Míg egyes nők komplikációk és kellemetlen tünetek nélkül vészelik át a menopauzát, másokat igencsak meggyötörnek a változókorral járó tünetek, amelyek gyakran már a perimenopauza idején beköszöntenek, és éveken át is kitartanak.
A nők által átélt tüneteket elsősorban a női nemi hormonok, az ösztrogén- és progeszterontermelés csökkenése okozza. Mivel ezek a hormonok gyakorlatilag a női szervezet egészére hatással vannak, az ilyenkor jelentkező panaszok is széles skálán mozoghatnak.
Amellett, hogy az ösztrogén szabályozza a menstruációs ciklust, a következő szervek működésére is hatással van:
- női reproduktív rendszer,
- húgyutak,
- szív,
- erek,
- csontok,
- mellek,
- bőr,
- haj,
- nyálkahártya,
- medenceizmok,
- agy.
Húgyúti és hüvelyi problémák
A menopauza során tehát az ösztrogénnek, a női szervezet egyik legfontosabb hormonjának a szintje természetes módon csökkenni kezd. Az ösztrogén csökkenésének hatására pedig kellemetlen húgyúti és vaginális tünetek is jelentkezhetnek. A lecsökkent ösztrogén miatt a hüvelyhám elvékonyodik, kiszárad, és néha be is gyulladhat. Ez a hüvelyben égő, irritáló, fájdalmas érzést okoz (különösen szex közben), de vérzéshez és folyásos tünetekhez is vezethet.
Ezzel egy időben húgyúti panaszok is kialakulhatnak, mint például fájdalom vizeléskor, a szokásosnál gyakrabban jelentkező vizelési inger, gyakoribb bakteriális fertőzések, vizelési és vizelettartási problémák.
Ezeket a nemi szervi és húgyúti tüneteket együttesen menopauzális urogenitális szindrómának (GSM) szokták nevezni, de gyakran emlegetik hüvelyi sorvadásként vagy atrófiás hüvelygyulladásként is.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
A változókori hüvelyi és húgyúti tüneteket tapasztaló nők egy része nem fordul orvoshoz a panaszaival, mert azt gondolja, ezek a panaszok az öregedés természetes velejárói. Ha azonban a panaszok a mindennapokban kellemetlenséget okoznak, a kezelésük javíthatja a nők életminőségét. Emellett azért is fontos szakértőhöz fordulni, hogy ki lehessen zárni az olyan súlyosabb állapotokat, amelyek szintén hüvelyi fájdalmat és vérzést, valamint húgyúti tüneteket okozhatnak.
Hogyan lehet kezelni a menopauza alatt fellépő hüvelyi és húgyúti panaszokat?
A menopauzális urogenitális szindróma kezelésére ma már léteznek hormonális és hormonmentes lehetőségek is. Sok nő inkább vény nélkül kapható hüvelyi síkosító vagy hüvelyi hidratálók használatával enyhíti a panaszait, ezek ugyanis nem tartalmaznak hormonokat. A síkosítókat általában a szexhez használják, míg a hidratálók mindenkor használhatók, hogy komfortosabbá tegyék a mindennapokat. A hüvely rendszeres ápolása, hidratálása nemcsak a hüvelyi diszkomfortérzetet tudja megszüntetni, de csökkenti a bakteriális felülfertőződések, felszálló hólyagfertőzések kockázatát is.
Ha a síkosítók és a hidratálók nem elegendőek, az érintetteknek a hormonpótlás jelenthet megoldást. Az ösztrogént vagy a hüvelyen keresztül (hüvelyi ösztrogén), vagy tablettával, vagy bőrtapasszal (szisztémás ösztrogén) lehet adagolni.
Promóció