- Már az is elképesztő, ahogy a farkasból ölebet varázsolt az ember az évezredek alatt.
- Hogyan változtak meg jellegzetes kutyafajták az elmúlt évtizedekben?
- A mopsztól a német juhászig, mutatjuk, milyen kutyafajták mentek át drasztikus változásokon.
A különböző kutyafajtákat a szelektív tenyésztés tette jó vadásszá, terelővé vagy az ember legjobb barátjává. De, ahogy sok más dologban, az ember a kutyák esetében is néha túlzásba esett.
A túltenyésztés adott tulajdonságok felerősítéséért egy-egy kutyafajtánál komoly egészségügyi következményekkel járt. Ezek a problémák egyes fajtákat erősebben érintenek, mint másokat. Ilyenek például a rövid orr vagy a ráncos bőr, melyeknek a kutya jólléte látja sok esetben kárát.
Mutatjuk, az elmúlt évszázadban mely kutyafajták változtak a legtöbbet, és mi lett ennek a következménye.
Kutyafajták, melyek hatalmas változáson mentek keresztül
1. Angol bulldog
Ez a kutyafajta a nevét onnan kapta (angolul a bika jelentése bull), hogy képesek a náluk sokkal nagyobb bikákat megtartani. A rövid állkapocs lehetővé tette, hogy erősen ráharapjanak, miközben a légutak szabadon maradtak, hogy lélegezhessen.
Az elmúlt száz évben ez az orr- és állszerkezet már annyira túlzottá vált, hogy légzési nehézségeket okoz a kutyáknál, illetve gyakran túlhevül a testük, mert nem tudják magukat hűteni lihegéssel. A korábban még csak izmos, zömök testfelépítésük szintén olyan szélsőséges lett a túltenyésztés következtében, hogy nagyon gyakoriak a csípőproblémák az angol bulldogoknál.
2. Németjuhász
A mai kutyafajták közül a német juhász az egyik, amelyiknél még erősen felfedezhetők a farkas ősök vonásai. Ugyanakkor a tenyésztés során egyes tulajdonságoknak betegség lett az ára. Ahogy a neve is mutatja, terelésre tenyésztették eredetileg a kutyafajtát, ám sokszor a csapott hátú és egyenes hátsó lábú példányok vérvonalát vitték tovább, tisztán esztétikai okokból.
Ez idővel oda vezetett, hogy sok német juhász szenved ma már ízületi gyulladástól, csípő- és könyökproblémáktól, és a szklerózis multiplexhez hasonlatos gerincvelőbetegségtől, a mielopátiától.
3. Mopsz
A mopszot hozzák fel leggyakoribb példának arra, amikor arról van szó, hogy egy kutyafajtánál a külső jegyekért feláldozzák az egészségét. Ősi fajta a mopsz, már a kínai császárok is kedvelték ez a fajtát. Ám akkoriban még teljesen máshogy nézett ki.
Mivel a tenyésztés során egyre inkább az vált szemponttá, hogy a karikatúraszerű vonásokat erősítsék, így rengeteg genetikai betegség alakult ki a kutyafajtánál:
- A kunkori farok kitenyésztése gerincdeformitással járt együtt.
- A felnőttként is ráncos bőr hajlamossá tette a mopszot a bőrfertőzésekre és szemproblémákra.
- Mint minden lapos orrú kutyafajtánál, a mopszoknál is gyakoriak a légzési problémák és a túlhevülés.
4. Tacskó
Valószínűleg a világ egy legismertebb kutyafajtája a tacskó, mindenki azonnal felismeri a kurta lábairól és hosszú testéről. Eredetileg Németországban tenyésztették ki kotorékebnek, a vadászatokon segített az üregében megfogni a nyulat, rókát. Tökéletesen illeszkedik az ásáshoz testfelépítése.
Pont az a testalkat, ami a föld alatti vadászatban segítette a tacskót, és amit úgy imádnak a fajta rajongói, egy sor betegségre tette hajlamossá. Gyakori a kutyafajtánál a gerincsérv, ami miatt akár le is bénulhat, ha nem kezelik időben és megfelelően.
