Miért féltek annyira a férfiak a nőktől a 20. század elején? Hogyan indította el a Jacqueline Kennedy és egy bunyó az amerikai borokat a fejlődés útján? Mi köze a monogámiának a borfogyasztáshoz? Vagy hogyan járult hozzá a meztelen fürdőzés az ausztrál borok sikeréhez? Ezekre a kérdésekre mind választ kaphatunk Kovács Tibor és Kupa Enikő Borgőzös évszázadok – Az újvilági bortermelés szórakoztató története című könyvéből.
Azonban nem akármilyen könyvbemutatón vehettünk részt! Miközben csodálatos borvidékekről és borgőzös történelmi eseményekről hallhattunk, mi is megkóstolhattuk a világ különleges borait. Ausztráliától Dél-Afrikán át Chiléig 12 egyedi ízvilágot fedeztünk fel. Természetesen nem lett volna teljes ez a rövidke utazás Kovács Tibor iránymutatása nélkül.
A könyv szerzői nem csak a munkában, az életben is egy párt alkotnak. Enikő és Tibor már 24 éve, a megismerkedésük óta borkedvelők. Akkoriban borkóstolókat és borvacsorákat szerveztek, aztán elkezdtek együtt bortúrákat tenni Európa különböző országaiba. A könyv ötlete azonban nem egy külföldi borvidéken, hanem idehaza született meg.
„A Covid alatt bezárva rendkívül hiányzott az utazás, mindannyiunknak. Borwebshopot üzemeltettünk és elkezdtünk virtuális túrákat írni. Minél messzebb, annál jobb alapon. Elutaztunk olyan helyekre, ahol még soha nem voltunk. És hát jóval többet megtudtunk, mint amit odautazva megtudhattunk volna. Ehhez volt egy elvünk. Nem iszunk olyan bort, amit már ittunk életünkben, amíg tart a Covid. Ezt egy évig képesek voltunk fenntartani. Aztán rájöttünk, hogy már annyit olvastunk és írtunk ezekről az országokról, hogy akár egy könyv is kijöhet belőle” – mesélte el Tibor.
A könyv egy virtuális utazásra invitál minket hat országon és 500 éven át. Fő üzenete, amelyet véres csaták és történelmi kuszaságok révén tanultuk meg: bor nélkül ugyan lehet élni, de nem érdemes. Talán a bor az első ital, amellyel társadalmi szinten normalizáltuk az alkoholfogyasztást, mert még Thomas Jefferson is azon a véleményen volt, hogy a borissza népek soha nem olyan részegesek, mint a töményivók. Az emberiség legrészegebb korszakai ugyanis a töményekhez kötődtek. A vadnyugat a viszkihez, az ausztrál gyarmatosítás a rumhoz és az angol ginőrület, nem meglepően a ginhez, amihez azért némi terpentint és kénsavat is adtak a biztos hatás kedvéért.
Szerencsére nem csak arról olvashatunk, hogy az történelem során mikor és milyen módon okozott problémát az alkoholfogyasztás. Betekintést nyerhetünk 6 ország kultúrájába is. A szerző Chilének és Argentínának osztotta a legvadregényesebb díjat, ugyanis ide utazna el a legszívesebben a hat ország közül. „Az újvilági országokból az argentin Malbecet szeretjük legjobban. Alapvetően különbözik a többi fajtától, sokkal selymesebb, balzsamosabb” – tette hozzá Tibor.
Szerző: Balogh Sarolta, Fotó: Getty Images