- A gyümölcsleveknek több fajtája is létezik.
- Vannak olyan gyümölcslevek, amiknek fogyasztása kifejezetten káros lehet a szervezetünkre.
- Hogyan döntsük el, hogy milyen gyümölcslevet válasszunk?
Valószínűleg ma már mindannyian tudjuk, hogy bolti gyümölcslevek egészségtelenebbek, mint az otthoni, frissen facsart társaik, mivel több bennük a cukor és a kalória, miközben lényegesen kevesebb bennük a rost. Egyes kutatások azonban arra jutottak, hogy a boltban megvásárolható gyümölcslevek fogyasztásának is lehetnek egészségügyi előnyei. De vajon milyen típust érdemes levennünk a boltok polcairól?
A következőkben egy táplálkozási szakértő mondja el, mi történik a szervezetünkkel, ha mindennap gyümölcslevet iszunk.
Mit nevezünk gyümölcslének?
Tápérték szerinti a gyümölcsleveket öt kategóriába sorolhatjuk. Léteznek frissen facsart gyümölcslevek (100%-os gyümölcslevek), sűrítményből készült gyümölcslevek, nem sűrítményből készült gyümölcslevek, hidegen préselt gyümölcslevek, illetve gyümölcsös italok. A 100%-os friss gyümölcsleveknek van a legnagyobb tápértéke, valamint a legalacsonyabb hozzáadott cukor- és kalóriatartalma.
A 100%-os gyümölcslé fogyasztása a Nutrients című szaklapban 2019-ben megjelent kutatás szerint összefüggésbe hozható a jobb minőségű étrenddel és a magasabb tápanyagbevitellel. Akkor tesszük tehát a legjobbat a szervezetünkkel, ha ilyen gyümölcslevet vásárolunk.
„100%-os gyümölcslé minden olyan ital, amelyet gyümölcsből készítettek, akár úgy, hogy a gyümölcsöt kifacsarják, préselik vagy pépesítik, és kivonják belőle a benne lévő édes folyadékot” – magyarázza Blanca Garcia, regisztrált dietetikus.
„A nem 100%-os gyümölcslevek és más gyümölcsös italok szintén tartalmazhatnak valódi gyümölcsöt, de jellemzően jóval kevesebbet vagy semennyit. A gyümölcslé százalékos arányát kis betűkkel általában közvetlenül a tápértékadatok címkéje felett találjuk”.
Mi történik, ha mindennap gyümölcslevet iszunk?
A Nutrients című szaklapban megjelent 2022-es áttekintés szerint a gyümölcslevek mértékletes fogyasztása javíthatja a kardiometabolikus egészséget és segíthet megelőzni bizonyos krónikus betegségeket. A mindennapos gyümölcsléfogyasztás viszont már kedvezőtlen egészségügyi következményekkel járhat.
„A gyümölcslevek mindennapos fogyasztása megemelheti a vércukorszintet, és a bevitt kalóriák hozzájárulhatnak a súlygyarapodáshoz, illetve növelhetik a fogszuvasodás kockázatát” – figyelmeztet Garcia.
A rendszeres gyümölcsléfogyasztás hatása természetesen attól is függ, hogy az adott gyümölcslének pontosan mik az összetevői. Próbáljunk minél tudatosabbak lenni, és vásárlás előtt mindig ellenőrizzük a címkéket és az összetevők listáját, hogy elkerüljük a hozzáadott cukrokat valamint a felesleges kalóriákat.
„Ha előre csomagolt gyümölcslevet iszunk, igyekezzünk olyat választani, amelyiknek kevesebb az összetevője. Egyes gyümölcslevek káros tartósítószereket, színezékeket és ízesítőket tartalmaznak” – teszi hozzá a szakértő.
Forrás: Eating Well Fotó: Getty Images