A nyár a felhőtlen bulik, az önfeledt szórakozás időszaka – no, meg a kínzó hüvelyi és húgyúti fertőzéseké, amelyek ebben a három hónapban sokkal könnyebben kialakulhatnak.
Bosszantó, de pont abban az időszakban kellene a legelővigyázatosabbnak lennünk, amikor a legszívesebben minden szabályt magunk mögött hagynánk. A nyár pont az az évszak, amikor például a hólyaghurut, amely amúgy az egyik leggyakoribb női betegség, sokkal gyakoribbá válhat. A jelenség mögött több ok is húzódhat: egyrészt a nyári melegben a kórokozók is könnyebben tudnak szaporodni, de mi magunk sem figyelünk ilyenkor mindig az intimhigiéniára – főleg egy buli vagy fesztivál alatt.
Jó hír, hogy valójában csak egy kicsivel több odafigyelésre van szükség, és a kínzó hólyaghurut kialakulása még egy fesztivál ideje alatt is elkerülhető.
Lássuk, milyen veszélyek leselkednek ránk és hogyan tudjuk ezeket elkerülni!
A felfázás, vagy más néven hólyaghurut a húgyhólyag gyulladásos betegsége. Leggyakoribb tünetei közé tartozik a gyakori vizelési inger, a fájdalmas, csípő, égő vizelés, amely során olykor csak pár csepp vizelet távozik. A hólyaghurut, más néven cisztitisz további jellegzetes panasza lehet a kínzó alhasi fájdalomérzet. A kellemetlen, leggyakrabban bakteriális eredetű betegség kialakulásáért többnyire az E. coli nevű bélbaktérium törzs a felelős, amely a húgycsőből a hólyagba jutva a hólyag falán megtapad, és meglehetősen gyorsan képes elszaporodni, ezzel gyulladást előidézve.
Igyunk minél többet, de ne (csak) alkoholt!
A nem megfelelő folyadékfogyasztás következtében a ritkábban ürülő hólyagban könnyen elszaporodhatnak a baktériumok. Fontos tehát, hogy minél több tiszta vizet fogyasszunk, hogy megfelelően át tudjuk mosni a hólyagunkat.
El kell menni vécére!
A különféle mobilvécék használata nem túl vonzó, de ha pisilnünk kell, akkor ne halogassuk, ne tartogassuk. A hólyagban pangó vizelet ugyanis tökéletes táptalajt biztosít a kórokozók szaporodásának.
Legyen nálunk intim törlőkendő!
A mobilvécékben gyakran még vécépapír sincs – de ha van is, lehet, hogy olyan állapotban, amit inkább jobb nem használni. Jó ötlet tehát, ha mindig van nálunk az ilyen helyzetekre intim törlőkendő. De a helyes törlési irányról se feledkezzünk meg: mindig elölről hátrafelé használjuk!
Mindig mossunk kezet!
Ha lehet, vécézés előtt és után is – így elkerülhetjük, hogy a kezünkkel baktériumokat juttassunk az intimrészeinkre.
A vizes fürdőruhát cseréljük le!
A nedvesség tökéletes környezetet biztosít a kórokozóknak. Ha tehát buli közben csobbantunk is egyet, a fürdés után minél előbb húzzunk fel száraz alsóneműt.
Fotó: Getty Images
Promóció