- Vivienne Westwood neve megkerülhetetlen a divatban.
- Nemcsak a punk, de a fűzők királynőjeként is ismert.
- De milyen utat járt be a saját kisboltjától a legnagyobb divatbemutatókig?
Vivienne Isabel Swire, azaz Vivienne Westwood 1941-ben született, és az angol vidéken, Glossop városában, Derbyshire-ben nőtt fel, munkáscsalád sarjaként. Édesapja cipész volt, édesanyja pedig egy helyi pamutgyárban dolgozott. Bár ifjúkoráról nem sokat tudni (hiszen mindig is féltve őrizte magánéletét), az bizonyos, hogy a divat nem az első karrierválasztása volt.
Mielőtt provokatív ruhakölteményeivel felforgatta a közízlést, tanárként, illetve egy bizonyos Derek Westwood feleségeként tengette mindennapjait. 1965-ben azonban minden megváltozott: elvált férjétől, az új szerelme, Malcolm McLaren pedig bevezette az akkoriban már javában forrongó angliai punkzenei miliőbe. Ugyanis a férfi volt a Sex Pistols menedzsere.
A pár igazi kreatív duóként alkotott, mi több, az 1970-es évek punk szellemiségét ők hozták be a divatba. Megálmodták a Let It Rock nevű vintage boltot, ahol 1950-es évekbeli ruhákat kínáltak az akkori fiatalságnak. Vivienne Westwood ekkor kezdett el magától új ruhákat kreálni: például szűk, szakadt, rendszerellenes szlogenekkel díszített pólókat, melyeknek óriási sikere volt a punk szubkultúrában.
Az üzlet, melynek először Too Fast to Live, majd Too Young to Die, aztán Sex, végül pedig Seditionaries volt a neve, az új generáció Mekkája volt. Túlfűtött esztétikájuk azonban felbőszítette a jobboldali sajtót… Ez pedig épp elég reklámnak bizonyult ahhoz, hogy 1981-ben már első önálló kollekciójukat is bemutathassák.

Vivienne Westwood bugyi nélkül a Buckingham-palota előtt
Időközben szakítottak, de a gyümölcsöző munkakapcsolat a nyolcvanas évek végéig kitartott kettejük között. Ezután Westwood önálló tervezői babérokra tört: Mini-Crini szoknyája – egy rövid tweed krinolin, amelyet az 1985-ös tavaszi-nyári kollekciójának részeként mutatott be – igazi fordulópontot jelentett karrierjében. Egész egyszerűen elkápráztatta vele a divatszakmát, hatására pedig a punkok a felsőbb osztályokat parodizáló ruhákba bújtak.
Westwood vs Tatcher
A fentiekből is érezhető, hogy Westwoodot mindig is inspirálta a közélet. Ennek egyik abszolút csúcspontja az volt, amikor 1989-ben Margaret Thatchert parodizálta a brit Tatler magazin címlapján. Ezzel végérvényesen legendává vált a lázadók szemében. A botrány ellenére (vagy épp amiatt?) 1992-ben aztán a Brit Birodalom Rendjének tisztjévé (OBE), 2006-ban pedig Brit Birodalom Rendjének parancsnokává (DBE) avatták.
A legendás divattervező és örök lázadó Vivienne Westwood 2022. december 29-én hunyt el, maga után különösen jelentős örökséget hagyva. Ruhakollekcióin át olyan politikai és társadalmi problémákat kapirgált meg, mint a klímaválság, a nukleáris háború vagy épp a polgári jogok – különös tekintettel a szólásszabadságra.
Forrás: Marie Claire France / Elisabeta Tudor, Fotók: Getty Images