- A Mayo Klinika pszichiátere, Sheila Jowsey mutatott rá, hogy a színezés tulajdonképpen a mindfulness gyakorlása.
- Már egy egészen kis szünet a hétköznapi teendők közepette, amit színezéssel töltünk, jelentősen képes csökkenteni a stresszt.
- A színezés lassítja a szívverést és mélyíti a légzést, lazítja az izmokat és stimulálja az agyat.
Mindegy, hogy a színek kiválasztásával bíbelődünk vagy arra koncentrálunk, hogy a vonalon belül maradjunk, a színezés közben a lényeg, hogy az adott pillanatra fókuszálunk és elszakadunk az életünk egyéb problémáitól, ezáltal jelentősen csökken a stressz a szervezetünkben. „A színezés tulajdonképpen a mindfulness gyakorlása” – mutatott rá dr. Sheila Jowsey, a Mayo Klinika pszichiátere.
Nem kell órákat színezgetnünk minden nap, hogy megtapasztaljuk a jótékony hatásait. Már egy 5-10 perces szünet a hétköznapi teendőink közepette is jelentős hatással bír. Azt már régóta tudjuk, hogy a stressz komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, olyan fizikai panaszokat okozhat, mint a fájdalom a különböző testtájainkon, fáradtság, alvásproblémák, de mentális problémákat, szorongást és depressziót is okozhat.
Lassítja a szívverést?
Dr. Craig Sawchuck, a Mayo Klinika klinikai szakpszichológusa is részt vett abban a kutatásban, amely megállapította, hogy a színezés képes lelassítani a szívverést, mélyíteni a légzést, lazítani az izmokat és stimulálni az agyat. A színezés emellett az érzelmek feldolgozását is segítheti, mivel nyugtatja a központi idegrendszert. „Ez a hobbi minden energiánkat egy bizonyos tevékenységre – a színezésre – irányítja anélkül, hogy elfojtanánk a stresszt és annak kiváltóját” – mutatott rá dr. Sawchuck, miért olyan egészséges a színezés a felnőttek számára is.
„Azok a tevékenységek, melyekbe gyakran menekülnek az emberek, amikor stresszesek, például a tévézés, sorozatnézés ugyan néha segíthet, de ha valóban szeretnénk önmagunkat megnyugtatni és nem csak elterelni a figyelmünket, valami olyat kell csinálnunk, mint amilyen a színezés is, ami nyugtatja a központi idegrendszert, miközben a produktivitás, hatékonyság érzetét kelti.”
Forrás: Apartment Therapy Fotó: Unsplash