Nincs egyedül az a szülő, akinek válogatós a gyereke. A kétéves gyerekek közel fele sorolható ebbe a kategóriába, ám a szakértők szerint nem kell kétségbe esni a rossz evő gyerekek családjának.
Mit jelent az, hogy válogatós?
“Nincs tudományos megfogalmazás arra, mit jelent pontosan a válogatósság. Hány fajta étel elfogadásától számít jó evőnek egy kisgyerek, esetleg nem is rossz evő, csupán finnyás” – mondja Stephanie Lee gyermekpszichológus. “Megeszik néhány fajta keményítőt, fehérjét, gyümölcsöt és zöldséget? És kinek jelent ez problémát egyáltalán? A családnak? Nem lehet étterembe menni, vagy barátokhoz emiatt?” – sorol néhány felmerülő kérdést a válogatósságról a pszichológus.
A pszichológusok abban egyetértenek, hogy válogatósnak akkor nevezhetjük a gyermeket, ha kevesebb, mint 15-20 féle étel szerepel csupán az étrendjében, és általában heves érzelmi reakciót vált ki belőle, ha valami más étel elfogyasztására szeretnék rávenni.
Máshogy ízlelnek a gyerekek
Evolúciós okai vannak a válogatósságnak, legalábbis részben. A gyerekek még máshogy érzékelik a keserű ízt, mint a felnőttek. A túlélés érdekében fejlődött ki ez az eltérés, így nem eszik meg a kicsik a veszélyes dolgokat. “Egy darab brokkoli teljesen máshogy érződik egy kétéves nyelvén” – magyarázza a gyerekpszichológus. Ám nem ez az egyetlen lehetséges oka a válogatósság kialakulásának. A gyerekek másolják a szülői mintát, így ha a felnőttek válogatósak, és csak néhány ételt esznek szívesen, ők is így tesznek. Emellett az étel elutasítása azon kevés dolgok egyike, melyben kifejezhetik a kisgyermekek ébredező önállóságukat.
A válogatósság a gyermekpszichológusok szerint csupán akkor jelent valódi problémát, ha a gyermek súlya negatívan változik, nem növekszik korának megfelelően, illetve kedélyében változás áll be, mely vashiányra utalhat. Ilyenkor célszerű orvosi ellenőrzést kérni. Ám ritkán áll komoly probléma a háttérben, a helyzet valószínűleg magától megoldódik az évek alatt.
Elmúlik valaha?
Egy holland tanulmány szerint a válogatósság három és hat éves kor között javulni kezd, ám el nem tűnik. Négy hónapos és egyéves kor között van egy “mágikus ízablak”, mikor még nyitottabbak a kicsik az új ízekkel és ételekkel szemben. Ez a nyitottság csökken aztán az idő előrehaladtával, amit ekkor elszalasztunk, azt jó eséllyel csak iskolás korban pótolhatjuk majd. A másik kulcs az ismétlés lehet a válogatósság enyhítésében. A gyermekpszichológusok szerint szükség lehet rá, hogy akár tizenötször is bemutassunk egy ételt a gyerekeknek, mielőtt hajlandó lesz megkóstolni. Ezért lehet jó, ha együtt főzünk a kicsikkel. Szerencsére a válogatósság általában nem okoz egészségügyi problémát, ám a pszichológusok szerint valamilyen szinten egy életünk végéig tartó állapot.
Fotó: Unsplash