Számos tanulmány kimutatta, hogy az emberek általában hosszabb, boldogabb, egészségesebb életet élnek, ha erős támogatási hálózat veszi körül őket. Ebbe a körbe tartoznak a család és természetesen a barátok is. Ez esetben persze nem a Facebook barátok száma a mérvadó, hanem a kapcsolatok minőségén van a hangsúly. A baráti kötelékek megerősítik a személyiségünket, mert tudatosul bennünk, hogy fontosak vagyunk egy másik embernek és hasznosak vagyunk. Az igazi barátok energiát adnak, inspirálnak, támogatnak, velük tökéletesen egy hullámhosszon vagyunk és kiegyensúlyozottabbá teszik önértékelésünket.
A nők számára a hangsúly az érzelmi kapcsolódáson van, a meghitt beszélgetéseken, egymás megértésén, felkarolásán és nem csupán a szórakozáson. A férfiak – persze kivételek mindig vannak – nem feltétlenül szeretnék kibeszélni egymás között a problémáikat, hanem inkább figyelemelterelő hadműveletekbe kezdenek, vagyis elmennék a haverokkal sörözni vagy kitombolják magukat egy meccsen.
A legmélyebb barátságok sok esetben az általános- és középiskolában születnek, bár ezeket a kapcsolatokat aztán komoly kihívás megőrizni az évek múlásával. Teljesen normális folyamat, ha a felnőtté válás és az ezzel járó személyiségváltozások nem egy irányba vezetik az addigi baráti párosokat. Ha azonban a távolság véglegessé válik, az mindig fájdalmas tapasztalat, ugyanúgy, mint egy szakítás egy párkapcsolatban. A lényeg az – legyen a barátunk gyerekkori vagy későbbi szerzemény –, hogy a baráti kötődés a sok a közös pontról, a hasonló életciklusról, egyező értékrendről és érdeklődési körről szól.
A nőknek gyakran lelkiismeretfurdalást okoz választani család és barátnők között. Elég, ha a gyerekük megfázik és már vissza is vonják az aznap estére tervezett programot. Az anyák emiatt gyakran kirekesztődnek a társadalmi életből és elszigetelődnek. Ne feledjük azonban, ha elfelejtkezünk a barátainkról az olyan, mintha magunkat hanyagolnánk el! Persze rengeteg olyan helyzet van még, amely nem kedvez a családon kívüli kapcsolatoknak: költözés, új munkahely, válás, új házastárs, terhesség, betegség, gyász… Időnként azonban muszáj rendet tennünk és hátrébb lépnünk, hogy egy bizonyos távolságról értékeljük az életünkben zajló eseményeket. Emiatt kell helyet biztosítanunk azoknak, akik segítenek ebben.
Teszteld a barátságod! – Avagy a barátság ismérvei
- A baráti kapcsolat bizalomra épül.
- A kölcsönösség alapelve nagyon fontos, hogy jóban rosszban támaszkodhassunk egymásra. Erről eszembe jut ellenpéldaként egy színházi vicc, amikor 2 színésznő beszélget: „Jaj, drágám beszélgessünk most rólad! Mi a véleményed rólam?” Ebben az esetben nyugodtan mondjuk le a következő „baráti” találkozót.
- Egy igazi jó barát önzetlen és megértő.
- Különbözőségeink ellenére is jól kiegészítjük egymást.
- Egy igaz barát őszintesége és esetleges kritikája azért nem bántó, mert ismer bennünket és képes úgy közölni a mondandóját, hogy azzal ne sértsen meg bennünket. Tehát az „ami a szívemen a számon eset”, aki a barátságra hivatkozva úgy beolvas nekünk, hogy utána 10 percig csak pislogni tudunk, az nem feltétlenül a barátunk.
- Elfogad olyannak, amilyenek vagyunk, nincs szükség megjátszani magunkat előtte. Nem akar megváltoztatni.
- Lehet, több ezer kilométer választ el egymástól, de minden alkalom olyan, mintha tegnap találkoztunk volna!
- Annak ellenére, hogy van párjuk, családjuk, karrierjük mindig tudnak ránk időt szakítani.
- Hasonló értékrenddel, életfelfogással, érdeklődési körrel rendelkezünk.
- Egymás titkait megőrizzük és bizalmasan kezeljük. Minden személyes dolgot tudunk egymásról.
- Vannak poénok, viccek, megjegyzések, amelyen csak mi ketten nevetünk, mert a többiek nem érthetik meg.
- Szinte olvasunk egymás gondolataiban és be tudjuk fejezni egymás mondatait.
- Nincsenek tabu témák.
- Inspiráljuk, lelkesítjük, bíztatjuk, motiváljuk egymást.
- Nem hagyjuk, hogy a féltékenység vagy egy harmadik fél közénk álljon.
Hogyan őrizzük meg hosszú távon a kapcsolatot a legjobb barátainkkal?
Tény, hogy a barátságokat ápolni kell, időt és energiát kell belefektetni, de megéri! Az egyik legfontosabb tényező az alkalmazkodás és az új utak megtalálása a kapcsolat fenntartása érdekében. A Facebook, a csevegés alkalmazások, telefonhívások, a bizalmas beszámolók e-mailen egy ideig pótolhatják a személyes találkozásokat és elősegíthetik a barátság életben tartását. Mindazonáltal nekünk kell olyan új megoldásokat találni, ha szükséges, amely passzol az életmódunkhoz! Nehezen tudunk esténként kimozdulni? Találkozzunk a barátnőnkkel egy közös reggeli mellett vagy ebédidőben. Férjeink vagy gyermekeink nincsenek annyira egy hullámhosszon? Semmi probléma, nem kötelező téged elkísérniük!
A rugalmasság kulcsfontosságú a barátság megőrzésében, mivel nem egy állandó, konstans változatlan és megrendíthetetlen állapotról van szó. Adódhatnak olyan helyzetek, nehéz időszakok, amelyek próbára teszik a kötődésünket. A barátságunk olykor hullámzik, néha erősebb, máskor csendesebb. Épp ez teszi olyan izgalmassá: mindig mozgásban van, akárcsak az életünk.
Infó: www.szepesiandrea.hu