- Egy párkapcsolaton belül rengeteg problémával kell megküzdeni
- Két körülmény azonban különösen sokat árt a kapcsolatnak
- Jó hír, ha tudatosan figyelünk erre a két problémára, a párkapcsolat megmenthető, a szakítás elkerülhető
Sokan tűnődnek azon, vajon mikor jutott a tönk szélére a párkapcsolatuk, nem értik, mi történt, melyik ponton siklottak félre a dolgok. Mike Travers, az Awake Therapy online tanácsadó szolgáltatás alapító pszichológusa szerint az alábbi két körülmény szinte biztosan „felemészti” a kapcsolatotokat.
1. Külső hatás
Sokunk számára ismerős érzés, amikor a párunk nem jó szemmel néz a barátainkra, nem érti, miért töltünk időt bizonyos emberekkel. Előfordul, hogy nem bízik bennük, aggódik, amikor velük vagyunk. Ezek az aggodalmak azonban nem feltétlenül azt jelzik, hogy kontrollálni szeretne bennünket. Valami más problémáról van szó.
Egy olyan környezet, amely azt a benyomást keltheti, hogy a hűtlenség elfogadható, és az emberek szívesen engednek az ilyen jellegű csábításnak, hatással lehet a komoly párkapcsolatokban élőkre, arra késztetheti őket, hogy alternatívákon gondolkodjanak.
Azok, akik olyanok társaságát keresik, akik a hűtlenséget nem tekintik „nagy problémának”, valószínűleg hasonló erkölcsi normákat fogadnak el. Függetlenül attól, hogy fizikai vagy érzelmi megcsalásról beszélünk, ahogy erre a kérdésre tekintünk, alááshatja a kapcsolatba vetett bizalmat.
Ennek kiküszöbölésére a pszichológusok azt javasolják, hogy az elkötelezett, monogám párkapcsolatban élők figyeljenek oda a külső befolyásokra. Ha olyan emberekkel vesszük körbe magunkat, akik szintén elkötelezett kapcsolatban élnek, az segíthet megerősíteni saját elkötelezettségünk szintjét a kapcsolat iránt.
2. Közös erkölcsi értékrend
A hűtlenség nem az egyetlen kulcskérdés egy párkapcsolatban. A Journal Of Personality and Social Psychology című folyóiratban megjelent kutatás szerint, ha a felek erkölcsi viselkedése eltérő, az komoly problémát okozhat a párkapcsolatban.
Súlyos konfliktust szül egy kapcsolaton belül az, ha valaki, aki közel áll hozzánk, etikátlanul viselkedik. Bár az emberi természetből fakadóan a szeretteink pártját fogjuk, erkölcsileg kétértelmű helyzetekben ez hosszú távú hatással lehet a mentális egészségünkre. Ha védjük a hozzánk közel állókat, ha toleráljuk az elfogadhatatlan viselkedésüket, tulajdon értékrendünk hatására szégyent és bűntudatot érzünk saját viselkedésünk miatt.
Ez a probléma úgy küzdhető le, ha meggyőződünk arról, hogy partnerünk értékrendje ugyanaz, mint a miénk. Ha időt szánunk arra, hogy mindketten elmagyarázzuk, felvázoljuk saját erkölcsi normáinkat, úgy megerősíthetjük a kapcsolatot. Erre a beszélgetésre sort keríthetünk egy konkrét helyzet kapcsán, de a probléma felmerülése előtt is szakíthatunk időt ennek átbeszélésére.
A szakértők elmondják, nehéz megbirkózni azzal az ambivalenciával, amit akkor érzünk, amikor szerettünk helytelen viselkedésével szembesülünk. Ha olyan helyzetről van szó, amelyet erkölcstelennek tartunk, fontos, hogy átgondoljuk saját erkölcsi értékeinket, és helyünket a másik ember mellett. Néha a szakítás a jó választás.
Forrás: Marie Claire Görögország Fotó: Getty Images