5. Bull terrier
A bull terrier (közismert nevén pitbull) volt az első kutyafajta a 19. században, amit a bulldogok és az angol terrierek keresztezésével kitenyésztettek. Erős és agilis kutya, tökéletes volt a kor nem túl rózsás patkányproblémájának kezelésére.
Ma a kutyafajtát a tojás alakú fejéről ismerjük. Ez azonban egészen a 20. század elejéig egyáltalán nem volt sztenderd a bull terriernél. Ugyan egyedivé teszi ez az alapvetően új profil a kutyát, ugyanakkor a kutya állkapcsának annál rosszabb. Nagyban nehezíti ugyanis a száj nyitását és zárását.
6. Basset hound
Nagyon régi kutyafajta a basset hound, már a 6. században megjelent Franciaországban. A hosszú fül és a ráncos bőr fontos szerepet játszott abban, hogy még jobban követni tudja a szagokat.
Ám kezdetben közel sem volt ennyire hosszú a füle és ilyen ráncos. Manapság számos egészségügyi problémához vezet ez a kinézet. A kutyafajta hajlamos a fülfertőzésekre, a megnyúlt gerinc és a rövid lábak hátproblémákhoz vezetnek.
7. Bernáthegyi
Úgy tenyésztették ki a bernáthegyit, hogy a hatalmas teste és bundája ellenállóvá tegye a svájci Alpok kemény téli időjárásával szemben. Nem véletlen, hogy a bernáthegyi jó szolgálatot tett hegyimentőként.
Ugyanakkor akár száz évvel ezelőtt sem voltak még ilyen hatalmas testűek a bernáthegyik, mint manapság, sokkal atletikusabb alkattal rendelkeztek. Mára a nagyobb tömeg csípő- és térdproblémákat okoz a fajtánál, a lógó bőr az arcon szembetegségekhez vezet, például szemhéjbeforduláshoz.
8. Boxer
A mopszhoz hasonlóan a boxer is teljesen máshogy nézett ki régebben. Belgiumban tenyésztették ki a kutyafajtát a 19. században vadászathoz. Az angol bulldoghoz hasonlóan a rövid állkapocs segített abban, hogy nagyobb állatokat is megharapjon és megtartson, miközben kényelmesen lélegezhetett.
Azonban mára már olyan rövid állkapocs lett kívánatos a tenyésztés során, hogy légzési nehézségek lépnek fel a boxereknél is nagyon gyakran, mint más rövid orrú fajtáknál.
9. Shar pei
A kutyafajta eredete az ókori Kínáig vezethető vissza. A laza és ráncos bőrnek köszönhetően könnyen fordultak és csavarodtak, és ez védte a kutyaharapástól a shar peit harc közben. Ezt a kinézetet a bőrben felhalmozódó túl sok hialuronsavnak köszönheti a kutyafajta. Idővel és a szelektív tenyésztés miatt sokkal nagyobb a bőr a shar peien, mint korábban.
Emiatt gyakoriak a kutyafajtánál a bőrfertőzések. Sőt, a nagy mennyiségű hialuronsav miatt egy csak a fajtára jellemző, úgynevezett shar pei láz is gyakori, ami magas lázzal és fellángoló ízületi gyulladással jár.
10. Pekingi palotakutya
Számos kutyafajta őse a pekingi palotakutya. A kis termetű jelzőkutyákat előszeretettel tartották a kínai császárok. Már akkor is lapos arcformájukról és nagy bundájukról voltak ismertek ezek a kis kutyák. A mai pekingi palotakutyákra azonban valószínűleg rá sem ismernének a régi uralkodók.
Olyan mértékben lapossá vált mára az orra a kutyafajtának, hogy komoly szemproblémáik vannak, légzési nehézségeik és túlmelegszenek.
Forrás: Mental Floss, fotó: Unsplash, Getty Images