A szerelemben ez a legegészségesebb számodra – Hogyan használd ki ezt a hatást?

2025. január 06.
Azt eddig is tudtuk, a szerelem jó, de arról már kevesebb tudásunk van, hogy a szerelem által kiváltott fiziológiás hatás komoly egészségügyi előnyökkel is jár.
Fiatal pár házibuliban egymást öleli

A #delulu tavaly került be a köztudatba a TikToknak köszönhetően. A Z generáció körében használt szleng a delusional kifejezésből származik, és téveszmét jelent. Az Urban Dictionary magyarázata szerint a kifejezést azokra használják, akik beleszeretnek kedvenc bálványukba, akiről aztán rengeteget fantáziálnak, képzelegnek. Ez akkor válik problémássá, amikor a rajongó számára nehézséget jelent a fantázia és a valóság szétválasztása.

A delulu állapotnak azonban nemcsak hátrányai, de előnyei is vannak, a romantikus fantáziálásnak pozitív hatásai vannak az agyra.

Ez történik az agyunkkal, ha szerelmesek vagyunk

Amikor dobog a szívünk és remeg a gyomrunk a szerelemtől, hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy ezek a mámorító érzések az agyból indulnak ki.

Dr. Gabija Toleikyte, a Sheffieldi Egyetemen idegtudósa, a Why the F*ck Can’t I Change? című könyv szerzője szerint az emberi agy három különböző rendszerre oszlik. (1) A logikus rész felel azért, hogy stratégiát készítünk, és logikusan gondolkodunk. (2) Az érzelmi területnek köszönhetjük a családunk iránt megélt szeretet érzését, és a (3) tudatalatti rész az, ahol az ösztönös, impulzív reakciók születnek.

A fizikai vonzalom a második, azaz az érzelmi területről induln ki. Ez az a régió, amely az élvezetért felel. Ez lehet fizikai öröm, ha valami finomat eszünk, vagy intellektuális öröm, ha elolvasunk egy izgalmas könyvet.

Amikor fellobban a szívünkben a szerelem érzése, ez az a terület, ami közreműködik a dopamin nevű neurotranszmitter felszabadításában. A jutalom jó érzését váltja ki, és arra késztet bennünket, hogy tovább hajszoljuk ezt az érzést. 

Önmagunk legjobb változatai

Ezzel párhuzamosan az oxitocin, avagy a bizalomért és a kötődésért felelős neurotranszmitter is aktiválódik az agyban. Ez a hormon felelős azért a melegséget adó érzésért, amit akkor érzünk, ha valakit szeretünk, megölelünk, ha valakihez vonzódunk.

A dopamin és az oxitocin áramlása jó pár élettani előnnyel is jár. Az oxitocin kitágítja az agy és a test ereit, segít ellazulni, kevésbé szorongani. Ennek hatására jobban teljesítünk bizonyos feladatokban. A dopamin megemeli az energiaszintünket, fokozza az intellektuális teljesítőképességünket, és motiválttá tesz. Amikor szerelmesek vagyunk, nemcsak a másik közelségére vágyunk, a jó érzés az életünk többi területét is áthatja.

A szakember úgy fogalmaz, hogy a szerelem megmozgatja az érzelmi izomzatunkat, a másikkal való fantáziálás pedig arra ösztönöz bennünket, hogy dolgozzunk magunkon, hogy elérjük a céljainkat, hogy önmagunk lehető legjobb változatát tudjuk megmutatni szerelmünknek.

Természetesen ezek a jótékony hatások csak akkor maradnak fenn, ha nem oltja ki azokat valami, mondjuk a bűntudat (párban élünk, de másba szeretünk bele), vagy a kétség. Azt is fontos tisztázni, hogy a fellángolás az agy kevésbé logikus és racionális részéből ered, emiatt megesik, hogy olyasvalakibe szeretünk bele, akibe nem kellene, vagy aki nem illik hozzánk.

Sajnos az agy döntéshozatalért felelős részének nem tudjuk megmondani, hogy kihez vonzódjon. Hiába írunk listát arról, hogy milyen partnerről álmodunk, amit az intellektuális, racionális agyunkkal teszünk, azt az érzelmi rész gyakran felülírja. A szakember azt javasolja, ha már kontrollálni nem tudjuk, hogy kibe szeretünk bele, azért próbáljuk megőrizni a józanságunkat. Legyünk őszinték önmagához, legyenek meg a belátás pillanatai. 

Forrás: Womenshealthmag Fotó: Getty Images