- Kevesen vannak tisztában azzal, hogy lóhere gyeppel gyönyörű kertet varázsolhatnak maguknak.
- Egy profi kertész elárulta, hogyan teheted szebbé a kertedet lóhere gyeppel.
- Eláruljuk a lóhere gyep előnyeit és hátrányait!
A lóhere gyep lényege, hogy a hagyományos gyepfű helyett lóherével ültetik be. Különböző típusú lóhere pázsit létezik, attól függően, hogy milyen fajta lóherét szeretnél.
Választhatod a lóherét egy teljes gyepfelület beterítéséhez, vagy vegyes keverékben is termesztheted a gyepet alkotó egyéb növények, például a hagyományos gyep és egyéb talajtakarók összetevőjeként.
Mik a lóhere gyep előnyei?
1. A lóhere gyep előnyös a beporzóknak
A beporzók szeretik a lóhere virágát! Lehet, hogy nem gondoltál arra, hogy virágokat is teremjen a füved, de ez sok ember számára határozott pluszt jelent a lóhere gyep választásához. Attól függően, hogy melyik lóherefajtát választod, tavasszal és nyáron piros, rózsaszín, levendula vagy fehér árnyalatú virágokat fogsz látni a kertedben, amik mágnesként vonzzák a pillangókat, a lepkéket és a méheket.
2. A lóhere gyepje kevés karbantartást igényel
A lóhere gyep másik nagy előnye, hogy pénzt takaríthatsz meg, mert nem kell annyi nitrogénműtrágyát vásárolnod. Ez annak köszönhető, hogy a lóhere képes biztosítani a saját forrását a nitrogénmegkötő képességének köszönhetően és ez a környezetében lévő többi növény számára is előnyös, mivel őket is ellátja tápanyaggal.
A termesztett lóhere típusától függően előfordulhat, hogy nem kell füvet nyírnod – ez kétségtelenül sok ember számára kész főnyeremény! Egyes lóherék csak 4-6 hüvelyk magasra nőnek, míg más fajták 3 láb magasra.

A lóhere gyep gyönyörűvé és egészségesebbé teszi a kerted füvét
Mik a lóhere gyep hátrányai?
1. A lóherének sok napra van szüksége
A napsugárzás mértéke minden tájnövény esetében fontos szempont, még a gyepfű esetében is. A lóhere sem kivétel. A legjobban teljes napsütésben fejlődik, jellemzően legalább hat-nyolc óra közvetlen napsütésben mindennap.
2. A lóherének vízre lehet szüksége
Bár a lóhere gyep meglehetősen szárazságtűrő, a kevésbé csapadékos időszakban öntöznöd kell a pázsitot, különösen akkor, ha valódi aszályos körülmények jönnek rátok.
3. A lóhere érzékeny a herbicidekre
Légy óvatos, amikor gyomirtó szereket használsz a lóhere körül, mert a gyomirtókkal szembeni érzékenysége miatt könnyen elpusztul.
4. A lóhere vonzza a méheket
Ha te vagy valaki más a háztartásában érzékeny a méhcsípésekre, előfordulhat, hogy a lóhere gyep nem a legjobb választás. A lóhere virágai ellenállhatatlanok sok méhfaj számára, ezért a lóhere nagyszerű választás ahhoz, hogy a beporzókat arra ösztönözd, hogy látogassanak el a kertedbe, de nem túl előnyös az emberekre és a kíváncsi háziállatokra nézve.
Hogyan ültessünk lóhere gyepet?
A lóhere gyep ültetése hasonló folyamatot követ, mint bármely más típusú gyep ültetése.
- Távolíts el minden füvet, gyomot és sziklát a tervezett ültetési területről.
- Gereblyézd simára a talajt.
- Vesd el a magokat.
- Enyhén takard le a magokat talajtakaróval, például szalmával, hogy segítsen megtartani a nedvességet. Az „enyhén” azt jelenti, hogy a szalmaszálak alatt még mindig látható a talaj egy része. Ha túl vastagon takarod, nem jut el elegendő napfény és víz a magvakhoz.
- Alaposan öntözd meg a területet naponta néhányszor.
- A nagyobb siker érdekében kövesd a címke utasításait, mivel ezek márkánként eltérőek lehetnek.
Ha az a célod, hogy lóherét építs be egy meglévő pázsitba, akkor ízlés szerint annyit szórj el a magvakból a kertedben, amennyi jólesik.
Forrás: Apartment Therapy, Fotók: Getty Images
