Mennyire veszélyes a szőrtelenítés?
Ma már túlnyomórészt a csupaszság számít erős trendnek, a szőrtelenítéshez kapcsolódó iparágak pedig világszerte virágzanak. De vajon mennyire egészséges a néha már túlzásba vitt csupaszság?
Borotva és önfertőzés
A feltett kérdésre, vagyis hogy mennyire egészséges a nagy erőkkel történő, folyamatos szőrtelenítés az egyik legújabb francia kutatás szerint az a válasz, hogy nem igazán, legalábbis számos esetben. Dr. Francois Desruelles, a nizzai Archet kórház bőrgyógyásza tanulmányában a csupasz nemi szervet fenyegető fertőzésekre hívja fel a figyelmet. Egész pontosan a molluscum contagiosum nevű, szexuális úton megkapható bőrbetegségre, aminek a terjedési aránya azóta nőtt meg ugrásszerűen, amióta a szőrtelenítés különféle válfajai végleg teret hódítottak, azaz az elmúlt egy évtizedben.
A molluscum contagiosum baktériumai eddig elsősorban gyerekekre és legyengült immunrendszerű felnőttekre voltak veszélyesek, de a szőrtelenítés miatt egyre kiterjedtebbé válik a fertőzöttek köre. 2011 és 2012 között 30 beteget vizsgáltak meg ezzel kapcsolatban, akik mind egy nizzai magánklinikán kezeltették magukat, és kiderült, hogy kivétel nélkül mindannyian szőrtelenítették intim testtájaikat, a legtöbben borotva, néhányan gyanta segítségével. A páciensek zömének egyéb bőrbetegsége is volt, szemölcs, bakteriális fertőzés, hegek, ciszta vagy begyulladt szőrtüsző, a molluscum contagiosumot kiváltó poxvírussal pedig részben a szőrtelenítés utáni vakarózás útján fertőződtek meg „önkezűleg”.
És ami mellette szól
Persze megijedni azért felesleges: igaz, hogy a szőrtelenítés következtében növekedhet a fertőzésveszély, de általában nem súlyos fertőzésekről van szó, a molluscum contagiosum által okozott bőrkiütések például maximum egy éven belül, különösebb kezelés nélkül is elmúlnak, de az egyéb fertőzések is legtöbbször könnyen kikezeltethetőek.
Olvastad már?
Eláruljuk az intim bőrápolás titkát
Javában tombol a kánikula, előkerültek a bikinik, és akkor hirtelen észbe kapunk: odalent is rendeznünk kell a terepet!
Viszont hathatós érvek a „pucérkodás” mellett – az esztétikai nézőponton túl persze -, hogy érzékeny testtájaink így kevésbé izzadnak, valamint hogy a szőrtelenítés elterjedése óta a lapostetű-fertőzések száma is jelentősen csökkent. Ha tehát csupaszon szereted, használd a borotvát vagy a gyantát bátran: a lényeg, hogy az intim részeidet és a többi testtájadat ne ugyanazzal a borotvával nyírd, és mindig csak megfelelő higiéniai körülmények között szőrteleníts.
A cikk teljes verzióját ITT találod!
Fotó: Unsplash
Olvass tovább!
Eláruljuk az intim bőrápolás titkát
Javában tombol a kánikula, előkerültek a bikinik, és akkor hirtelen észbe kapunk: odalent is rendeznünk kell a terepet!