Pántoktól a talpig: így lesz újra tiszta a biopapucsod
A nyár egyik legkényelmesebb viselete és nagy kedvence kétségtelenül a parafa talpú, a talpat alátámasztott, bőrbéléses, bőrpántos (csatokkal vagy anélküli) papucs. Mindegy, hogy valaki Birkenstock, Scholl vagy éppen Batz hívő-e, márkától függetlenül kihívást jelenthet tisztán tartani a talpat és pántokat. Mutatjuk, mi a biztos módszer, hogy újra a régi legyen a bőrpapucsunk!
A kedvenc papucsunk élettartamát hosszabbíthatjuk meg vele, ha megfelelően tisztítjuk és rendben tartjuk. Ebbe beletartozik, hogy nem tesszük ki nagy hőhatásnak – ne hagyjuk a napon a kocsiban vagy a kertben, strandon –, így nem zsugorodik a bőr; óvjuk a víztől, nem mossuk ki a csap alatt és nem táncolunk benne az esőben. Ha ezt mind betartjuk, és mellette megfelelően ápoljuk és tisztítjuk, évekkel tovább hordhatjuk a biopapucsunkat.
Mi kell a tisztán tartáshoz?
- cipőkefe vagy régi fogkefe
- mikroszálas törlőkendő
- cipőradír
- babahintőpor vagy kukoricakeményítő
- mosószer
- folttisztító
- egy tál
- cipőápoló és kondicionáló
- ablakpucoló szer
- vazelin vagy méhviasz
Vízbe nem meríthetjük a biopapucsot, és vizes ruhával sem ajánlott lemosni. Ezért inkább speciális trükkökhöz kell folyamodnunk, és a papucs különböző részeit különböző módon tisztítani.
Hasított bőr pántok
A hasított bőr külön elbánást igényel. Először keféljük le a koszt, földet, homokot, majd töröljük át a mikroszálas kendővel. Ha korábban vizes lett, rácsöppent valamilyen étel, ne dörzsöljük. Ha megszáradt, utána próbáljuk lekefélni. Ha a folt olajalapú, a keményítő vagy hintőpor segíthet felszívni a szennyeződést, majd ezután keféljük ki.
A rágógumit vagy más ragacsos dolgot fagyasztással távolíthatjuk el. Miután megfagyott, kipiszkálhatjuk a beleragadt koszt, majd ezután jöhet a kefélés vagy a cipőradír.
Bőrpántok
A lakk- vagy természetes bőr pántokat a cipőkhöz hasonlóan nedves ruhával töröljük át, portalanítsuk, a méhviasz vagy vazelin segíthet, hogy újra fényes legyen, a lakkbőr esetében pedig az ablaktiszító szer a megoldás. A végén a megfelelő színű cipőápolóval fényesíthetjük a természetes bőrből készült papucsot.
Textil felsőrész
Ha a papucsunk felsőrésze textilből készült, nagy valószínűleg len, gyapjú vagy mikroszálas anyagokat tartalmaz. Ezt a hasított bőrhöz hasonlóan tisztítsuk meg. A foltok eltávolításához két csésze langyos vízben oldjunk fel fél teáskanál mosószert, ezt egy mikroszálas kendővel gyengéden vigyük fel a papucsra, de használhatunk folttisztítót is a makacsabb szennyeződésekhez. Ezután sima vízbe mártott törölközővel mossuk le, és várjuk meg, míg teljesen megszárad.
A parafa talphoz
A klasszikus biopapucs talpa parafából készült. Ennek lemosásához is használhatjuk a mosószeres oldatot. Ha rászáradt sár, szennyeződés található rajta, a mosószerbe mártott kefével menjünk végig rajta, majd töröljük le száraz ruhával, és hagyjuk megszáradni.
Forrás: Apartment Therapy Fotó: Unsplash
Olvass tovább!
Megsárgult a tornacipőd? 5 tipp, hogy újra fehér legyen!
A fehér vagy világos színű tornacipők nagyszerűen kombinálhatók szinte minden stílussal, a hátrányuk viszont az, hogy idővel megsárgulnak. Erre is van otthon bevethető megoldás, mi rögtön ötöt mutatunk!