- A szülőktől hallott mondatok nagyon mély nyomokat hagyhatnak a gyerekekben – épp ezért nagyon nem mindegy, hogy miket mondunk nekik.
- Mondatainkkal képesek lehetünk megerősíteni vagy lerombolni a gyerekek önbizalmát: természetesen az előbbi a célunk.
- Az alábbi egyszerű mondat rengeteget tehet azért, hogy gyerekünk magabiztosnak és kompetensnek érezze magát.
Minden kimondott szónak ereje van. Ez különösen igaz lehet a gyerekek esetében, akik sok szempontból sokkal érzékenyebbek a körülöttük lévők visszajelzéseire. A gyerekek ugyanis a környezetük – és elsősorban közvetlen környezetük – jelzéseiből építik fel a világról és önmagukról alkotott képüket.
Ha azt éreztetjük velük, hogy szeretve és biztonságban vannak, így is érzik magukat, a kritika, a bátortalanító szavak és gúnyos megjegyzések azonban rombolják önbizalmukat és kompetenciaérzésüket. Ha szeretnénk egészséges és magabiztos felnőtteket nevelni, fontos tehát, hogy tudatosan építsük a gyerekek önbizalmát.
Ez részben természetesen gondoskodásunkból és gesztusainkból fakad, vannak azonban olyan mondatok, amikkel nagyon sokat tehetünk a gyerekek önbizalmának fejlesztéséért.
Az önbizalom-növelő mondat, amit minden gyereknek hallania kell
Fontos, hogy fordítsunk figyelmet a gyerekek nyílt, egyértelmű verbális megerősítésére. És itt nem arról van szó, hogy agyon kell dicsérni minden rajzát, vagy teátrálisan örülni, ha sikerült egyedül felvennie a cipőjét. A gyereknevelésben általában az a célunk, hogy a gyerekünk a lehető legnagyobb biztonságban legyen, miközben azt is szeretnénk, hogy boldognak és elégedettnek érezze magát.
Ezt a kettőt nem mindig egyszerű összeegyeztetni. Ha például veszélyes helyzetről vagy komoly felelősségről van szó, sokan úgy érzik, hogy a gyerek jobban jár, ha a felnőttek oldják meg helyette a feladatot. Fontos azonban, hogy (racionális keretek között persze) azt üzenjük a gyereknek, hogy ő is képes alakítani a körülötte lévő világot.
Az alábbi önbizalom-növelő mondat pontosan ezt üzeni. Tulajdonképpen csak két „varázsszóra” van szükség, amit rendszeresen beépítünk a gyereknevelésünkbe, és persze arra, hogy komolyan is gondoljuk a dolgot:
„Bízom benned.”
Ha a gyerekünk azt érzi, megbízunk benne, kompetensnek és magabiztosnak érezheti majd magát. Bátrabban, megerősödött énnel állhat a kihívások elé, tudva, hogy a szülők bizalommal és szeretettel támogatják őt. Természetesen nem arról van szó, hogy egy gyerek bármelyik életkorban bármit megtehet egyedül is – a bizalom viszont kortól függetlenül jár nekik.
Miért fontos a gyerekeknek a bizalom?
A gyerekek nagyon jól tudják, hogy még „újak” a világban, és érzik azt is, hogy a legtöbb helyzetben ki vannak szolgáltatva a felnőttek akaratának. Viszont nagy szükségük van arra, hogy kompetensnek, önállónak érezzék magukat, hogy saját sikereik és tapasztalataik révén fejlesszék saját egyéniségüket.
A szülők bizalma épp ezért leginkább a gyerekek önbizalmát fejleszti – ez pedig hosszú távon óriási előnyt jelenthet a számukra. Hiszen magabiztos, egészséges önbizalommal rendelkező felnőttként nemcsak boldogabbak lesznek majd, de sokkal ellenállóbbak és függetlenek is. Nem lesznek kiszolgáltatva mások véleményének, stabil képük lesz saját értékeikről, és ennek fényében hozzák majd meg a döntéseiket. Valószínűleg minden szülő ezt kívánja a gyerekének.
Forrás: PureWow Fotó: Getty Images