Érzelmi labilitás teszt
A 21. században az ingercunamik korát éljük, ahol a túlórák szinte alapnak, a nemet mondás képessége pedig fehér hollónak számít. Ennek egyenes következménye a burnout, azaz a kiégés, olyan tünetekkel, mint az akut szorongás, alvászavarok, ingerlékenység, krónikus fáradtság vagy az elidegenedés érzése. Áprilisi lapszámunkban Dosszié rovatában hat oldalon keresztül olvashattok a burnoutról, online összeállításunkban pedig a figyelmeztető jelekkel, illetve azok kiszűrésével foglalkozunk egy érzelmi labilitás teszten keresztül.
Profimedia – Red Dot
Csehák Hajnalka pszichológus szerint a kiégés gyakorlatilag betegség, munkahelyi ártalom, amin apró praktikákkal ideig-óráig tudunk segíteni, de ha már kialakul a burnout, akkor egy terápiás komplexum szükséges. „Ha valaki már belecsúszott, a legfontosabb kulcsszó a változás. Gyógyszer nincs rá, egy kognitív terápia jelenthet segítséget. Különböző tevékenységeket írunk elő, emellett viselkedés- és szemléletbeli változásokat hozunk létre.” De lássuk, mik is a figyelmeztető jelek. Az alábbi rövid teszt kitöltéséből kiderül. Minél több az igen válasz, annál nagyobb az érzelmi labilitásunk.
Teszt:
1. Alapvetően kételkedés és gyanakvás vezérel.
2. Nem hiszek a véletlenben, vagy csak nagyon ritkán.
3. Úgy gondolom, hogy a sors igazságtalan.
4. Gyakran vagyok nyugtalan.
5. Hajlamos vagyok a töprengésre.
6. Néha problémám van a koncentrálással.
7. Félek attól, hogy mások elutasítanak.
8. Nehéz nemet mondanom.
9. Inkább gátlásos vagyok.
10. Szüntelenül aggódom, hogy magányos leszek.
A burnout cikkünk tejes verziójáért keresd az április Marie Claire-t, ahol további szakértői tanácsokkal, önsegítő tippekkel, praktikus házi feladatokkal és stresszkezelő applikációkkal kiegészítve járjuk körül a kiégés problémakörét.