Érzékenység, kipirosodás, viszketés, hámlás – a hideg idő alaposan próbára teszi arcbőrünket. Ahogy a hőmérséklet egyre csak csökken, bőrünk különleges figyelmet és gazdagabb ápolást, azaz téli bőrápolást igényel, és nem is kicsit. Természetes, hogy az őszi és téli hónapokban gazdagabb termékekre cseréljük nyári könnyed arcápolóinkat, de a szokatlanul gyors hőmérsékletváltozások, valamint a reggeli fagyok közeledtével talán ez sem elég ahhoz, hogy megóvjuk arcbőrünket a megpróbáltatásoktól és megakadályozzuk, hogy érzékennyé váljon. Károlyfi Edit, az Avon szépségszakértője összegyűjtötte, mire kell odafigyelnünk a gyorsan beköszöntő hűvös időben, és a különösen hideg napokon ahhoz, hogy elkerülhessük arcbőrünk érzékennyé és irritálttá válását.
A tényleg tápláló téli rutin
A bőrérzékenység egy olyan bőrprobléma, amely hosszabb vagy rövidebb távon kialakulhat, bármilyen legyen is bőrtípusunk. Kiválthatja egy-egy kozmetikai összetevő, az öregedés, hormonális változások, de a gyorsan változó, vagy szélsőséges időjárás, a túlzott hideg vagy meleg és a száraz levegő is könnyen előidézheti. A fagyos levegő, a szél, a kinti- benti hőmérséklet közti különbség és a fűtés, igénybe veszik bőrünket, kimerítik nedvességtartalmát és növelhetik érzékenységét.
Arcunk kipirosodása, viszketése, hámlása, csípő-égő érzése vagy apró kiütések megjelenése bőrünk védekezőképességének csökkenését jelzik, így ilyenkor érdemes annak megerősítésére koncentrálnunk. Érzékeny bőrünkkel nagyon finoman kell bánnunk, gondosan összeállított téli bőrápolási rutin, és tudatosan kiválasztott összetevők alkalmazásával azonban jelentősen enyhíthetjük tüneteinket, esetleg meg is akadályozhatjuk az érzékenység kialakulását.
Amellett, hogy ebben az időszakban testesebb, gazdagabb hidratálókrémeket használunk, érdemes a hatóanyagokra is nagy hangsúlyt fektetnünk. A szépségszakértőa C- és az E-vitamin mellett, a hialuronsav használatát javasolja, előbbiek ugyanis regenerálják bőrfelszínünket és segítenek védekezőképességének fokozásában, míg utóbbi fokozhatja hidratálókrémünk hatékonyságát, hiszen megköti bőrünkben a nedvességet.
SPF és aktív összetevők a téli bőrápolásban
Bőrünk érzékenységének kialakulásában nagy szerepet játszik a napsugárzás is, így télen sem ajánlott elhanyagolnunk bőrünk fényvédelmét. A kémiai és fizikai fényvédők egyaránt kiváló védelmet nyújtanak bőrünk érzékenységének kialakulásával szemben, azonban, ha már kialakult bőrérzékenységgel küzdünk, a fizikai fényvédők használata javasolt, hiszen ezek kisebb mértékben hatolnak be bőrünkbe, mint a kémiai hatásúak, így sokkal kíméletesebbek, gyengédebbek és kevésbé irritálják bőrünket. Károlyfi Edit téli bőrápolási kedvencei azok a vitaminos ragyogásfokozó fényvédő krémek, amelyek egyidőben nyújtanak SPF védelmet is bőrünknek, és amelyek szépen hidratálják és C-vitaminnal erősítik az ellenálló képességét.
„Az új, aktív összetevők beépítésénél nagyon fontos a fokozatosság, hogy lépésről lépésre alakítsuk ki téli bőrápolási rutinunkat, és egyszerre mindig csak egy új kozmetikumot kezdjünk el használni” – hívja fel figyelmünket a szakértő. „Bőrünket hozzá kell szoktatnunk a különböző hatóanyagokhoz, nem érdemes egyszerre több új termékkel sokkolni, hiszen ez is könnyen érzékenység kialakulásához vezethet.
Amennyiben kezdők vagyunk egy új hatóanyag használatát tekintve, válasszunk olyan kozmetikumokat, amelyek kisebb koncentrációban tartalmazzák azt és fokozatosan váltsunk a nagyobb koncentrációjú termékekre. Mindemellett fontos, hogy az új termékek arcunkon való használata előtt, mindig végezzünk bőrpróbát csuklónkon és figyeljük bőrünk reakcióját. Sosem szabad elfelejtenünk, hogy ami valakinek bevált, nem biztos, hogy mindenki számára tökéletes választás.”
Fotó: Getty Images