A Washington Egyetem tudósai rukkoltak elő egy nyár előtt roppant fontos kutatás eredményeivel. Eszerint nem csak a szén-dioxid-kibocsátást érzékelik a szúnyogok, mikor áldozatuk után lesnek, hanem a színeket is.
A Nature Communications című szaklapban megjelent tanulmányban a szúnyogokat egy szén-dioxiddal telepumpált szobában engedték el, ahol különböző színű pontok voltak. 3 dimenziós nyomkövető technológiával figyelték, hova szállnak a rovarok, mely színeknél időznek a legtovább.
Az eredmény alapvetően meglepő, ha azt nézzük, hogy a minden más rovart mágnesként vonzó sárga nem igazán izgatta a szúnyogokat. Sokkal jobban vonzotta a vörös, a narancs, a fekete és a ciánkék a kis vérszívókat, a zöld, lila, kék és fehér viszont egyáltalán nem.
Több szúnyogfajjal is elvégezték a tesztet, a narancs egyaránt nagy kedvence volt mindegyiknek, a vörös és lila pedig a második és harmadik helyen végzett az összesítésben.
A tudósok szerint azért találhatják vonzónak a narancsot és a vörös különböző árnyalatait a szúnyogok, mert ezek hasonlítanak az emberi bőrre és vérre. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a szén-dioxid mennyisége továbbra sem elhanyagolható faktor, még mindig ez jelzi legerősebben a szúnyogok számára, hogy préda van a közelben.
A kutatók szerint azonban egy fekete ing nagyobb távolságból hívogatóbb lehet a szúnyogok számára, mint egy világos tónusú, ahogy a kerti bútor narancsszínű huzata vagy a lila dekoráció is, majd a testünkből áradó szén-dioxidot közelebb érve kezdik érzékelni.
Forrás: Apartment Therapy Fotó: Unsplash