- A Hashimoto-betegség autoimmun pajzsmirigygyulladás, ami rombolja a pajzsmirigy sejtjeit.
- Az elfogyasztott ételeknek és életmódnak hatalmas szerepe van a Hashimoto-betegség szinten tartásában.
- A gluténtartalmú ételek kifejezetten súlyosbíthatják a Hashimoto-betegség tüneteit.
Hashimoto-betegség esetén bizonyos ételek – például a gluténmentes étrend – segíthetnek a gyulladás csökkentésében. Az autoimmun pajzsmirigygyulladás az egyik leggyakoribb a fejlett világ országaiban a pajzsmirigyproblémák közül.
Mivel a pajzsmirigyünk számos testi folyamatban játszik szerepet az immunrendszer működésétől az anyagcserén át a növekedésig, így kulcsfontosságú, hogy a pajzsmirigyhormonok szintje egyensúlyban maradjon. A Hashimoto-betegség során az immunrendszer pont a pajzsmirigy sejtjeit támadja és károsítja. Ennek következtében a pajzsmirigy hormontermelése csökken.
Ahogy más autoimmun betegségeknél, úgy a Hashimoto-betegségnél is kulcsfontosságú szerepe van az étrendnek. Mutatjuk, az endokrinológus szerint mely ételek kifejezetten károsak, és melyek javasoltak Hashimotóval!
Hogyan együnk Hashimoto-betegséggel?
2. Glutén- és gabonamentes étrend
Számos tanulmány támasztja alá, hogy aki Hashimoto-betegségben szenved, annál sokkal nagyobb valószínűséggel jelenik meg cöliákia is. A szakértők ezért egyre inkább javasolják, hogy akinél a pajzsmirigybetegséget diagnosztizálják, végezzenek szűrést cöliákiára is.
De arra is tudományos bizonyítékok vannak, hogy a glutén- és gabonamentes étrend jótékony hatással van a Hashimoto-betegségre. Egy fél éven át tartó vizsgálatban például azt figyelték meg, hogy azoknál a Hashimoto-betegségben szenvedő nőknél, akik nem fogyasztottak glutén- és gabonatartalmú ételeket, a pajzsmirigy antitestek szintje csökkent, a pajzsmirigy funkciója és a szervezetük D-vitamin-szintje javult a kontrollcsoporthoz képest.
Egy másik kutatás arra az eredményre jutott, hogy a Hashimoto-betegségben – és más autoimmun kórképekben általánosságban – szenvedők számára kifejezetten előnyös lehet a gluténmentes étrend még akkor is, ha nincs cöliákiájuk.
2. Autoimmun diéta
A dietetikusok általában azt tanácsolják az autoimmun betegségben – így a Hashimotóban – szenvedőknek, hogy kerüljék az alábbi élelmiszereket:
- Gabonafélék
- Tejtermékek
- Burgonya, paradicsom, padlizsán
- Hozzáadott cukor
- Kávé
- Hüvelyesek
- Tojás
- Alkohol
- Olajos magvak
- Finomított cukor
- Zsírok
- Mesterséges étel-adalékanyagok
Egy tízhetes tanulmányban azt figyelték meg, hogy az autoimmun étrend mellett jelentősen javult a Hashimoto-betegségben szenvedő nők állapota, a szervezetükben a gyulladásmarkerek szintje csökkent.
3. Laktózmentes étrend
Hasonlóan a cöliákiához, a laktózintolerancia is gyakoribb a Hashimotóban szenvedők között, mint általánosságban. Tehát ha laktózintoleranciára gyanakszunk, a tejtermékek kihagyása az étrendből nem csak az emésztési problémákat szüntetheti meg, de a pajzsmirigy működését és a gyógyszerek felszívódását is javíthatja.
Ez nem azt jelenti persze, hogy a tejtermékek kihagyása az étrendből egy csapásra mindent megold, sőt, sok Hashimoto-betegségben szenvedő tökéletesen meg tudja emészteni a laktózt is.
4. Gyulladáscsökkentő étrend
A Hashimoto-betegség a pajzsmirigy gyulladását okozza. Ezért egy gyulladáscsökkentő növényi hatóanyagokat tartalmazó gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrend jótékony hatással lehet a panaszaikra.
Ezt támasztja alá egy korábbi vizsgálat is. Megfigyelték, hogy azoknál a Hashimoto-betegségben szenvedőknél, akik rendszeresen több gyümölcsöt ettek, a gyulladások hátterében álló oxidatív stressz szintje alacsonyabb volt a szervezetükben.
