Riceberry a neve annak a különleges rizsfajtának, amit egy thaiföldi egyetem tudományos tanszékén kísérleteztek ki még 2002-ben. Bár eredetileg a rizs tápértékét, illatát és ízét szerették volna javítani, a végeredmény egy szuperélelmiszer lett, ami több mint nyolcvan antioxidánst rejt.
A riceberry másik két jázmin rizsfajta keresztezéséből jött létre, és semmi köze nincs a nevében szereplő bogyóhoz (berry), azt karakteres lila színe után kapta. A riceberryt Thaiföld északi és északkeleti részén termesztik, ott, ahol az éghajlat kedvező a jó minőségű rizs növekedéséhez.
Táplálkozási szakértők szerint a riceberry táplálóbb, mint a szokásos, hosszú szemű barna rizs. Tele van antioxidánsokkal, fitotápanyagokkal, amelyek jótékony hatással vannak a kognitív, a szív- és érrendszer és az anyagcsere egészségére. A riceberryben sok a vas, a cink, a rost, a béta-karotin, a lipidek, az E-vitamin, a B-vitamin, a folsav és antociánok. Glikémiás indexe 62.
A teljes kiőrlésű gabona fogyasztása fenntartható megoldást ígér az élelmiszerekkel összefüggő krónikus betegségekre. A rizs olyan antioxidánsokkal, gyulladáscsökkentőkkel és létfontosságú egészségjavító vegyületekkel van tele, amelyek segíthetnek csökkenteni a betegségek kockázatát.
A riceberry kapcsán egyetlen rossz hír, hogy meglehetősen drága (1 kg körülbelül 4000 forint), sőt beszerezni sem egyszerű, ázsiai boltokban, illetve helyi thai éttermekben azonban jó eséllyel megtalálható. Szakértők szerint, aki a riceberry tápanyagdús alternatíváját keresik, keverjenek össze azonos arányban fekete rizst, vörös rizst és vadrizst. Ezek keveréke hasonlóan fitonutrienseket tartalmaz, mint a riceberry. Aki pedig unja a rizst, kísérletezzen a fekete babbal, amely ugyancsak jótékony hatású flavonoidokat tartalmaz.
Forrás: Vogue Fotó: Getty Images