- A konyhánkban a legnagyobb veszélyt a PFAS vegyületek és a mikroműanyagok jelentik ránk.
- Hogyan méregtelenítsük gyorsan és hatásosan a konyhánkat?
- A spatulák és merítőkanalak is komoly veszélyforrást jelenthetnek az egészségünkre a mérgező vegyületek miatt.
Olyan érzés, mintha minden héten kiderülne valamiről, hogy ontja a mikroműanyagot ránk, soha le nem bomló vegyületekkel mérgez és bekerülnek ezek a toxinok az ételeinkbe is. Hogyan szabadulhatunk meg ezektől? Van esély rá, hogy totálisan száműzzük a méreganyagokat a konyhánkból? Vagy ha nem is tudunk minden mérgező vegyületet kiszorítani, mit dobjunk ki ahhoz, hogy csökkentsük a vegyszereknek való kitettségünket?
Ettől a három dologtól szabaduljunk meg a konyhánkban minél hamarabb, mert lassan mérgez minket
1. Spatulák és merítőkanalak
A konyhai műanyagokkal étkezés előtt, alatt és után is találkoznak az enni- és innivalóink. Kávéfőző, hogy jól induljon a nap, szendvicsek műanyag zacskóba csomagolva, és spatulák a vacsora sütéséhez. De a hűtőszekrénybe gyakran kerülnek műanyag tárolódobozokban a maradék ételeink.
Nagyjából 16 ezer kémiai vegyülettel érintkeznek az ételeink, melyek közül több száz olyan is lehet, melyek kiemelten veszélyesek az egészségünkre. Ezek a kémiai anyagok és mikroműanyagok még nagyobb mennyiségben áramlanak az ételbe, ha hőhatásnak van kitéve az étel és ital, például mikróba műanyag edényben rakjuk be az ebédünket gyorsan megmelegíteni.
Ami szerencse, hogy szinte minden műanyag konyhai edénynek megvan a biztonságos anyagból készült alternatívája: fa, hőálló üveg, rozsdamentes acél. Érdemes ezekre váltanunk, hogy kevesebb méreganyag kerüljön a szervezetünkbe az ételekkel.
2. Edények

Vajon melyik anyagból készült konyhai edények tartalmaznak a legkevesebb mérgező vegyületet?
Az első és legfontosabb szabály, amikor serpenyőt, lábost vásárolunk, hogy ne vegyünk tapadásmentes bevonattal ellátott edényt. Ezek ugyanis úgynevezett PFAS vegyületeket tartalmazhatnak. A soha le nem bomló vegyületek örökre a szervezetünkben maradnak, és gyulladásokhoz, rákhoz vezethetnek.
Sajnos a kerámia vagy öntöttvas edény sem feltétlenül biztonságos opció, mivel ezek ólom- vagy más nehézfémmérgezést okozhatnak, ha nem megfelelő forrásból származnak.
Ha biztosra akarunk menni a konyhai edényekkel kapcsolatban, érdemes az alábbi anyagokat keresnünk:
- Rozsdamentes acél
- Öntöttvas (megbízható helyről)
- Üveg
- szénacél
3. Vágódeszka
A műanyag vágódeszkából nagy mennyiségű mikroműanyag kerül az ételeinkbe, minél több az apró vágásnyom rajta, annál nagyobb mennyiségben. Sokkal jobb megoldásnak tűnhet a bambusz vágódeszka, ám nem biztos, hogy ez valóban mérgező vegyületektől mentes. Előfordul, hogy apró bambuszdarabokból ragasztják össze a deszkát, és ehhez formaldehid-tartalmú ragasztót használnak. Ez nem csak irritáló, de a tüdő működésére is hatással van, ráadásul rákkeltő hatású.
Milyen a biztonságos vágódeszka akkor? A legjobb, ha egyetlen darab fából készül, és nem használnak hozzá ragasztót.
Forrás: The Guardian, fotó: Getty Images, Unsplash