- A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány küldetése a Magyarországon élő gyermekek jogainak érvényesítése és támogatása.
- A gyermekvédelmi jelzőrendszerhez kapcsolódó alkalmazás a legújabb olyan eszköz, mellyel segíthetünk, ha azt tapasztaljuk, hogy egy gyermek bajban van.
- Hogyan működik a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány közreműködésével készült applikáció?
A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány által fejlesztett alkalmazás a gyermekvédelmi jelzőrendszerben segít eligazodni a szakembereknek és felnőtteknek. Nemcsak a gyerekekkel szembeni rossz bánásmód formáit és a bántalmazás jeleit magyarázza el. Abban is segít, hogyan alkalmazhatóak a 2024-ben megváltozott jogi előírások a gyerek legfőbb érdekében, így talán 2025-ben már jobb lesz gyereknek lenni Magyarországon, mint amilyen az elmúlt években volt.
Mi az a gyermekvédelmi jelzőrendszer?
A gyermekvédelmi jelzőrendszer egy olyan hálózat, aminek szakemberek és aggódó felnőttek is a részei. Ezen a rendszeren keresztül érkezik az információ, ha egy gyerek bajban van, ha bántalmazzák, vagy ha bármilyen okból veszélybe kerül az egészséges fejlődése.
A szakemberek – mint például védőnők, gyerekorvosok, tanárok – kötelesek jelezni, és felelősségre vonhatóak, ha nem kérnek segítséget a gyerek érdekében. A laikusok, aggódó felnőttek azonban szabadon dönthetnek, hogy szólnak-e bárkinek, ha például hallják, hogy a szomszédjukban egy gyereket rendszeresen vernek, vagy ha azt látják, hogy egy gyereket mindig egyedül hagynak.

Mikor kell a bántalmazást jeleznünk?
Fontos, hogy bárki jelezheti, ha tudomására jut egy gyerek veszélyeztetése, vagy felmerül benne ennek a gyanúja a gyermekbántalmazás jeleit észlelve, mert a szakemberek nem tudnak mindenhol ott lenni. A legtöbb gyereket a saját családjában, a saját otthonában bántják, amiről a környezetükben élők tudnak, de gyakran a szakemberek nem.
„Vannak, akik azért nem jeleznek, mert azt gondolják, »nem szól szám, nem fáj fejem« vagy hogy »nem az én dolgom«, vagy »nem tudom, mi történne, inkább nem kockáztatok«. De vannak olyanok is, akik azért nem jeleznek, mert nem tudják, hogy hogyan tehetik ezt meg. Nem ritkán még a szakembereknek is gondot okoz eldönteni, hogy kell-e jelezniük, illetve hogy hova és kihez fordulhatnak. Gyakran az sem egyértelmű, milyen információkat kell megosztani” – fogalmazott a Hintalovon Alapítvány pszichológusa és gyerekjogi szakértője, Stáhly Katalin.
Hogy működik az alkalmazás?
Pontosan ezért indult el a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány weboldalán elérhető új alkalmazás. Segítséget nyújt mind a szakemberek, mind a laikusok számára.
- Az alkalmazás használatával a felhasználók kiválasztják a foglalkozásukat, helyzetüket.
- Milyen, gyereket veszélyeztető tényezőről, bántalmazásról szereztek tudomást, vagy mit gyanítanak.
- Az alkalmazás ezután tájékoztatja őket arról, hogy szükséges-e jelzést tenniük, és ha igen, kinek, milyen tartalommal kell azt elküldeniük.
Fotó: Hintalovon Gyerekjogi Alapítvány, Unsplash/Kateryna Hliznitsova