Egy politikus ruhaválasztása több egy nadrágkosztümnél vagy egy színes ruhánál; az tisztelgés lehet egy náció, egy kezdeményezés előtt, de jelenthet akár politikai állásfoglalást is. Michelle Obama ruhaválasztásaival például rendre a feltörekvő tehetségeket akarja támogatni, de gyakran visel bárki számára elérhető, megfizethető szetteket is; Erzsébet királynő a ruhaválasztásával többek között az állatokat akarja védeni. A nők megjelenése a politika platformján különösen kényes kérdés, gondoljunk csak a finn miniszterelnök túl mélynek ítélt dekoltázsára, vagy épp Alexandra Ocasio-Cortez képviselő legutóbbi nyilatkozatára a Vanity Fair címlapfotója okán: „A republikánusok (megint) nagyon idegesek rám a megjelenésem miatt. Ezúttal az a bajuk, hogy túl jól nézek ki a (megint csak) kölcsönkapott ruhákban.”
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az alábbiakban olyan politikusokat, aktivistákat, hírességeket mutatunk, akik mindig tudatosan „használták” a divatot.
Michelle Obama
„A divat olyan, mint a zenetáram. A ruhásszekrényemben olyan darabok vannak, amiket szeretek, így mindegy, mit veszek fel aznap, biztosan tudom, hogy szeretni fogom” – nyilatkozta az egykori first lady, aki gyakran bújt kényelmes, párdolláros összeállításokba.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Alexandria Ocasio-Cortez
A munkás hátterére büszke fiatal politikus számára egyáltalán nem könnyű feladat megtalálni az egyensúlyt a divat és a szakmai környezet között. „Sok időmbe telt, mire rájöttem, hogyan hat az ember összeszedettnek úgy, hogy közben nincs tele a szekrénye dizájnerholmikkal” – magyarázta a képviselő a Vanity Fairnek adott iterjúban.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Kamala Harris
„Szeretem a Chuck Taylors cipőmet. Talán meglepő lehet, de úgy hiszem, ez is egyfajta állásfoglalás, hogy kik is vagyunk valójában. Mindenkinek megvan a maga belső Chuck stílusa” – magyarázza az USA újdonsült alelnöke.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Ruth Bader Ginsburg
Ruth Bader Ginsburg, az amerikai Legfelsőbb Bíróság néhai bírója különleges gallérjairól volt híres. „A bírók alapvetően a férfiak számára tervezett talárt viselik, ami alól kilátszik az ing és nyakkendő. Ezért találtuk ki Sandra Day O’Connor bírótársammal, hogy helyénvaló lenne, ha a talárt kiegészítenénk valamivel, ami tipikusan női. Így lett nagyon-nagyon sok gallérom” – mesélte a nemrég elhunyt jogtudós.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Gloria Steinem
„Régebben a divat egyet jelentett azzal, hogy az ember megadta, és ezzel el is veszítette önmagát. A ma divatja azonban már azt jelképezi, hogy az ember egyedi és megtalálja a saját hangját” – magyarázta az újságíró feminista, aktivista, aki előszeretettel viselt csizmát, pólót és valami olyan ruhadarabot (például egy indián övet), ami a patriarchális rendszer előtti időkre emlékeztet.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Rania Al-Abdullah
„Hozzám hasonlóan sok olyan nő van, aki nem hord fátylat. Ez az én döntésem. Nincs ellenemre a fátyol, amiről a nyugat embere tévesen úgy hiszi, hogy az elnyomás szimbóluma. Ha egy nő a hite, az istenhez fűződő kapcsolata miatt dönt a fátyol mellett, addig engedjük meg neki, hogy azt a ruhát hordja, amit csak szeretne, és ne ítéljük el őt egyetlen ruhadarab miatt” – magyarázta Jordánia királynője.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Ilhan Omar
„A kendőt én teszem a fejemre. Az én döntésem – tweetelte tavaly a muszlim politikus mint az első képviselő, aki vallási okokból viseli a kendőt. – Én úgy döntöttem, hogy vizuálisan is szeretném képviselni a hitem… Úgy gondolom, hogy a legjobb, amit tehetek, hogy mindenki számára láthatóvá teszek egy muszlim embert, hogy az emberek pozitív értékeket tudjanak társítani a muszlimokhoz.”
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Forrás: Popsugar
Nyitókép: Getty Images