5. Teljes értékű ételek
Mindenki számára egészségesebb, ha nem eszik hozzáadott cukrot és feldolgozott késztermékeket. Egy olyan autoimmun betegség, mint a Hashimoto esetén viszont kulcsfontosságú.
Amikor csak lehet érdemes saját magunknak elkészíteni a zöldségeket, gyümölcsöket, egészséges fehérjéket, zsírokat és rostdús szénhidrátot tartalmazó ételeinket.
Milyen ásványi anyagok és vitaminok lehetnek hasznosak Hashimoto-betegségnél?
Számos olyan ásványi anyag és vitamin van, ami csökkenti a gyulladást és javíthatja a pajzsmirigy működését Hashimoto-betegség esetén. Mivel az autoimmun betegség csökkentheti bizonyos tápanyagok felszívódását, nem biztos, hogy elegendő mennyiséghez jutunk az ételeinkből ezekből.
A szakember szerint ezekre az ásványi anyagokra és vitaminokra van nagy szüksége a szervezetünknek, ha Hashimoto-betegségben szenvedünk:
- Szelén
- Cink
- Kurkumin (a kurkuma növényi hatóanyag, gyulladáscsökkentő)
- D-vitamin
- B-vitamin-komplex
- Magnézium
- vas
Az emberek gyakran azt gondolják, hogy pajzsmirigybetegség esetén jódot kell szedni, mivel a problémát jódhiány okozza. A Hashimoto-betegség esetében ez pont ellenkezőleg van. Csak akkor szedjünk ilyen táplálékkiegészítőt, ha az endokrinológusunk kifejezetten előírja azt.
Milyen étel tilos vagy szabad Hashimoto-betegséggel?
1. Ezeket az ételeket fogyasszuk gyakran Hashimotóval
Hashimoto-betegség esetén tápanyagban gazdag ételekre van szükségünk. Olyan táplálék kell, ami a tünetek erősségét csökkenti, és hozzájárul a szervezetünk egészséges működéséhez. Érdemes ezeket az ételeket minél gyakrabban beiktatni az étrendünkbe Hashimoto-betegség esetén:
- Gyümölcsök
- Nem keményítős zöldségek
- Rostban gazdag keményítőt is tartalmazó zöldségek
- Egészséges zsírok (például avokádó)
- Állati fehérje (omega-3-ban gazdag halak)
- Gluténmentes gabonafélék
- Magok, magvajak (például mogyoróvaj), lenmag
- Babfélék, lencsefélék
- Ha nem áll fenn laktózérzékenység, akkor tejtermékek a D-vitamin és kalcium miatt
- Fűszerek, zöldfűszerek
- Sovány húsok
Mindenki más, a Hashimoto-betegség is másképp jelentkezik mindenkinél. Így egyes ételeket vannak, akik fogyaszthatják, míg másoknál a cöliákia vagy laktózérzékenység miatt tiltólistán vannak. Érdemes és fontos kikísérleteznünk, mi az az étrend, ami nálunk legjobban működik.
2. Kerülendő ételek Hashimoto-betegséggel
A kutatások szerint vannak olyan ételek és ételcsoportok, melyek kifejezetten ronthatják a Hashimoto-betegség tüneteit. Érdemes ezeket az élelmiszereket kizárni az étrendünkből az autoimmun betegséggel:
- Hozzáadott cukor és édesítőszerek
- Gyorséttermi ételek
- Olajban sült ételek
- Finomított gabona
- Ultrafeldolgozott élelmiszerek és húsok (például felvágottak)
- Gluténtartalmú gabonafélék és ételek
Életmód és Hashimoto
Nem csak az étrend az, ami segíthet a tünetek csökkentésében Hashimoto-betegség esetén. Számos életmódbeli tényező hozzájárulhat az autoimmun betegség kordában tartásához:
- Stressz csökkentése
- A gyógyszerek akkor szívódnak fel legjobban, ha reggeli előtt 30-60 perccel, illetve vacsora után 3-4 órával vesszük be.
- A rendszeres testmozgás hozzájárul a szorongás szintjének csökkentéséhez.
Fontos, hogy türelmesek legyünk. A Hashimoto-betegség esetén a kezelés megkezdése után hetek, hónapok kellenek ahhoz, hogy javulást tapasztaljunk. Ezért is fontos, hogy olyan orvossal konzultáljunk, akiben megbízunk.
Forrás: Healthline, fotó: Getty Images