, amit csinálsz, segíthet elszakadni a „nem vagyok elég jó” érzésétől.
2. Ismerd meg a pénzügyi forgatókönyvedet
A pénzügyi tervezésben hagyományosan négy úgynevezett „pénzügyi forgatókönyv” van, amelyeket az emberek hajlamosak követni, és amik formálják a pénzkezelési szokásaikat – mondja Bill Nelson, pénzügyi szakértő. Ezek a pénzkerülés, a pénzimádat, a pénzügyi éberség és a pénzügyi státusz.
A pénzkerülő emberek megpróbálják mindenáron elkerülni, hogy a pénzre gondoljanak, míg a pénzimádók azt hiszik, hogy a pénzügyi jólét a boldogság kulcsa. A pénzügyileg éberek hajlamosak megszállottan minden egyes megkeresett és kiadott forintot nyomon követni, míg a pénzügyi státuszhoz kötődők úgy érezik, hogy az önértékelésük elválaszthatatlanul összefügg azzal, hogy mennyit keresnek.
A szakértők egyik legjobb pénzügyi tanácsa az, hogy ismerd meg a saját forgatókönyvedet, ami rámutathat arra, mi okoz benned szorongást, és mi akadályoz a jobb anyagi helyzet kialakításában.
3. Ismerd meg a partnered pénzügyi forgatókönyvét
Azt is tanácsolják a pénzügyi szakértők, hogy ismerd meg a partnered pénzügyi forgatókönyvét. Ha az egyikőtök szeret pénzt költeni, a másik pedig spórolni, akkor ezek a forgatókönyvek rendszeresen konfliktust fognak okozni köztetek.

Beszéljetek a partnereddel a pénzkezelési szokásaitokról
4. Ne próbálj túl gyorsan túl sok mindent csinálni
Egyesek, amikor meg akarják érteni és javítani a pénzügyeiket, néha túl sok mindent vállalnak egyszerre. Táblázatokat készítenek, személyes pénzügyi alkalmazásokat töltenek le, könyveket olvasnak és podcastokat hallgatnak. Míg ez valakinek hasznos, mások számára túl sok lehet.
Nem kell ezt túlbonyolítani, egyszerűbben is enyhítheted a szorongást, és elérheted, hogy sikeres legyél. Kezdetnek készíts egy Google-táblázatot a bevételeidről és kiadásaidról, és naponta 5-10 percet szánj arra, hogy vezesd. A kisebb időintervallumra való elköteleződés segít abban, hogy úgy érezd, ez megvalósítható.
5. Készíts reális tervet
Ez lehet akár egy heti vagy havi költségvetés, de akár egy ötéves terv is. Ha nehezen tudod eldönteni, mit szeretnél kezdeni a pénzeddel, hasznos lehet elgondolkodni a céljaidon és értékeiden. Határozd meg, mi a fontos számodra, mit szeretnél elérni. Amennyiben tisztában vagy ezekkel, akkor a nehezebb pénzügyi döntések egy kicsit könnyebbé válhatnak és így sikeresen kezelheted a szorongást.
6. Tartsd magad a tervhez, de légy rugalmas
A legjobb pénzügyi tervek is gyakran meghiúsulnak, amikor váratlan kiadásra kerül sor. A szakértők azt tanácsolják, hogy bár a váratlan kiadások elkerülhetetlenek, próbáld meg tartani magadat a költségvetéshez, még akkor is, ha ez apró módosításokat jelent.
7. Tudd meg, mit jelent számodra a pénz
A szorongás kezeléséhez fontos tisztában lenni azzal, miért fontos számodra a pénz. Az emberek gyakran vagy a „szabadságot” vagy a „biztonságot” mondják. Áss mélyebbre! Mit jelent valójában a szabadság vagy a biztonság?
Gondolkodj el rajta, milyen életet szeretnél élni öt év múlva. Ha a céljaidat olyan dolgokhoz kötöd, amik valóban fontosak számodra, akkor motiváltabb leszel, hogy elérd őket. A pénz egy eszköz, amely segít eljutni oda, ahová szeretnél.
Forrás: The Guardian, Fotók: Getty Images