5 őszi, természetes bőrszépítő pakolás

2019. október 16.
Az ősz csodálatos gyümölcsökkel és termésekkel ajándékoz meg, melyekből isteni házi natúrkozmetikumokat készíthetünk.

Varga-Darabos Andrea szappantündér, a Manna Natúrkozmetikum alapítója bemutat öt egyszerű receptet, melyek egészségesek, kényeztetők és – ha ez nem lenne elég – elkészítésük remek időtöltés a hűvös őszi estékre.


Az őszi gyümölcsök éltető vitaminok és ásványi anyagok valóságos kincsestárát rejtik, melyek nemcsak finomak, hanem bőrünkre is jótékony hatással vannak. Fogyasszunk belőlük mindennap és készítsünk belőlük egyszerű pakolásokat házilag.

„Már csak azért is érdemes megpróbálkozni vele, mert a natúrkozmetikumok használata csökkenti az egyre nagyobb vegyszerterhelést, ami a légszennyezés, a tisztító- és takarítószerek, mosószerek révén ér bennünket. Mivel ezeknek a vegyszereknek az együttes hatása – tudományos nevén koktélhatás – kevéssé ismert, minél kevesebb vegyszer terheli a szervezetünket, annál jobb” – mondja Varga-Darabos Andrea.

„Almamaszk” és -pakolás

Az almában található nedvesség és a rengeteg ásványi anyag, gyümölcssav mind hozzájárulnak bőröd szépítéséhez.
Hámozz meg egy-két almát úgy, hogy a héja szép íveket adjon ki. Ezeket a vékony kis almahéjszeleteket helyezd az arcodra, készíts belőle „almamaszkot”. Meglátod, a bőröd azonnal beszippantja majd az értékes nedvességet és a jótékony hatású ásványi anyagokat. Ha megszáradt az arcodon az almamaszk, öblítsd le, és simítsd át a bőrödet pár csepp szőlőmagolajjal.
Pakolás készítéséhez reszelj le egy almát – nyugodtan lehet a héjával együtt is –, és keverd össze egy evőkanál szója- vagy kókuszjoghurttal. A kencét simítsd az arcodra, és hagyd rajta 20 percig, majd bő vízzel öblítsd le.

Szőlőpakolás

A szőlő amellett, hogy talán az egyik legfinomabb gyümölcs, nagyon egészséges is. Páratlanul gazdag tápanyag-, antioxidáns-, ásványianyag- és vitamintartalma miatt kívül-belül jótékony hatással bír. Könnyen, gyorsan pakolást készíthetünk belőle.
Erre a célra a vörös és a fekete szőlő a legjobb, mert ezek tartalmazzák a legtöbb antioxidánst. Összetörve, pépesítve keverd el egy-két teáskanál szőlőmagolajjal, majd tedd az arcodra pakolásként.

Sütőtökös testvaj

Semmi nem idézi jobban az ősz hangulatát a piruló sütőtök illatánál. Igazi csemege, ami gazdag antioxidánsokban, A-, C-, E-vitaminban, valamint proteint és cinket is tartalmaz. Testvaj készítéséhez szükség van fél csésze pürésített nyers sütőtökre, fél csésze kókusztejre és két evőkanál kókuszolajra. Keverd össze a hozzávalókat egy tálban, majd finoman vidd fel a bőrre a kapott masszát. Ha belemasszírozod a bőrbe, még erőteljesebben fejti ki hatását. Hagyd rajta 10 percig, majd meleg vízzel öblítsd le.

„Birsalmamaszk”

A birsalmát a népi gyógyászat is használja a bőr regenerálására. Temérdek értékes ásványi anyagot és vitamint tartalmaz. Csodás pakolás készíthető belőle.

A gyümölcsöt a héjával együtt reszeld le, adj hozzá 1 evőkanál zablisztet, pár evőkanál ásványvizet vagy hideg zöld teát, végezetül pedig tegyél bele egy kávéskanál szőlőmagolajat. Keverd össze, hogy massza legyen belőle, hagyd az arcodon 30 percig, majd öblítsd le. A legjobb, ha ezután még 1-2 csepp tápláló olajjal átsimítod az arcodat, így megkoronázva a hatást.

Kökénypakolás

Aki szokott ősszel túrázni, biztosan találkozott már kökénnyel. A kékesfekete bogyókat termő bokor hegyoldalakon, erdőszéleken él. Glikozidokat, cseranyagokat, C-vitamint tartalmaz. Az érett bogyókat késő ősszel érdemes leszedni, amikor már megcsípte az első fagy, és fanyar íze édeskéssé válik.

A kimagozott bogyók húsából összehúzó, regeneráló hatású pakolás készíthető. Zúzd össze a bogyókat, tegyél hozzá pár evőkanál zablisztet, pár kanál szőlőmagolajat, és keverd kenhető állagúra. Vidd fel az arcodra, ha száradni kezd, öblítsd le.

Erre figyelj

Amint láthatod, az arcpakolást házilag készítenikönnyebb, mint gondolnád, és rengeteg kreativitásra ad lehetőséget. Azonban a házi kozmetikum készítésének is vannak szabályai.

Fontos, hogy csak egészséges bőrre alkalmazzuk, sérült bőrön soha! Mielőtt először elkészítünk egy házi kozmetikumot, végezzünk hatóanyagpróbát, nehogy allergiás reakciót váltson ki. Egy kis darab házi pakolást vigyünk fel a bőrre egy nem szembetűnő helyre, például a felkarra. Ha bőrpír jelentkezik, vagy viszketni kezd, ne használjuk – tanácsolja a Szappantündér.

Fotó: Getty Images