- Nagyon nehéz lehet egy szülőnek a szexuális életéről mesélnie a gyerekeinek és ebbe a helyzetbe került egy édesanya is.
- Saját bevallása szerint durva szexkalandjai voltak és szeretné, ha a gyerekei nem követnék el azokat a hibákat, amiket ő.
- Megosztotta történetét és azt is, hogy mit javasoltak neki a szakértők, hogyan beszéljen a szexről a gyerekeivel.
„A 12 éves kislányom az elmúlt évben könyörgött, hogy töltsem le a Snapchatet az iPhone-jára – és a válasz továbbra is határozott nem.
„Miért? Mondd csak, miért?” A lányom nemrég még egyszer megkérdezte. Sokszor elmondtam neki, miért: nem érezzük biztonságosnak, hogy hozzáférjen egy olyan közösségimédia-platformhoz, amelyet nem tudunk hatékonyan felügyelni. Nem bízunk a rendelkezésre álló szülői felügyeletben, és aggódunk a közösségi média tizenévesek mentális egészségére gyakorolt hatása miatt.
Az újabb könyörtelen könyörgés után végre felpattantam. „Nem használhatod a Snapchatet, mert amikor annyi éves voltam, mint te, chatszobákban beszélgettem hátborzongató idős fickókkal. Megpróbállak megvédeni!”
Régóta dolgoztak azon a szülők, hogy bármiről lehessen velük beszélni
„A valóság az, hogy 12-19 éves koromban kockázatos dolgokba mentem bele az interneten, ami végül veszélyes, valós szexuális találkozásokhoz vezetett sokkal idősebb férfiakkal. Míg a saját fiaim sem ismerik a részleteket, csak a felszíni sztorikat.
Büszke vagyok arra, hogy nyitottak vagyunk a gyerekeimmel. Elég magabiztosak ahhoz, hogy hozzám jöjjenek, és bármivel kapcsolatban elmondják az érzéseiket. Tudják, hogy mind a férjem, mind én egy biztonságos, ítéletmentes teret kínálunk, és éveket töltöttünk el az ilyen típusú egészséges környezet kialakításával.
Néhány szakértőhöz fordultam, hogy kiderítsem, hogyan tudnék egészségesen és produktívan beszélni a szexről a fiaimmal.”

Szakértők osztották meg, hogyan lehet a szexről beszélni a gyerekekkel
A szakértők válasza arra, hogyan beszéljenek a szülők a gyerekükkel a szexről
Stevie Stanford pszichológus és szexterapeuta a következő kulcsfontosságú pontokat vázolta fel a szexről szóló beszélgetésekhez:
- A „szexbeszélgetés” nem egyszeri beszélgetés: fontos, hogy minden fél nyitott legyen a kérdésekre és a válaszokra is, így a jövőben kényelmesen beszélgethetnek a szexről a partnereikkel.
- Kerüld a szégyen és a szex társítását: amikor a gyerekeiddel a szexről beszélsz, valószínűleg a gyerekeid is zavarba jönnek. „Sok ember szégyelli a szexet, és tabunak tűnik a téma feszegetése. Meg kell változtatnunk ezt a kultúrát, és olyan témává kell tennünk a szexet, amiről mindenkivel könnyen lehet beszélni” – mondta Stanford.
- A „szexbeszélgetésnek” nem szabad csak a szexről szólnia: „Fontos, hogy beszéljünk a beleegyezésről, a tiszteletről, az örömről és a kommunikációról. Magyarázd el nekik, hogy mennyire lényeges, hogy a beleegyezés kölcsönös és örömteli legyen.
A traumatikus élményekről előbb szakértővel kell beszélni
„Hogyha te olyan vagy, mint én, és veszélyes szexkalandokat folytattál, kétféleképpen érezheted magad: Egyes szülők úgy érzik, hogy el akarják titkolni a múltjukat szégyenből, zavarból vagy attól tartva, hogy képmutatónak tűnnek. Más szülők szívesen megoszthatják történetüket, mert szeretnének leckét adni” – mondta az édesanya.
„Ha egy szülőnek traumatikus élménye volt egy szexuális tevékenységgel kapcsolatban, azt javaslom, hogy az illető előbb gyógyuljon meg, mielőtt egy terapeután kívül bárkivel beszélgetést kezdene erről az élményről” – mondta Dr. Uchenna Umeh gyermekorvos. „A szülőknek nem szabad elkerülniük, hogy megosszák múltjuk pusztító vagy traumatikus aspektusait, hogy megkíséreljék megvédeni a gyermekeiket.”
Umeh a következő beszélgetési modellt javasolja, amikor bármilyen leckét szeretnél megosztani a gyermekeiddel: „Mi működött, mi nem működött, mit csinálna másként.”
A szakértők egyetértenek abban, hogy a szexről folytatott beszélgetéseknek a tinédzserekkel és tizenévesekkel folyamatosnak kell lenniük és stressztől mentesnek. Ami a névtelen anyuka esetét illeti, azt mondja: „Ha a gyerekeim kíváncsiak a múltamra, megbeszélhetjük az életkoruknak megfelelő módon, de beszélgetéseinket a saját szintjükhöz és érdeklődési körükhöz kell igazítani.”
Ezeknek az anyáknak a történetei is érdekelhetnek:
- „Az egyik gyerekemet jobban szeretem, Rossz anya lennék?”
- „Tökéletes anya voltam. A lányom mégis kizárt az életéből.”
- „A fiam Minnie egeres alsóneműt szeretett volna. Akkora baj ez?!”
Forrás: Huffpost, Fotók: Getty Images