- A köles rendkívül egészséges gabona.
- Változatos módon fogyaszthatod a kölest.
- Íze és pozitív hatásai is különlegesek.
A köles ősi múltra tekint vissza, az emberiség egyik legrégebbi termesztett gabonaféléje. Története több ezer éves, a világ számos részén alapvető élelmiszerként szolgált. Népszerűsége pedig nagyon is érthető.
A köles hatása az egészségre
Ez a csodás gabonaféle tápanyagokban, fehérjében, összetett szénhidrátokban, rostokban, antioxidánsokban és „jó” zsírokban gazdag. Emellett pedig bőven található benne vitamin és ásványi anyag is. Oldható rostjai támogatják a szív egészségét, az oldhatatlan rostok pedig prebiotikumként védik a bélrendszert. Antioxidánsai csökkentik a cukorbetegség, a szívbetegség és a rák kialakulásának kockázatát.
Így főzz otthon kölest
A köles főzésének lépései hasonlóak ahhoz, mint ahogyan rizst készítünk. Leginkább a következő két változata ismert és népszerű.
1. Tűzhelymódszer
- Keverj össze 1 csésze kölest 2 csésze vízzel vagy alaplével egy serpenyőben. Forrald fel a keveréket, majd alacsony hőmérsékleten fedd le az edényt.
- Főzd 18-20 percig vagy amíg a folyadék felszívódik és a köles megpuhul.
2. Rizsfőző módszer
- Keverj össze 1 csésze kölest 1 3/4 csésze vízzel és egy csipet sóval. Főzd körülbelül 20 percig, amíg a víz felszívódik.
- Hagyd állni további 5 percig, mielőtt tálalod.
Így érdemes fogyasztani a kölest
Keverd salátába, fogyaszd köretként vagy akár egészíts ki vele egy kiadós levest – használd úgy, akár a többi gabonát! Kölesből készült liszttel kiváló gluténmentes ételeket is készíthetsz, de fogyaszthatod kásaként vagy akár vegetáriánus burger elemeként is.
Íze is különleges
A köles íze enyhén diós, ez a diósság pedig különösen jól párosul köménnyel, korianderrel, citrommal és petrezselyemmel. Szuper partner a köles íze aszalt gyümölcsökhöz és sült zöldségekhez, valamint diófélékhez is.
Forrás: MarthaStewart, Fotók: GettyImages