Mi az a popsiakné?
A fenéken megjelenő pöttyök nem „igazi” aknék, leggyakrabban folliculitis néven ismert szőrtüszőgyulladással van dolgunk, amit legtöbbször a folyamatos dörzsölés, a szűk ruhák vagy a gyantázás, borotválkozás okoz, de nagyon gyakran valamilyen betegség (pl. cukorbetegség), elhízás, elégtelen higiénia, napfény, fertőzés vagy gyógyszerek mellékhatásaként jelenik meg.
Az akné általában kicsi, lapos – gyakran viszkető, fájdalmas – csomó formájában jelenik meg, ami aztán a további irritáció hatására egyre nagyobb lesz.
Hogyan kezeljük?
Az első és legfontosabb a terület tisztán tartása, hogy a baktériumokat távol tartsuk. Erre az egyik leghatásosabb szer a benzoil-peroxid, ami megöli a pattanásokat leggyakrabban okozó baktériumokat. Egyetlen hátránya, hogy szárítja a bőrt, így a hidratáló használata kötelező. A folliculitist nemcsak baktérium, de gomba is okozhatja, ebben az esetben már gombaölő szerre lesz szükségünk.
Tippek popsiakné kezelésére
- Edzés, pláne kerékpározás után mielőbb tusoljunk le, és bújjunk száraz, kényelmes ruhába, illetve viseljünk jól szellőző sportruházatot!
- Kerüljük a gyantázást, helyette próbálkozzunk más alternatívákkal (pl. cukorgyantával), vagy vásároljunk jó minőségű borotvát, szőrtelenítő krémet, esetleg fontoljuk meg a végleges szőrtelenítés lehetőségét!
- Használjunk gyengéd hidratálót (pl. tejsavas vagy karbamind-/ureatartalmút)!
- Vessük be a fenékmaszkot, ami nemcsak hidratál, de kezelésbe veszi a striákat, puhítja, feszesíti a feneket, és megbirkózik a bőrhibákkal.
- A gyulladt terület fizikai hámlasztása, dörzsölése tilos, ez ugyanis fokozza a gyulladást, és hiperpigmentációhoz vezethet. Fizikai hámlasztók helyett használjunk gyengéd kémiai hámlasztókat!
- Mélyebb gyulladásokkal keressünk fel szakorvost, a szőrtüszőgyulladásból ugyanis könnyen tályog keletkezhet.
- A már meglévő hiperpigmentációt, avagy a bőr sötét elszineződését speciális, vényre kapható krémekkel látványosan csökkenthetjük.
Forrás: Allure Fotó: Getty Images