- A koronavírus-járvány alatt megfigyelték rákban szenvedő embereknél, hogy a covid-19 fertőzés után a tumor visszahúzódott vagy lelassult a növekedése.
- Vajon az immunrendszer erős válasza okozta a rákos sejtek pusztulását, amit a covid-19 fertőzésre adott?
- A rákgyógyításban a koronavírus-fertőzés nyithat új utakat.
Ritkán fordul elő, hogy a vírusokat bármilyen pozitív egészségügyi hatással kapcsoljuk össze. Ám a koronavírus-járvány idején több orvos is felfigyelt arra, hogy rákbeteg pácienseiknél, akiknél a covid-19 erős tünetekkel jelentkezett, a tumor visszahúzódott vagy lelassult a növekedése.
Adja magát a kérdés: amiatt csökkent a rák, mert az immunrendszer erőteljesen reagált a covid-19 fertőzésre? Vagy a covid-19 vírus kezdte el pusztítani a ráksejteket?
Lehet hasznos a covid-19 fertőzés?
Dr. Ankit Bharat, a Northwestern Egyetem sebész professzora úgy döntött, hogy csapatával tudományos kutatást végez azzal kapcsolatban, a covid-19 milyen hatással van a rákra. Azt remélik, felfedezéseik új utakat nyithatnak a rákgyógyításban.
Egy fontos dolgot megfigyeltek az emberi sejtekkel és állati modellekkel végzett kutatás során. A covid-19 fertőzés jelenlétében a monocitának nevezett immunsejt működése eltér a normálistól.

A monocita nevű immunsejt a kapocs a covid-19 és a rák elleni harc között
Mik ezek a monociták és mi közük a covidhoz és a rákhoz?
A monociták alapesetben az immunrendszer részeként a vérárammal jelen vannak az egész testünkben, és riasztják a többi immunsejtet, ha idegen sejtet vagy kórokozót észlelnek a szervezetben. Egyes monociták nagyon trükkösek, képesek magukhoz vonzani a rákölő immunsejteket a tumor elpusztításához, mások azonban nem ennyire hatékonyak.
Ennek az is az oka, hogy a ráksejtek képesek kijátszani is a monocitákat. Átprogramozzák a sejteket, hogy ahelyett, hogy megtámadnák és jeleznének a többi immunsejtnek, inkább megvédjék és akadályozzák a rák felfedezését a szervezet többi sejtjének.
A koronavírus-fertőzés alatt azonban a covid-19-et okozó SARS CoV-2 vírus hozzákapcsolódik ezekhez a monocitákhoz. Ezzel a monocitában felülírja a rák programját, ami így ismét a rák ellen fordul, ráadásul a vírus is segíti ebben a támadásban.
Lehet gyógyszer abból, ahogy a covid-19 hat a rákölő fehérvérsejtre?
Ha a további kutatások szerint is ilyen hatékonyan működik a covid-19 a rák elleni fegyverként, a tudósok számára új utat nyithat a rákgyógyításban. „Van ugyanis egy gyógyszer, ami hasonló hatással van, mint amilyet a covid-19 kivált a monocitára – magyarázta a kutatás vezetője. – Ezeknek az ingerületátvivő pályáknak a gyógyszeres módosításával segíthetünk különböző típusú rákban szenvedőknek, különösen olyan esetekben, amikor már áttét is kialakult.”
Forrás: Time, fotó: Getty Images