- Ha a medvehagymát szeretjük, érdemes adnunk egy esélyt a csalánnak is a konyhánkban.
- A zöld növény íze a spenótra emlékeztet a legjobban.
- Azért is hasznos, mert már a tél végén bőven találhatunk csalánt, és segít feltölteni a hideg hónapokban kiürült vitaminraktárainkat.
A csalán nemcsak ízében hasonlít a spenótra, vastartalma is eléri a jól ismert leveles zöldét. De nem ez az egyetlen jótékony hatása. A csalán segít a méregtelenítésben, jelentős mennyiségű vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Csak tudnunk kell bánni vele.
Jól jegyezzük meg, hogy ne csak akkor húzzunk kesztyűt, amikor leszedjük a csalánt. Még pár nap hűtőben tartózkodás után sem veszíti el csípősségét, így a csalánleves konyhai előkészítéséhez is érdemes belebújnunk a gumikesztyűbe. Szerencsére a főzéssel elveszíti ezt a tulajdonságát.
Mi van a csalánlevesben?
Egy nagyon egyszerű étel a csalánleves, általában só és bors csupán a fűszere. Megbolondíthatjuk persze hagymával, fokhagymával is, ám ilyenkor ügyeljünk az arányokra, hogy ne nyomja el a hagyma a csalán aromáját.
Jót tehet a levesünknek egy kis szerecsendió, ez remekül kiemeli a csalán spenótra hasonlító vasas ízét.
Hozzávalók a csalánleveshez
Elkészítési idő: 35 perc
4 adaghoz
- 500 gramm fiatal csalán (a felső 5 levél, ha már nagyobb a csalán)
- 30 gramm vaj vagy növényi olaj
- 1 kisebb hagyma meghámozva és finomra vágva
- só
- 2 gerezd fokhagyma meghámozva és összetörve
- szerecsendió
- 2 evőkanál liszt
- 500 ml tej (növényi tej is lehet)
- 300 ml alaplé (csirke vagy zöldség)
Elkészítése:
- Egy nagyobb lábasban forraljunk sós vizet. Közben csipegessük le a csalánleveleket. Ha nagyon zsenge a növény, rajta hagyhatjuk a száron.
- Olvasszuk meg a vajat egy nagyobb serpenyőben, majd tegyük rá a hagymát és egy csipet sót. Kevergessük, míg a hagyma üveges nem lesz és puha.
- Tegyük hozzá a fokhagymát és szerecsendiót, hagyjuk 1 percig puhulni, majd adjuk hozzá a lisztet. Folyamatosan kevergessük még egy percig.
- Fokozatosan öntsük hozzá a tejet folyamatos keverés mellett, míg egy lágy krémet nem kapunk. Ezután tegyük bele az alaplevet, majd főzzük addig, míg sűrű besamelt nem kapunk.
- Töltsünk meg egy nagy edényt vagy a mosogatót hideg vízzel, majd tegyük a forrásban lévő vízbe a csalánt. Egy percig blansírozzuk, míg puha nem lesz. Az idősebb leveleknek több időre lehet szüksége. Minél rövidebb ideig forrázzuk, annál élénkebb lesz a leves színe.
- Ha kihalásztuk a forró vízből a csalánt, tegyük azonnal a hideg vízbe, hogy megállítsuk a főlési folyamatot. Ha már eléggé lehűlt, csavarjuk ki belőle a vizet, amennyire lehet.
- Tegyük a csalánt a leveshez, hígítsuk alaplével vagy tejjel, ha túl sűrű. Már csak melegítsük a csalánlevest, de ne forraljuk. Turmixoljuk össze és ízesítsük, ha nem elég sós.
Forrás: The Guardian, fotó: Unasplash