Máshogy hat a szervezetedre, ha nappal iszol alkoholt – erre érdemes figyelned

2025. január 10.
Az alkohol általában este kerül elő, de vannak helyzetek, amikor a napközbeni ivás lehetősége is felmerül. Ilyenkor azonban nem árt odafigyelni néhány fontos dologra.
  • Az alkoholfogyasztás többnyire esti rítusnak számít, előfordul azonban, hogy egy meleg nyári napon a vízpart mellett, egy különleges délutáni eseményen vagy akár egy elegáns brunchon már napközben is előkerülnek az alkoholos üvegek.
  • Ha felmerül a napközbeni ivás lehetősége, a szakértők szerint érdemes lehet számításba venni néhány szempontot, ilyenkor ugyanis lehetnek fontos eltérések az esti fogyasztáshoz képest.
  • Mit és hogyan igyunk, ha nem este vesszük kezünkbe a poharat?

Dr. Sandra Luyindula általános orvos szerint fontos leszögezni, hogy akármikor is iszunk, egy olyan szert fogyasztunk, ami alapvetően szedatív hatású. Hozzáteszi, bár sokan azért isznak lefekvés előtt, hogy kicsit jobban tudjanak aludni, az alkohol valójában nagyon is megzavarja az alvásunkat – bár az elalvás valóban könnyebb lehet, sokkal nagyobb eséllyel ébredünk majd fel éjjel.

Ebből kiindulva lehetséges, hogy valaki épp azért időzíti nappalra az ivást, hogy kivédje ezt a hatást. A szakértők szerint bár igaz, hogy a szervezet idővel képes feldolgozni az alkoholt, de ha napközben relatíve nagy mennyiséget fogyasztunk, azzal ugyanúgy tönkretehetjük az éjszakai alvásunkat. Ráadásul az alkohol kifejezetten elálmosít, ezért előfordulhat, hogy a nappali ivás után kicsit elszundítunk, ezzel is megzavarva az esti elalvást.

Nappali ivás: más szokások, más hatások

A napközbeni ivás „előnye” lehet, hogy napközben általában többet eszünk az italok mellé, a bevitt táplálék pedig lassítja az alkohol felszívódását. Ugyanakkor hozzá kell tenni, hogy az alkohol negatív hatással lehet az emésztésre: mivel felgyorsítja azt, könnyen hasmenést okozhat. Ezzel együtt érdemes leszögezni, hogy akármikor is fogyasztjuk, a jelentős mennyiségű alkohol mindig káros hatással lesz az emésztőrendszerünk működésére és beleink állapotára.

A nappali ivás emellett a melegebb napokon fokozott dehidratációs veszéllyel járhat. Az alkohol alapvetően is dehidratálja a szervezetet, ha pedig ehhez a szintén ilyen hatású napfény és forróság is hozzáadódik, az már komoly egészségügyi kockázatot jelent.

  • Az alkoholfogyasztás emellett a hangulatunkra is hatással lehet. Sokan letargikussá, tompává válnak az alkoholtól, ez pedig az egész napunkra rányomhatja a bélyegét.
  • Az alkoholfogyasztás gyakori dinamikája, hogy ivás közben euforikusnak érezzük magunkat, utána viszont rosszkedvűvé, depresszióssá válunk. Ennek sokkal kisebb tétje lehet, amikor úgyis lefekszünk aludni, mint amikor még több órán keresztül ébren kell lennünk negatív gondolatainkkal.

Gyakori tévhit: nem segít az éberségeden, hogy nappal van

Sokan azt gondolják, azért lehet jó ötlet napközben inni, mert ilyenkor alapvetően frissebbek, éberebbek vagyunk, így nem érvényesülnek annyira az alkohol káros hatásai. Le kell azonban szögezni, hogy az alkohol mindig hatással van a kognitív funkcióinkra – lassítja a reakcióidőnket, negatívan befolyásolja memóriánkat és figyelmünket. Épp ezért, ha nappal ittunk, mindenképpen ügyeljünk rá, hogy utána már ne végezzünk fontos feladatokat.

Az alkohol a nap bármelyik szakában kifejti negatív hatásait, ezért a legjobban akkor járunk, ha napközben és este is kerüljük, vagy legfeljebb csak mértékkel és körültekintéssel fogyasztjuk.

Forrás: HuffPost Fotó: Getty Images