Gazdag férj TikTok

Modern Hamupipőkék – így fogj gazdag férjet a TikTok szerint

2025. március 25.
A modern párkeresés útvesztőjében talán még sosem voltak ennyire megosztottak a nőknek adott tanácsok, mint napjainkban. Míg az egyik oldal a női függetlenséget, az önálló karriert és a feminizmus vívmányait élteti, addig egy régi-új mozgalom is hódít a közösségi médiában: a „magas értékű” férfiak bevonzásának stratégiája, amely főként anyagi biztonságra és társadalmi presztízsre fókuszál. De vajon a luxusért való alkalmazkodás a boldogság kulcsa, vagy inkább önfeladás?

A modern párkeresési tanácsok világában újra divatba jött a klasszikus Hamupipőke-történet ideálja, amelyben a nő alacsonyabb társadalmi helyzetéből vagy hétköznapi életéből kitörve elnyeri a herceget – aki ebben az esetben egy anyagilag stabil, gazdag férfi –, és ezzel együtt megszerzi az áhított luxust, biztonságot és státuszt.

A hatalmas követőbázisú TikTok-influenszerek videóiban ennek a történetnek a modern verziója elevenedik meg, melyben a nőknek különféle stratégiai viselkedésmintákat kell elsajátítaniuk ahhoz, hogy bekerülhessenek egy magasabb társadalmi osztályba, egy tehetősebb életbe.

Modern Hamupipőkék tanítómesterei

SheraSeven, valódi nevén Leticia Padua amerikai párkapcsolati tanácsadó és YouTuber, aki 2013 óta népszerűsíti a „magas értékű” párválasztást a közösségi médiában. Videóiban olyan stratégiai viselkedést oktat nőknek, amellyel gazdag partnereket vonzhatnak be, miközben elkerülik az általa „dusties”-nak nevezett, anyagilag instabil férfiakat.

Nelly Sudri hasonlóan sikeres TikTok-influenszer, aki az elegancia, kifinomultság és stratégikus viselkedés eszközeit hangsúlyozza videóiban. Ő is azt hirdeti, hogy a megfelelő fellépéssel és viselkedéssel a nők belépőt nyerhetnek a gazdagabb társadalmi körökbe. Sudri arra biztatja követőit, hogy legyenek tudatosak és pragmatikusak a párválasztás során.

A követőik általában pozitívan értékelik ezt a megközelítést, és gyakran kiemelik, hogy tanácsaik számukra a pragmatikus párválasztás eszközeiként szolgálnak. Úgy érzik, hogy ezek a stratégiák erősítik önbizalmukat, segítenek elkerülni a káros vagy egyoldalú kapcsolatokat, és lehetőséget adnak arra, hogy saját érdekeiket érvényesítsék a párkapcsolatokban.

Sok követő szerint a „magas értékű férfi” megtalálására irányuló stratégia nem jelent önfeladást, hanem tudatos döntést jelent, amely megvédi őket attól, hogy érzelmileg vagy anyagilag kiszolgáltatottá váljanak.

Mindazonáltal mások kritikával illetik ezt a megközelítést, és úgy vélik, hogy a férfiak anyagi helyzetére fókuszálva hosszú távon nem lehet kiegyensúlyozott párkapcsolatokat építeni, mivel ez eltorzítja a kapcsolatok érzelmi alapját és fenntarthatatlan szerepjátszást eredményezhet.

Szerepet játszva is lehetsz boldog?

Első látásra ez egy vonzó elképzelés lehet sok nő számára, hiszen ki ne vágyna arra, hogy egy olyan életet éljen, amelyben anyagi gondoktól mentesen, luxuskörnyezetben mozoghat, és kevésbé kell aggódnia a mindennapi problémák miatt? De ha mélyebben a felszín alá tekintünk, komoly kérdések vetődnek fel ezzel az életstratégiával kapcsolatban. Valóban boldoggá válhat-e valaki úgy, hogy folyamatosan „eljátszik” egy szerepet azért, hogy a partnerének megfeleljen?

Ha a cél – egy gazdag férfi bevonzása és megtartása – érdekében a tökéletes nőt kell megjátszania, akkor vajon mit érezhet akkor, amikor hosszabb távon is fent kell tartania ezt a látszatot? 

Kutatások alapján egy párkapcsolat tartósságát és elégedettségét éppen az határozza meg, hogy mennyire hitelesen tudják a felek önmagukat adni. Egy szerep eljátszása tehát hosszú távon komoly stresszforrás lehet, ráadásul az önbecsülés rovására is mehet. Ha valaki folyamatosan azt érzi, hogy nem önmagáért, hanem az eljátszott szerepért szeretik, akkor fennáll a veszélye annak, hogy belső értékei háttérbe szorulnak, önértékelése sérül, és hosszú távon boldogtalanná válhat.

Így tehát a modern Hamupipőke-sztori bár vonzó álomként kezdődhet, könnyen válhat kiábrándító illúzióvá, ha nem jár együtt önazonossággal.

Más, mint a tradwife mozgalom 

Az utóbbi években szintén nagy népszerűségre tett szert a tradwife mozgalom (traditional wife, azaz hagyományos feleség), amely ugyancsak TikTokon hódít. A tradwife mozgalom lényege, hogy a nők tudatosan visszatérnek a hagyományos női szerepekhez, hangsúlyozva a háztartási munkák, a család és az otthoni élet értékét. Hasonlóan a „magas értékű férfi” trendhez, ez a mozgalom is a hagyományos nemi szerepek újrafelfedezésére épül, ugyanakkor van néhány alapvető különbség is.

