- A karácsony a szeretet ünnepe, ez az időszak mégis nagyon stresszes tud lenni.
- Előfordulhat, hogy a saját családunk és a velük töltött idő szívja le az energiánkat.
- Mutatjuk, melyek a leggyakoribb ünnepi stresszforrások, és azt is, hogyan kerülhetjük el ezeket.
Ah, az ünnepek! Az év legvarázslatosabb időszaka. De sajnos, sokak számára a csillogó díszek mögött ott lappang a stressz és a feszültség. Még a legboldogabb családokban is előfordulhatnak kellemetlen pillanatok – legyen szó nem várt konfliktusokról vagy egyszerűen csak az év végi kimerültségről. Íme, nyolc gyakori ünnepi stresszforrás, és néhány ötlet, hogyan minimalizálhatjuk ezeket.
8 jel, ami azt mutatja, hogy az idei ünnepi szezon különösen stresszes lesz
1. Rengeteg ajándékot kell vennünk, de nincs elég pénzünk
Mit tehetünk: Gondolkodjunk kreatívan! Az ajándékozás igen költséges lehet, de nem szükséges vagyont költeni a szeretteinkre. Néha egy személyes, saját készítésű ajándék – mint például egy kézzel kötött sapka, fotóalbum, vagy egy adag házi készítésű trüffel – sokkal többet jelenthet. Emellett időt is adhatunk ajándékba, például egy felajánlott babysitterkedéssel vagy egy adománnyal egy jótékonysági szervezet számára. Végtére is, a szándék a fontos!
2. Mindennel kapcsolatban ellentétes a véleményünk a családunkkal
Mit tehetünk: Készüljünk fel témákkal! Az ünnepi összejövetelek gyakran hoznak elő kényes kérdéseket. Amikor a családban felszínre törnek az eltérő politikai vagy személyes nézetek, az gyakran csak feszültséget szít. Ha úgy érzzük, hogy nem szeretnénk belefolyni a vitákba, gondoljunk ki előre néhány „témaváltó” kérdést vagy mondatot. És ha szükséges, nyugodtan zárjuk le a kínos beszélgetés ennyivel: „Nem hiszem, hogy valaha is egyetértésre jutnánk ebben a témában.”
3. Maximalisták vagyunk, és nem lesz minden tökéletes
Mit tehetünk: Engedjük el a tökéletesség igényét! Az ünnepek nem a tökéletességről szólnak – sokkal inkább arról, hogy élvezzük a pillanatot azokkal, akiket szeretünk. Ahelyett, hogy mindenáron tökéletes karácsonyi vacsorát próbálnánk összehozni, állítsunk magunk elé az „elég jó” célt. A céljaink legyenek útmutatók, ne abszolút elvárások.
4. Introvertáltak vagyunk, mégis rengeteg programra kell mennünk
Mit tehetünk: Állítsunk fel határokat! Az ünnepi időszak különösen megterhelő lehet az introvertáltak számára. Fontos, hogy időt szánjunk a saját pihenésünkre, és bátran mondjunk nemet néhány meghívásra. Az egészséges kapcsolatokban a határok kijelölése teljesen természetes – mondjuk el szeretteinknek, hogy mennyit jelent számunkra, hogy néha magunk legyünk.
5. Ez az első ünnepünk az egyik szerettünk halála óta
Mit tehetünk: Támaszkodjunk a szeretteinkre! A gyász különösen nehéz lehet ünnepek idején. Bátran osszuk meg érzéseinket barátainkkal és a családunkkal, akik segíteni szeretnének, csak talán nem tudják, hogyan tehetik ezt meg.
6. Nem iszol alkoholt, de mindenhol kínálgatnak
Mit tehetünk: Készüljünk fel előre a kihívásokra! Komoly stresszforrás lehet, ha mi józanok szeretnénk maradni az ünnepi iszogatások során. Gondoljuk át előre, hogyan kerülhetjük el a kellemetlen helyzeteket: akár úgy is, hogy előre megszervezzük a segítséget egy barát vagy támogató személy révén, vagy egyszerűen kivonulunk, ha szükséges.
7. Szezonális depresszióval küzdünk
Mit tehetünk: A szezonális depresszió sokakat érint, különösen az év ezen szakaszában, amikor kevés a természetes fény és a hideg miatt nehezebben mozdulunk ki. Fontos, hogy megtaláljuk azokat a tevékenységeket, amelyek örömet okoznak, még akkor is, ha kezdetben nehéz rávenni magunkat. A természetes fény vagy egy baráti találkozó mind segíthet abban, hogy ne uralkodjon el rajtunk a téli melankólia.
8. Túl sok rossz hírt olvasunk, ami elveszi a kedvünket
Mit tehetünk: Tudatosan használjuk a telefonunkat! A doomscrolling, vagyis a rossz hírek vég nélküli görgetése nagyon megterhelheti a mentális egészségünket. Ha észrevesszük, hogy ez rányomja a bélyegét az ünnepi hangulatunkra, próbáljunk kevesebb időt tölteni a közösségi médiában és a híroldalakon. Az ünnepek alatt különösen fontos, hogy tudatosan jelen legyünk és élvezzük a körülöttünk lévő embereket, ne a képernyő előtt töltsük az időt.
Forrás: PureWow Fotó: Getty Images