Teller Ede felesége, akit a világ Teller Miciként ismert meg, 1909. április 30-án született, leánykori neve Schütz-Harkányi Auguszta Mária. Mindössze 15 éves volt, amikor testvére, akit szintén Edének hívtak, bemutatta őt a később bámulatos eredményeket elérő atomfizikusnak, Teller Edének.
Teller Mici és Teller Ede, aki díjat vesz át Kennedy elnöktől 1962-ben
Maga Mici is élénken érdeklődött a reál tárgyak iránt, olyannyira, hogy 1931-ben matematikatanári diplomát szerzett Budapesten. Ezután Amerikába utazott, és újabb két éven át bővítette tudását, igaz nem a számok világában mélyült el, hanem pszichológiát és szociológiát hallgatott. Teller Edével hazatérése után, 1934-ben fogadtak egymásnak örök hűséget, de nem Mici tanulmányai miatt kellett eddig várniuk a fiataloknak.
Erről így írt visszaemlékezésében a híres magyar atomfizikus: „Meghívást kaptam Angliába, és elmentem. Így kerültem ki azt az időt, amikor mint zsidót valószínűleg megöltek volna a németek. Angliában megkaptam egy Rockefeller-ösztöndíjat. Itt azt mondták, ha megnősülsz, akkor nem kapod meg az ösztöndíjat. Később megtudtam, hogy ez azért van, mert egy magyar korábban kapott ösztöndíjat, aztán elment a házasságát élvezni a feleségével, és nem dolgozott. Mit csináljak? Fölhívtam a szerelmemet, Schütz-Harkányi Auguszta Máriát. Mici azt mondta: »Hát akkor elhalaszthatjuk egy kicsit az esküvőt, mert neked nagyon kell az ösztöndíj. Egyezz bele!«”
Mint Teller Ede izgalmas írásából kiderül, kamaszkoruk óta együtt tanultak Micivel, aminek köszönhetően szoros barátság, majd szerelem szövődött közöttük. Feljegyzéseiben a tudós arról írt, hogy sokáig nem állt készen az esküvőre, mert úgy érezte, nem keres eleget ahhoz, hogy megéljenek belőle.
1935-ben az Egyesült Államokba költöztek, Teller Ede ugyanis kapott egy kihagyhatatlan lehetőséget: a George Washington Egyetemen taníthatott kvantumfizikát. Bár először úgy gondolták, hogy a világ, amiben élnek, nem kedvez a gyermekvállalásnak: „Itt van egy világ Hitlerrel, ez nem szép világ, és nem való gyereknek.” Később mégis szülők lettek: 1943-ban érkezett Paul, Wendy pedig 1946-ban látta meg a napvilágot.
Mici még a gyerekek születése előtt több másik tudós feleségével együtt bekapcsolódott annak a laboratóriumnak a munkájába, amelyikben férje dolgozott. Később Chicagóba költöztek, ahol az asszony szép sikereket ért el programozóként, de innen is továbbálltak: Kaliforniában telepedtek le, ahol Mici ösztöndíjas középiskolásoknak tanított matematikát és természettudományi ismereteket. 91 éves korában, tüdőbetegségben hunyt el.
Fotó: Getty Images