Mindkét mozgalom hangsúlyozza a nőiességet, a feminin energiát és a hagyományos női szerepeket, és mindkettő erősen kritizálja a modern feminizmus bizonyos aspektusait. Azonban míg a „magas értékű férfi” trend explicit módon a stratégiai párválasztásra és az anyagi stabilitás megszerzésére összpontosít, a tradwife mozgalom inkább egy életforma, amely elsősorban az otthoni munkát és családanyaságot helyezi középpontba.

Míg a „magas értékű férfi” trend gyakran anyagi és társadalmi státusz motiválta választásokra ösztönzi a nőket, a tradwife mozgalom tagjai inkább egy tradicionális életformát választanak, amelyben a család és az otthonteremtés kerül előtérbe, nem feltétlenül a társadalmi rang vagy az anyagi luxus. Mindazonáltal mindkét mozgalom kritikát kap azért, mert visszalépést jelentenek a női egyenjogúságért folytatott harcban, miközben támogatói szerint ezek csupán alternatív életutakat jelentenek, amelyek a nők saját döntéseire épülnek.

A férfiakat is lealacsonyító narratíva – Több mint pénztárca?

A „magas értékű férfi” vagy gazdag férj megtalálásának trendje nemcsak a nőkre, hanem a férfiakra nézve is lealacsonyító lehet. A jelenség azt sugallja, mintha a férfiak értéke kizárólag az anyagi biztonság nyújtásában merülne ki, más értékeket pedig – érzelmi támogatást, intellektuális társat, vagy akár valódi szeretetet – nem lennének képesek nyújtani.

Ez a szemlélet mélyen leegyszerűsíti a férfiakat, és káros sztereotípiákat erősíthet meg, amelyek szerint a férfiakat csupán pénzügyi helyzetük határozza meg. Egy kapcsolaton belül mindkét fél komplex igényekkel és értékekkel rendelkezik, és a sikeres, kiegyensúlyozott kapcsolatok alapja a kölcsönös tisztelet, megértés és érzelmi kapcsolódás.

Kutatások is alátámasztják, hogy a hosszú távon boldog és tartós kapcsolatok kulcsa az érzelmi intelligencia, a kommunikáció és a kölcsönös érzelmi támogatás – nem csupán az anyagi biztonság. A „magas értékű férfi” trendje tehát éppen úgy ártalmas lehet a férfiak számára, mint a nőknek, hiszen a kapcsolat valódi értékét és mélységét feláldozhatja az anyagi érdekek oltárán.

A társadalmi narratívák újracsomagolása: visszalépés vagy előrelépés?

A jelenséget bírálók sokszor adnak hangot annak a véleményüknek, miszerint a „magas értékű férj bevonzásának” stratégiája, a feminin energia hangsúlyozása és az ehhez kapcsolódó „engedelmesség” valójában nem más, mint egy régi, férfiközpontú narratíva új köntösbe bújtatott változata.

Feminista kritikusok – mint például Jessica DeFino, a The Unpublishable feminista szerzője – rámutatnak, hogy a nők generációkon keresztül küzdöttek azért, hogy önállóak lehessenek, ne a férfiak kegyeitől függjenek, és önmagukat megvalósítva boldoguljanak. Ezek a stratégiák viszont újra azt a képet erősítik meg, hogy egy nő értékét elsődlegesen a férfiaktól kapott elismerés, illetve az anyagi biztonság határozza meg.

Ugyanakkor azok, akik támogatják ezt az irányzatot – például az említett SheraSeven és követői –, arra hívják fel a figyelmet, hogy a világ realitásai nem változtak alapvetően. A pénz, a státusz és a társadalmi elismerés még mindig központi szerepet játszik a párválasztásban, ezért szerintük érdemesebb stratégiailag, realisztikusan választani partnert, mintsem kizárólag romantikus elképzelésekre alapozva.

Ebben az értelemben ez a mozgalom valóban stratégiai lehetőségként jelenik meg, amelyben a nők tudatosan döntenek arról, hogy a számukra kedvezőbb társadalmi pozíció megszerzésére összpontosítanak.

Az tehát, hogy ez vissza- vagy előrelépés, nagyban múlik azon, hogy milyen szempontok szerint vizsgáljuk. Társadalmi és feminista szemszögből nézve a mozgalom egyértelműen visszalépésnek tűnhet, mert egy régi, tradicionális nemi szerepfelosztást támogat, ami a nőket anyagi függőségbe helyezheti.

Viszont egy pragmatikusabb, individualista megközelítés szerint lehet, hogy éppen előrelépés: ha a nők tudatosan döntenek arról, hogy milyen életet akarnak élni, és ehhez milyen partnert keresnek, akkor lehet ez egy új stratégiai eszköz is, ami a nők döntési jogát is magában foglalja.

A kérdés, hogy melyik megközelítés vezet valódi boldogsághoz, végső soron az egyéni értékeken és preferenciákon múlik. Fontos azonban, hogy a nők tisztában legyenek saját motivációikkal és döntéseik hosszú távú következményeivel, valamint azzal, hogy mit jelent számukra valójában a szabadság vagy éppen az általuk választott „kis” luxus. Egy biztos: a hosszú távú boldogsághoz vezető út mindig önazonossággal és tudatos választásokkal kezdődik.

Riporter