Kollagénből sosem elég, ha rugalmas, varázslatosan szép bőrt szeretnél

2024. december 20.
A húszas éveinket követően egyre kevesebb termelődik a bőrünk feszességét, teltségét, fiatalos megjelenését adó kollagénből, és nem is egyszerű kívülről pótolni a hiányzó mennyiséget. A legújabb szépészeti eljárások és kozmetikumok között azonban számos olyanra bukkantunk, amely a szervezetünk kollagéntermelését igyekszik serkenteni és támogatni.
kollagen-szep-bor

Napjainkra a kollagén igazi varázsszó lett a szépségápolásban. De mi ez az anyag, és miért van ekkora szükség rá? „A kollagén a bőr fehérjéinek mintegy ötven százalékát adja – kezdi dr. Kriston Renáta bőrgyógyász. – Felel a bőr nedvességtartalmáért, valamint biztosítja a tónusát és a rugalmasságát, fiatalossá és széppé varázsolva ezzel az arcunkat. A kollagénrostok egy vízben gazdag sejtközti állományban találhatók, a bőr irharétegében lévő fibroblaszt sejtek termelik.”

Ám a fiatalos külső biztosításán túl sok más feladata van a kollagénnek a testben. „A bőr vízmentes tömegének körülbelül a kilencven százalékát teszi ki, kiemelkedő szerepet játszik az ízületek, a csontok, a porcok, de különösen a bőrszerkezet egészségének fenntartásában – teszi hozzá Gáspár Viktória, a L’amia Natura naturkozmetikai brand alapítója és vezető kozmetikusa. – A kollagén a dermiszben, vagyis a bőr középső rétegében hálószerű struktúrát alkot – kitámasztva a bőrt, biztosítva a rugalmasságát, a feszességét és a hidratáltságát. Rendkívül nagy, akár öt kilogramm is lehet egy négyzetméter kollagénrost szakítószilárdsága. Minél több kollagént tartalmaz a bőr, annál feszesebb tud maradni és kevésbé ráncosodik.”

Hová tűnik?

Ha egyszer ott van a testünkben, szervezetünk maga termeli, akkor miért kell aggódnunk a mennyisége miatt? „A kollagén mennyiségének csökkenése természetes biológiai folyamat, amely már a húszas éveink után elkezdődik – figyelmeztet Gáspár Viktória. A termelődő kollagén mennyisége innentől átlagosan évente körülbelül egy százalékkal csökken. A korral járó kollagéncsökkenés egyik fő oka a sejtek regenerációs képességének gyengülése. A fibroblasztok, amelyek a kollagén szintéziséért felelősek, az életkor előrehaladtával egyre kevésbé aktívak, ennek következtében nemcsak a kollagén termelése csökken, hanem a kollagénrostok minősége is romlik, és ez a bőr szerkezeti integritásának gyengüléséhez vezet. De számos más, külső tényező is hatással van rá.

A kollagénnek sokat árt az UV-sugárzás

Az UV-sugárzás például az egyik legnagyobb ellensége a bőrben lévő kollagénnek: ráncokat, megereszkedett bőrt és pigmentfoltosodást okoz. Az szabad gyökök is, amelyeket az oxidatív stressz idéz elő, károsíthatják és felgyorsíthatják a kollagén lebomlását. Ahogy a dohányzás, a szennyezett levegő, a nem megfelelő étrend és az alacsony antioxidánsbevitel szintén hozzájárulhat a kollagéntermelés csökkenéséhez.

Segítő hatóanyagok

Mivel a kollagént kívülről pótolni csak korlátozottan lehetséges, azt kell elérnünk, hogy a szervezetünk többet termeljen belőle. „A bőr saját kollagéntermelésének serkentésére számos hatékony kozmetikai kezelés létezik – mondja biztatóan a kozmetikus. – A legjobb eredmények eléréséhez általában többféle technikát és hatóanyagokat kombinálunk, amelyek célzottan segítik elő a kollagéntermelés fokozását és fenntartását, de a mindennapos bőrápolás, a megfelelő hidratálás szintén elengedhetetlen.” Lássuk, a bőrápoló rutinunkba hogyan építhetjük bele a kollagént, milyen hatóanyagok és módszerek segíthetnek.

Retinoidok: Ezek az A-vitamin származékai, stimulálják a fibroblasztokat, amelyek a bőrben a kollagénszintézisért felelősek.

Peptidek: A rövid, néhány aminosavból felépülő biopeptid molekulaláncok anti-aging hatást fejtenek ki, fokozzák a kollagéntermelést és fokozzák számos olyan sejt működését, amelyek az extracelluláris mátrix komponenseit állítják helyre.

C-vitamin: Nemcsak a kollagéntermelést serkenti, hanem pont azokat a tényezőket is kezeli, amelyek miatt kialakul a kollagén csökkenése. Kiváló antioxidáns, pigmentfolt-halványító, bőröregedés-gátló, védi a bőrt az UV-sugárzás okozta károsodástól, semlegesíti a szabad gyököket.

Természetes összetevők: A vadrózsa-, a meggymag- vagy a feketeribizlimag-olajok, -kivonatok hatékonyan támogatják a bőr kollagéntermelését.

Hidratáló hatóanyagok: A hialuronsavat, nedvességmegkötő faktorokat vagy ceramidokat tartalmazó hidratáló összetevők elősegítik a hidratáltság fenntartását, ami közvetve hozzájárul a kollagén védelméhez.

Jó, ha ezeket a kozmetikumokat nemcsak felkenjük, hanem alaposan be is masszírozzuk, szakértőnk szerint ugyanis „az arcmasszázs segít a bőr vérkeringésének javításában, ami serkentheti a kollagéntermelést. A bőr mechanikai stimulációja fokozza a fibroblasztok aktivitását, a szövetek és rostok rugalmasságát, valamint az anyagcsere-folyamatokat.”

A cikk a Marie Claire 2024/6-os lapszámában a Beauty Extra mellékletben jelent meg!

Fotó: Getty Images