Felkészültünk a fogamzásgátlásra?
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, aki csak teheti, maradjon otthon, ez mindenki érdeke. Vásárlásaink számát is ritkítani kell, és előre gondolkodva kellene a bevásárlási listánkat összeállítani. Amire szükségünk lehet az elkövetkező negyedévben, azt igyekezzünk beszerezni, ezzel is minimalizálva az otthonunkon kívül töltött időt, persze mindezt felesleges felhalmozás nélkül. Nem egyszerű.
Párkapcsolatokban a szoros, hosszú ideig tartó összezártság alatt nagyon könnyen adódhat helyzet intim pillanatokra – talán gyakrabban is, mint normál hétköznapokon az lenni szokott. Az idő múlását könnyebb elütni effajta tevékenységgel, ráadásul még a szorongási faktorunkat is csökkenti. Ebből következően, ha tartós párkapcsolatban élünk, és nem tervezzük bővíteni a családot, gondolnunk kell a megfelelő fogamzásgátlásra is. Vagyis erősen ajánlott átgondoltan feltöltenünk védekezési eszközkészletünket, ha elejét szeretnénk venni a nem vágyott következményeknek.
Szex koronavírus-járvány idején
Sokan tartanak attól, hogy a COVID-19 vírussal szexuális aktus útján is meg lehet fertőződni. Jó hír, hogy jelenlegi tudásunk szerint a koronavírus nem terjed olyan testnedvek által, mint az ondó vagy a hüvelyváladék. Csak cseppfertőzéssel, nyálkahártyán (orron, szájon, szemen) keresztül, így nyállal is. Szóval a szó szoros értelmében szexuális úton nem lehet elkapni a fertőzést, ha azonban valakivel szoros kapcsolatba kerülünk, az mindenképpen teret ad a vírus terjedésének.
De mi a helyzet a csókkal? A csókolózás elhagyása megvéd minket? Viseljünk maszkot szex közben? Természetesen a csók veszélyt jelent mind a két félre nézve. De a párok akár már egy puszival, közös tányérból való falatozással vagy közös fogkrém használatával is képesek átadni a vírust egymásnak. Ugyanakkor ha nem váltogatjuk a partnerünket, a fertőzés csak a párt érinti, másnak nem adjuk át a vírust. Így a koronavírus-járvány miatt nem kell felhagynunk a szexszel – csak ha megbetegedünk.
Amire figyelnünk kell, hogy ne teremtsük meg a lehetőségét annak, hogy tovább terjesszük a kórt, vagyis kizárólag egy partnerrel létesítsünk kapcsolatot. Új partnerrel való szorosabb megismerkedésnek igen nagy a veszélye ezekben a hetekben. Ismeretlenekkel inkább tartsuk a két méter fizikai távolságot a járvány lecsengéséig.
Ha megbetegedik a partnerünk
A The Guardian által megkérdetett szakértők szerint, ha a partnerünk koronavírus-tesztje pozitív lett, a lehetőségeinkhez képest tartsunk minél nagyobb távolságot egymástól. A tünetek megjelenése után különítsük el a beteget legalább 2 napig. A szakértők azt tanácsolják, hogy az izoláció akkor érjen véget, ha a beteg minden gyógyszeres kezelés nélkül 72 órán át láztalan, és a légzőszervi tünetei is enyhülnek. A saját érdekünkben is az lenne a legjobb, ha csakis akkor kerülne sor az első szexre, ha már teljesen felgyógyult a partner.
Van értelmük a „koronabiztos” pózoknak?
A pornóipar gyors reagálású hadteste már kihozta a koronavírus témájú felnőttfilmeket, amelyekben maszkos, vegyvédelmi ruhába öltözött, orvosi köpenybe bújt szereplők „oktatják” a nézőket. Sőt, már a közösségi médiát is kezdik ellepni a humorosnak szánt infografikák, ismertetve azokat a pózokat, az úgynevezett koronaszútrákat, amelyeket biztonságosnak kiáltanak ki koronavírus-járvány során történő közösüléshez. Ahogyan már említettük, az egy légtérben való együttlét miatt úgyis kiemelkedően magas az egymás megfertőzésének esélye, aktustól függetlenül. Így a szex közbeni távolságtartó, új megnevezéssel élve koronapozitúrák tulajdonképpen nem érik el a céljukat. Bár kísérletezésnek kiválóak. A szájmaszkkal kapcsolatban is hasonló a véleményünk. Ráadásul most mindenhol hiánytermék.
Mire figyeljünk?
Termékenységtudat-oktatóként és webshop-üzemeltetőként az alábbi néhány pont betartását javasolnám a karantén idején szexterápiát bevető pároknak:
1. Tankoljunk fel a számunkra bevált fogamzásgátlási megoldásból
Lehetőség szerint az eddig alkalmazott, jól bevált módszerekkel vegyük elejét a gyermekáldásnak. Ha valaki hormonális fogamzásgátlót szed, akkor érdemes nagyobb adagot felíratni a tablettából. Legyen otthon több csomag óvszer, míg ha valaki pesszáriumot vagy méhszájsapkát alkalmaz, akkor is érdemes a spermicid gélről is gondoskodni.
2. Rendeljük online
Amit lehet, inkább házhoz szállíttatva vegyük meg, és kerüljük a csomagpontokat. A receptre felírt fogamzásgátló tabletták hátránya, hogy a túlterhelt gyógyszertárakból nehézkesebb a beszerzésük.
3. Legyen kéznél vészmegoldás
Akármilyen fogamzásgátlási megoldást alkalmazunk, sosem árt, ha van otthon vészmegoldásnak pár doboz óvszer, akkor is, ha nem ez a preferált módszerünk.
4. Kizárólag a párunkkal létesítsünk aktust
Fentebb ezt a témát már részletesen kifejtettük. A normális alkalmi partnerek szintén karanténidejüket töltik.
5. Ne számoljunk sürgősségi megoldásokkal
A megszakításos védekezés máskor sem, de most kifejezetten nem ajánlott. Az egészségügyi rendszer jelenlegi extrém túlterheltsége miatt a nőgyógyászokat is alig lehet elérni, a rendelések sok helyen szünetelnek. Az orvosoknak korlátozott a lehetőségük fogamzásgátló vagy esemény utáni tabletta felírására, nem is beszélve a műtétekről.
Olvass tovább!
Fotó: Unsplash