- A szellőztetés egész évben fontos, de télen különösen
- Súlyos következményei lehetnek annak, ha nem szellőztetünk mindennap
- Télen a megnövekedett páratartalom okozhat problémát
Bár a hideg beköszöntével legszívesebben csak bezárkóznánk, szakértők a rendszeres szellőztetés fontosságára hívják fel a figyelmet. Kellemetlen következményei lehetnek annak, ha nem engedjük be rendszeresen a friss levegőt az otthonunkba.
A szellőztetés hiánya minden épületben a nedvesség, a pára lecsapódásához és a penész kialakulásához vezet, ami a lakás, az otthon állapotának romlását okozza. A penész akkor keletkezik, ha a lakásban vagy a helyiségben magas a páratartalom, ám a nedvességnek nincs hová távoznia – például azért, mert az ajtók, az ablakok túlságosan jól szigetelnek.
Szellőztetés nélkül az ablakok és az ajtók mintegy csapdába ejtik a nedvességet, amely az olyan mindennapi tevékenységekből tevődik össze, mint a főzés, a fürdés, a teregetés vagy akár a légzés.
Miért létfontosságú a rendszeres szellőztetés?
A túlzott nedvesség páralecsapódáshoz vezethet az ablakokon, a falakon, a mennyezeten, ami ideális táptalajt biztosít a penészgomba számára. Ez idővel károsíthatja a felületeket, és tovább rontja a beltéri levegő minőségét. Kutatások igazolják, hogy a penész fejfájást és légzési problémákat okozhat, de ha a problémát kezeletlenül hagyjuk, asztmát és allergiát is kiválthat. A szellőztetés télen különösen fontos!
Poratka, vegyszerek, szőr
A szellőztetés a beltéri szennyező anyagok miatt is fontos. Szakértők szerint az otthon levegője tízszer szennyezettebb, mint a kültéri, mivel a szennyező vegyi anyagok koncentrációja magas. Főképp takarítás során kerül nagy mennyiségű kemikália a levegőbe.
A takarítószerek mellett a háziállatok szőre és a poratka is veszélyt jelent. Nemcsak az otthonunk állagát rontják, de komoly veszélyt jelentenek – különösen az idősek – egészségére is. A szennyező anyagok belégzése légzőszervi problémák, például az asztma súlyosbodásához vezethet.
A légtisztító berendezések segíthetnek ugyan a beltéri szennyező anyagok eltávolításában, jelentősen javíthatják a levegő minőségét, szakértők szerint mégis a friss levegő az, ami a leghatékonyabban javítja az otthoni levegő minőségét.
Így kell helyesen szellőztetni
A nap folyamán többször nyissunk ablakot, és hagyjuk nyitva öt-tíz percig. Ha megtehetjük, csináljunk kereszthuzatot, hogy a friss levegő alaposan átjárhassa a teret. A fürdőszobába és a konyhába érdemes elszívót beépíteni, de ha ez nem megoldható, a páramentesítő készülék is jó beruházás.
Forrás: idealhome Fotó: Getty Images