A női nárcisztikusokat gyakran félrediagnosztizálják: sokkal többen lehetnek, mint azt gondolnánk

2025. március 08.
Mindenkiben vannak sötét személyiségjegyek, mégis a pszichopatákkal kapcsolatos kutatások leginkább a férfiakra összpontosítottak. Miért foglalkoznak olyan keveset a nárcisztikus nőkkel? Eláruljuk!
Több női nárcisztikus és pszichopata van, mint azt gondolnád
  • Ha sötét személyiségjegyekről és pszichopatákról van szó, gyakran egyből a férfiak jutnak az eszünkbe. Miért van ez így?
  • Most megtudhatod, miben különböznek a férfiak és a nők a sötét személyiségjegyeket tekintve.
  • Eláruljuk, hogy kikkel keverik össze gyakran a nárcisztikus nőket.

Képzelj el egy pszichopatát. Kit látsz a lelki szemeid előtt? Nagy valószínűséggel egy férfit. És jó eséllyel hasonló lenne a válaszod, ha arra kérnének, hogy képzelj el egy nárcisztikus személyt. Charles Mansontól és Ted Bundytól kezdve Sztálinig, Adolf Hitlerig és Donald Trumpig a legtöbb híres ember, akit pszichopatának vagy nárcisztikusnak tartunk, férfi. Ez még a fikcióban is így van – gondoljunk csak Hannibal Lecterre, Patrick Batemanre vagy Norman Batesre.

Miért nem foglalkoztak eddig a női nárcisztikusokkal?

A tudósok sokáig azt feltételezték, hogy a nők egyszerűen túl csodálatosak ahhoz, hogy pszichopaták vagy nárcisztikusak legyenek, ezért nem is nagyon vizsgálták ezt a lehetőséget. Az elmúlt évtizedek kutatásai azonban egyre inkább megkérdőjelezik ezt a sztereotípiát, és arra utalnak, hogy a nők is rendelkezhetnek sötét személyiségjegyekkel.

Mindenki rendelkezik sötét személyiségjegyekkel

Legtöbben valamilyen szinten rendelkezünk sötét személyiségjegyekkel. Ezeket a tudósok gyakran a „sötét triász” fogalmával írják le, amelybe a pszichopátia, a nárcizmus és a machiavellizmus tartozik (vagyis a manipuláció és etikátlan eszközökkel történő hatalomra törekvés).

Bár a klinikai szintű nárcizmus és pszichopátia csupán az emberek 1-5%-át, illetve 1%-át érinti – és közülük sokan börtönben vannak –, a nem klinikai szintű sötét személyiségjegyekkel rendelkező emberek is okozhatnak károkat.

Valószínűleg már te is találkoztál néhányukkal, tekintve, hogy a népesség körülbelül egyharmada rendelkezik átlagon felüli mértékben sötét személyiségjegyekkel. Az ilyen emberek hataloméhesek és gyakran önzőek, érzéketlenek, manipulatívak, megtévesztőek és bizonyos fokig könyörtelenek.

A nárcisztikus nők és a pszichopaták előszeretettel manipulálnak másokat
A nárcisztikus nők és a pszichopaták előszeretettel manipulálnak másokat

Különbségek a nők és a férfiak sötét személyiségjegyei között

A nők hajlamosabbak az agresszióra, de a mód, ahogyan ezt kifejezik, eltérhet a férfiaktól. A női nárcisztikusok körében gyakoribb a pletykaterjesztés és a hátbatámadás, míg a férfiaknál inkább a közvetlen agresszió figyelhető meg.

A kutatók felfedezték, hogy a nárcizmus kétféle lehet: grandiózus és sebezhető. Míg a férfiak nagyobb valószínűséggel rendelkeznek grandiózus nárcizmussal – amely magas önbecsüléssel és extrovertáltsággal jár, addig a nők inkább a sebezhető kategóriába tartoznak, amely introvertáltsággal és alacsony önbecsüléssel jár. Éppen emiatt Dr. Ava Green törvényszéki pszichológus szerint a nárcisztikus nőket gyakran félrediagnosztizálják borderline személyiségzavarral.

Ez azért van, mert a hencegés egyszerűen nem elfogadható a nők számára. A nárcisztikus nők más módon élnek vissza: gyakran kihasználják a nőiességüket, halk szavúnak mutatják magukat, de ez ravasz, előre megfontolt cselekvés a részükről és mindemellett még hazudhatnak, csalhatnak és irányíthatnak másokat.

A borderline személyiségzavar jelei

  • Erős félelem az elhagyástól.
  • Egyik pillanatban azt hiszi valakiről, hogy tökéletes, majd hirtelen azt, hogy az illető nem törődik eléggé, vagy kegyetlen.
  • Gyors változások abban, hogyan látja magát.
  • A stressz okozta paranoia és a valósággal való kapcsolat elvesztésének időszakai.
  • Impulzív és kockázatos viselkedés, mint például a szerencsejáték, a veszélyes vezetés, a nem biztonságos szex, a bulizás, a falás, a kábítószerrel való visszaélés.
  • Öngyilkosságra, önsanyargatásra való hajlam.
  • Széles hangulati ingadozások, amelyek néhány órától néhány napig tartanak.
  • Folyamatos üresség érzése.
  • Indokolatlanul, gyakran elveszíti önuralmát, szarkasztikus vagy keserű.

Többet szeretnél tudni a nárcisztikusokról?

Források: The Guardian, Mayo Clinic, Fotók: Getty Images


Életmód
Ne maradj le!